Park Narodowy Krka - ciekawszy niż Jeziora Plitwickie? Miejsce oblegane przez turystów

Park Narodowy Krka to jedna z największych atrakcji turystycznych w Chorwacji. Warto się tam udać, by podziwiać nie tylko wodospady tworzone przez rzekę Krka, ale także piękno przyrody i endemiczne gatunki roślin i zwierząt.

Chorwacja: Park Narodowy Krka to miejsce oblegane przez turystów

Nie ulega wątpliwości, że dla wielu turystów ulubionym kierunkiem stała się Chorwacja. Park Narodowy Krka jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc do odwiedzenia. Największą popularnością wśród turystów cieszy się wodospad Skradinski Buk, toteż wybierając się do Parku Krka w wysokim sezonie warto udać się na wycieczkę do tegoż miejsca wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy to w okolicach najpiękniejszego wodospadu rzeki Krka spotkać można najmniej turystów. W godzinach największego natężenia ruchu turystycznego warto udać się do miejsc mniej popularnych wśród zwiedzających.

Park Narodowy Krka. Zdjęcie ilustracyjnePark Narodowy Krka. Zdjęcie ilustracyjne istock / fokkebok

Park Narodowy Krka zajmuje aż 109 km2 powierzchni, kryje w sobie siedem wodospadów, a na piechurów czeka do przemierzenia aż 47 km szlaków turystycznych. Park można też zwiedzać na rowerze, w tym celu przygotowano 388 km tras rowerowych, z których większość zaplanowana jest w formie pętli. Dostępnych jest 14 tras, pięć z nich można pokonać rowerami górskimi, ale są i takie o niskim poziomie trudności, dla rodzin z dziećmi. Ciekawą opcją jest też wycieczka drogą wodną – można skorzystać z opcji rejsu do/z Roškiego Slapu, 15-metrowego wodospadu za wyspą Visovac.

Park Narodowy Krka: Lozovac (Chorwacja)

Jak można zwiedzać Park Narodowy Krka? Lozovac w Chorwacji to niewielka wieś w mieście Szybenik, a jednocześnie jedno z głównych wejść do Parku Narodowego Krka. To tędy wiedzie główna droga wjazdowa do Parku dla autobusów turystycznych i turystów indywidualnych. Przez cały rok można tu skorzystać z parkingu dla gości indywidualnych. Od kwietnia do października organizowany jest stąd autobusowy transport do wodospadu Skradinski Buk i z powrotem, poza wysokim sezonem turyści mogą tędy wjeżdżać na teren Parku swoimi samochodami. Aby odwiedzić wodospad Roški slap, warto natomiast zostawić samochód na parkingu w Laškovicy i wejść tamtejszym wejściem do Parku. Od czerwca do września kursuje stamtąd autobus, którym można dojechać do wodospadu Roški slap. Spod wodospadu natomiast w sezonie letnim można też udać się w rejs na wyspę Visovac.

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Park Narodowy rzeki Krka: co kryje w sobie?

Park Narodowy rzeki Krka założono w 1985 roku. Rzeka Krka spływa z Gór Dynarskich do Morza Adriatyckiego przemierzając Dalmację na dystansie 73 km. Teren Parku obejmuje środkowy i dolny bieg rzeki, wraz z wodospadami, kaskadami i bystrzynami przez nią tworzonymi. W centralnej części Parku, pośrodku jeziora znajduje się wyspa Visovac, na której w 1445 roku założono, a w 1576 roku wybudowano klasztor franciszkanów.

Park Narodowy rzeki Krka. Zdjęcie ilustracyjnePark Narodowy rzeki Krka. Zdjęcie ilustracyjne istock / Photobaisa

W Parku można podziwiać też młyny wodne i inne zabudowania z XIX wieku (pierwsze młyny wodne działały tu już w XIII wieku), a także pozostałości elektrowni wodnej. Elektrownia ta była jedną z pierwszych tego typu konstrukcji na świecie (pierwszą w Europie), a uruchomiono ją w 1895 roku. Dziś już wprawdzie nie funkcjonuje, ale została objęta ochroną, jako dobro kultury Republiki Chorwacji.

Park Narodowy Krka: bilety

Co zrobić, by móc odwiedzić Park Narodowy Krka? Bilety wstępu można zakupić zarówno przez Internet, na stronie internetowej Parku Narodowego Krka, jak i w kasach biletowych na miejscu. Jeśli jednak udajemy się do Parku w tzw. wysokim sezonie lepiej jest dokonać zakupu za pośrednictwem strony internetowej, ponieważ przy kasach możemy zastać ogromne kolejki. Park czynny jest przez cały rok, a godziny otwarcia zależne są od miesiąca. Od listopada do lutego można go zwiedzać w godzinach od 9:00 do 16:00, gdy np. w lipcu i sierpniu od 8:00 do 20:00.

Park Narodowy Krka: cennik

Ile musimy zapłacić, chcąc zwiedzić Park Narodowy Krka? Cennik ze wszystkimi szczegółami zamieszczony jest na internetowej stronie Parku i można go pobrać w formie pliku pdf. Poza sezonem osoba dorosła powinna się liczyć z wydatkiem rzędu 7 euro (od stycznia do marca 6,64 euro), zaś od czerwca do września bilet bez zniżek kosztuje 40 euro. Nie są to co prawda niskie kwoty, ale warto pamiętać, że bilety uprawniają do zwiedzania całego parku. Można więc zobaczyć wodospad Skradinski Buk, podziwiać odnowione młyny wodne z XIX wieku, przyjrzeć się pozostałościom pierwszej w Europie elektrowni wodnej, przejść ścieżką turystyczną przy wodospadach Krka, zobaczyć wodospad Roški slap, odwiedzić jaskinię Ozidana pecina, zobaczyć franciszkański klasztor na wysepce Visovac. Od kwietnia do października w cenę biletu wliczony jest też przejazd autobusem od wejścia aż do Skradinskiego Buku. W sezonie można też udać się w rejs na Visovac lub skorzystać z oferty innych rejsów – wszystkie one są dodatkowo płatne.

Zobacz też: Ciekawe miejsca na Słowacji do 100 km od granicy. Pomysły na jednodniową wycieczkę lub weekend pełen wrażeń

Więcej o: