Kreta - plaże w rajskim wydaniu to charakterystyczny obraz wyspy. Sprawdź, gdzie się znajdują

Kreta - plaże o rajskim charakterze to typowy obraz wyspy, który co roku zachęca turystów do wybrania właśnie tego kierunku podróży. Kreta ma do zaoferowania niezliczoną ilość urokliwych i pięknych plaży, na których można zażyć kąpieli wodnych i słonecznych w otoczeniu iście niebiańskiej scenerii. Dowiedz się, w których zakątkach wyspy znajdują się najpiękniejsze plaże i zaplanuj wymarzony wyjazd.

Grecja Kreta — plaże na południu wyspy. Plaża Agiofarago

Kreta plaże, obok zabytków, ma jedne z najpiękniejszych w całej wyspiarskiej części Grecji. Zapewne każdy z nas wie, jak wiele piękna skrywa Grecja, w tym Kreta. Plaże i niesamowite zabytki architektury, zwłaszcza starożytnej — to coś, co działa na turystów jak magnes. Wybierając Kretę na cel podróży, warto wiedzieć wcześniej, gdzie skrywają się największe perełki, w tym oczywiście najpiękniejsze plaże na wyspie. Odpoczywając na południu Krety, obowiązkowo należy odwiedzić plażę Agiofarago, która ukryta jest na końcu urokliwego wąwozu. Plażę otaczają ogromne skały, co wpływa na jej niepowtarzalny klimat. Dojście do niej przez wąwóz zajmuje ok. 30 minut.   

Kreta: plaże. Elafonisi, czyli najbardziej niezwykła plaża na wyspie

Jakie inne perełki można zobaczyć na wyspie Kreta? Plażę Elafonisi! Jest to najbardziej niezwykła plaża na całej wyspie. Znajduje się w południowo-zachodniej części Krety. W czym tkwi jej urok? Plaża Elafonisi wyróżnia się przepięknym kolorem wody, która mieni się w tym miejscu na błękitno-niebiesko-szmaragdowo. Ponadto plaża Elafonisi cechuje się niespotykanym kolorem piasku, który miejscami przybiera różowe zabarwienie. 

'Europejskie Malediwy' zachwycają turystów. To rajska plaża z turkusową wodą i różowym piaskiem'Europejskie Malediwy' zachwycają turystów. To rajska plaża z turkusową wodą i różowym piaskiem Fot. Patryk_Kosmider / iStock

Różowa plaża: Kreta — skąd ten kolor?

Turyści odwiedzający Kretę, często zadają sobie pytanie, jak powstała różowa plaża. Kreta skrywa wiele cudów natury, które zachwycają i nadają jej niezwykłego charakteru. Różowy piasek na plaży Elafonisi jest jednym z nich. Powstał w wyniku nagromadzenia przy brzegu morza milionów rozbitych muszli i szczątków stworzeń morskich. Warto przy okazji wspomnieć, że z powstaniem różowej plaży na Krecie wiąże się miejscowa legenda, zgodnie z którą kolor piasku jest wynikiem rzezi, jaką przeprowadzili Turcy na mieszkańcach miasta. 

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Plaża Vai Kreta — tropikalna kraina na wyspie

Czym wyróżnia się plaża Vai? Kreta — jak wiemy — słynie z niesamowitych, zapierających dech w piersiach widoków. Leżąca we wschodniej części wyspy plaża Vai to miejsce wyjątkowe. Plaża Vai gwarantuje odpoczynek w rajskiej scenerii, rodem z karaibskich plaży. Jej tropikalny charakter tworzy gęsty ciąg palm, między którymi można wygodnie ułożyć się na piasku i napawać pięknem okolicy. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że na plaży Vai na Krecie znajduje się największy w Europie las palmowy. Wybrzeże wokół plaży jest skaliste, a woda ma kolor turkusowy i jest przejrzysta, z czego zresztą słyną plaże na Krecie. Jest możliwość wypożyczenia leżaków, a także sprzętu do uprawiania sportów wodnych. W okolicy znajdują się bary serwujące napoje i przekąski.

Kreta najpiękniejsze plaże: Balos Beach na zachodnim cyplu

Czym jeszcze zachwyca Kreta? Najpiękniejsze plaże w basenie Morza Śródziemnego to coś, co sprawia, że wyspa jest celem wielu turystów w sezonie wakacyjnym i nie tylko. Turyści zgodnie przyznają, że jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie, jest Balos Beach. Balos Beach znajduje się na północno-zachodnim cyplu wyspy. Jest to kolejna plaża na Krecie, która przypomina karaibskie wybrzeże. Jej cechą charakterystyczną jest lazurowy odcień wody, co w połączeniu z żółtym piaskiem sprawia, że Balos Beach może spokojnie ubiegać się o miano raju na ziemi.   

Kreta plaże piaszczyste: Plaża Falasarna w sam raz na wypoczynek z dziećmi

Dlaczego warto udać się na plażę Falasarna na wyspie Kreta? Plaże piaszczyste w tym regionie to idealne miejsce na wypoczynek z najmłodszymi. Falasarna znajduje się w zachodniej części wyspy i wyróżnia się — zdaniem turystów — idylliczną atmosferą. Panuje tam spokój i jest to doskonałe miejsce do relaksu i napawania się pięknem greckiego krajobrazu. Plaża jest długa i szeroka, a w sezonie funkcjonują tam wypożyczalnie leżaków i kawiarnie. W pobliżu plaży Falasarna znajduje się stanowisko archeologiczne z ruinami starożytnego portu.   

Kreta: Chania — plaże miejskie

Jakie plaże są polecane w północno-zachodniej części wyspy Kreta? Chania — plaże, które zachwycają złotym kolorem piasku — to coś, czym może pochwalić się ten region wyspy. Które z nich warto odwiedzić? Jednym z polecanych miejsc na wypoczynek, jest Nea Chora Beach. Jest to miejska plaża piaszczysta w mieście Chania, która jest bardzo często odwiedzana przez turystów. Jest to miejsce tętniące życiem, z bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą plażową. W okolicy znajduje się wiele restauracji serwujących najlepsze greckie przysmaki. Jest także możliwość wypożyczenia leżaków plażowych.

Zobacz też: Najpiękniejsze plaże Krety. Elafonisi wciąż zdecydowanym numerem 1 wśród turystów

Więcej o: