Długi weekend na ostatnią chwilę w Polsce. Odpoczniesz bez tłumów i nie wydasz fortuny

Wolne od pracy wypada w tym roku we wtorek 15 sierpnia. Wystarczy więc, że weźmiemy jeden dzień wolnego, by cieszyć się aż czterema dniami wypoczynku. Gdzie możemy wybrać się, jeśli nie mamy jeszcze pomysłu na wypoczynek? Oto kilka pomysłów na długi weekend w Polsce.

Długi weekend sierpniowy zbliża się wielkimi krokami. W tym czasie nad nasz kraju nadciągnie oczekiwana przez wielu fala upałów. Termometry w niektórych regionach mogą wskazać wartości wyższe niż 30 stopni Celsjusza. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu, jak spędzić ten czas, mamy dla was kilka ciekawych propozycji.

Zobacz wideo Nieoczywiste miejsca nad wschodnim Bałtykiem:

Długi weekend w Polsce - Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to jedno z tych miejsc, do których nie dotarły jeszcze tłumy. Czekają tam na was malownicze krajobrazy, jeziora, lasy i liczne atrakcje. W szczególności polecamy wycieczkę po Suwalskim Parku Krajobrazowym, który jest najstarszym parkiem tego typu w naszym kraju. Obejmuje on tereny otaczające najgłębsze jezioro w Polsce - Hańczę - oraz zagłębie Szeszupy. Obszary te wyróżnia przede wszystkim unikatowy krajobraz polodowcowy. Wykształciła się tu większość form młodoglacjalnej rzeźby - m.in. moreny czołowe, ozy, kemy, głazowiska, doliny rzeczne, jeziora rynnowe i wytopiskowe. Na terenie parku znajdują się liczne ścieżki poznawcze - m.in. "U źródeł Szeszupy", "Dolina Czarnej Hańczy", "Na Górę Zamkową", "Wokół Jeziora Jaczno".

Długi weekend w Polsce - Góry Sowie

Góry Sowie to pasmo w Sudetach Środkowych. To idealna propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku. Odnajdą się tu zarówno miłośnicy górskich wędrówek, jak i osoby mniej zaprawione w bojach. Góry Sowie wygodnie zwiedza się zarówno pieszo, jak i na rowerze. Warto przede wszystkim wspiąć się na Wielką Sowę (ok. 30 km od Wałbrzycha), która jest najwyższym szczytem tych gór oraz należy do Korony Gór Polski.

 

 Długi weekend w Polsce - Puszcza Białowieska

Ciekawą opcją jest także Puszcza Białowieska. Jest ona idealnym miejscem dla osób, które marzą o długich leśnych spacerach. Warto wspomnieć, że to ostatni las nizinny w Europie, wpisany pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia na listę UNESCO. Za serce puszczy uznawany jest Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, na którego terenie znajduje się fragment ponad 500-letniego lasu. 

Długi weekend w Polsce - Mazury Garbate

Mazury Garbate to obszar pełen pięknych jezior oraz zalesionych wzgórz morenowych. Obejmuje m.in. Puszczę Romincką, Puszczę Borecką, pasmo Szeskich Wzgórz, a także liczne malownicze miasteczka, z których najbardziej znane to Gołdap i Olecko. Do popularnych atrakcji tego rejonu zaliczane są m.in. wiadukty w Stańczykach, które przypominają akwedukty budowane przez starożytnych Rzymian. 

 

Długi weekend w Polsce - Bałtyk bez tłumów

Wszystko wskazuje, że w czasie długiego weekendu pogoda nad polskim morzem będzie doskonała. Jednym z miejsc, w którym możecie wypocząć tam bez tłumów jest Przebrno - oddalone o około 3,5 km na południowy zachód od centrum Krynicy Morskiej. Znajduje się tam piękna i piaszczysta plaża, o której nadal wie niewiele osób. Jeśli chcecie się tam dostać, musicie przebyć drogę, która biegnie wśród wydm porośniętych lasem. Z kolei około 800 metrów na północny wschód od Przebrna trafice do rezerwatu przyrody Buki Mierzei Wiślanej.

Więcej o: