Ciekawe miejsca w Czechach do 100 km od granicy. Mało znane perełki i popularne miejsca u naszych sąsiadów

Jak znaleźć ciekawe miejsca w Czechach do 100 km od granicy? Okazuje się, że wcale nie trzeba za bardzo szukać. Nasi południowi sąsiedzi mają wiele interesujących miejscówek do zaproponowania, wystarczy tylko przekroczyć granicę.

Ciekawe miejsca w Czechach

Gdzie znaleźć ciekawe miejsca w Czechach? Już 11 km od Bogatyni natrafimy na miasto, które po prostu trzeba odwiedzić. Frydlant, bo o nim mowa, słynie przede wszystkim z gotyckiego zamku, przebudowanego w stylu renesansowego pałacu.

Zamek Frydlant w CzechachZamek Frydlant w Czechach Shutterstock

Kompleks składający się ze średniowiecznego zamku powiększonego o renesansową dobudowę, wznosi się na skale nad rzeką Smeda (Witka). Co ciekawe, zamek udostępniono do zwiedzania już w 1801 roku, dzięki czemu stał się pierwszym muzeum zamkowym w Europie Środkowej. Zwiedzanie zamku możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem, a do wyboru są dwie trasy: pałacowa i zamkowa. Frydlant to jednak nie tylko zamek. Na uwagę zasługują m.in.: browar Albrecht, rezerwat przyrody Križovy Vrch, neogotycki kościół Chrystusa Zbawiciela, kościół Znalezienia Krzyża Świętego, frydlancki Rynek z neorenesansowym ratuszem oraz cerkiew Marii Magdaleny.

Ciekawe miejsca w Czechach przy granicy

Jakie ciekawe miejsca w Czechach przy granicy można znaleźć? Na przykład Kraliky. To niewielkie miasteczko z pewnością przekona do siebie turystów uroczym ryneczkiem, którego najpiękniejszą budowlą jest muzeum miejskie w budynku z 1796 roku, który niegdyś był ratuszem. Interesującym zabytkiem jest kościół św. Michała Archanioła. Wybudowany około 1576 roku, przebudowany został w latach 1768-78 w stylu barokowym.

Góra Matki BożejGóra Matki Bożej Autorstwa MOs810 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7855072

Nie da się nie zauważyć górującej nad miasteczkiem Góry Matki Bożej, będącej miejscem pielgrzymek. Na wzniesieniu znajduje się także Dom Pielgrzyma, który obecnie pełni rolę hotelu dla wszystkich turystów, nie tylko pielgrzymów. Będąc w Kralikach warto odwiedzić tutejsze Muzeum Wojskowe, składające się z części wystawowej w hangarze oraz wystawy plenerowej. Tuż obok można podziwiać System Fortyfikacji Kraliky.

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Ciekawe miejsca w Czechach blisko granicy

Aby odwiedzić ciekawe miejsca w Czechach blisko granicy, warto też udać się do miejscowości Tremešna, zaledwie 5 km od Prudnika. To stąd wyrusza linia kolei wąskotorowej do Osoblahy, tzw. wąskotorówka osobłoska. Linia została uruchomiona pod koniec XIX wieku i prowadzi przez niezwykle ciekawy region. Piękno okolicznej przyrody można podziwiać jadąc zabytkowym pociągiem w okresie od początku maja aż do listopada. Trasa liczy sobie 20 km, a niektóre kursy obsługuje parowóz.

TremešnaTremešna Autorstwa JanSuchy - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4607410

Ciekawe miejsca w Czechach dla dzieci

A jakie ciekawe miejsca w Czechach dla dzieci możemy znaleźć? Zwiedzanie dla najmłodszych nie zawsze jest interesujące, dlatego warto rozważyć wizytę na Farmie Wenet (na obrzeżach Broumova). Zaledwie 12 km od granicy na 4 hektarach można przyjrzeć się zwierzętom, reprezentującym około 50 gatunków. Wśród mieszkańców farmy znajdują się lamy, alpaki, wielbłądy, różne odmiany owiec, kangury czy egzotyczne ptaki. Niektóre zwierzęta można pogłaskać, inne nakarmić. Młodzi miłośnicy przyrody chętnie odwiedzą też ogród zoologiczny w Dvur Kralove. Tutejszy Safari Park zaprasza do licznych pawilonów z afrykańskimi zwierzętami, oferuje place zabaw i zamki linowe, ale jego największą atrakcją jest przejażdżka odkrytym Africa Truck po otwartej przestrzeni safari z możliwością podziwiania zwierząt w środowisku zbliżonym do naturalnego.

Ciekawe miejsca do zwiedzania w Czechach

Ciekawe miejsca do zwiedzania w Czechach znajdziemy praktycznie na każdym kroku. Będąc na Farmie Wenet warto też zwiedzić niewielkie miasteczko Broumov, którego historia sięga XII wieku.

Klasztor benedyktynów w BroumovieKlasztor benedyktynów w Broumovie Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Na uwagę zasługuje zwłaszcza urocza zabytkowa starówka oraz okazały barokowy klasztor benedyktyński, przekształcony w muzeum. Warto zobaczyć też świątynie: kościół p.w. świętych Piotra i Pawła, poluterański kościół Zmartwychwstania (zbór husytów), kościół św. Ducha i drewniany kościół cmentarny Marii Panny. Ciekawostką może być też zwiedzanie miejscowego browaru. Lokalny browar jest też atrakcją wioski Bakov, którą warto odwiedzić udając się do Nachodu.

Czechy zamki - zamek w Nachodzie, Nachod / ShutterstockCzechy zamki - zamek w Nachodzie, Nachod / Shutterstock Czechy zamki - zamek w Nachodzie, Nachod / Shutterstock

Nachod jest miastem o tradycjach uzdrowiskowych, w odrestaurowanym Małym Uzdrowisku można się napić wody mineralnej czy skorzystać z wodnego masażu stóp. Po takiej regeneracji można udać się na zwiedzanie. Zabytkowy ryneczek z kościołem skrywa w sobie interesującą niespodziankę. W secesyjnym budynku hotelu Beranek, obok kawiarni i restauracji, kryje się Teatr Miejski, który zdecydowanie warto odwiedzić. W Nachodzie można też zwiedzić Muzeum Starych Wózków Dziecięcych, Lalek i Dokumentów Patentowych. Jednak największą atrakcją miasta jest górujący nad okolicą zamek, oferujący aż pięć tras zwiedzania.

Ciekawe miejsca w Czechach blisko polskiej granicy

Jakie jeszcze ciekawe miejsca w Czechach blisko polskiej granicy odwiedzają Polacy? Niewątpliwą atrakcję stanowi skalne miasto na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody w Adršpašskoteplickich Skalach.

Czechy: skalne miastoCzechy: skalne miasto istock / aurigadesign

To największe w Czechach skalne miasto znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy. Tworzą je dwa zbiorowiska skał: Adršpašskie Skaly i Teplicke Skaly, połączone Wilczym Wąwozem. Można tu podziwiać skalne wieże i inne formacje, Wielki Wodospad czy skalną szczelinę o szerokości zaledwie 50 cm. Dodatkową reklamą skalnego miasta jest fakt, że kręcono tu sceny filmu "Opowieści z Narni".

Czechy: ciekawe miejsca w górach

Co jeszcze zobaczyć, odwiedzając Czechy? Ciekawe miejsca w górach na pewno będą atrakcją dla miłośników górskich wędrówek. Obok wspomnianego już skalnego miasta koło Adršpach, Czeskiego Raju czy Czeskiej Szwajcarii warto rozważyć zdobycie Pradziada.

PradziadPradziad Autorstwa Nesnasimcitron - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69699637

Jest to najwyższy szczyt w paśmie Wysokiego Jesionika, na pograniczu Moraw i Śląska. Najpiękniejszy szlak na Pradziada wiedzie z uzdrowiska Karlova Studanka i oznaczony jest na żółto (należy pamiętać, że żółty szlak nie jest rekomendowany zimą). Po dotarciu do Ovcarnej Chaty szlak na Pradziada wiedzie już asfaltem, mijając kilka punktów widokowych. Na szczycie Pradziada wznosi się wieża telewizyjna o wysokości 146,5 m. Na 73 metrze ulokowany jest taras widokowy, na który można wjechać windą.

Zobacz też: Najwyższy klif na świecie ma ponad kilometr wysokości. Gdzie się znajduje?

Więcej o: