Ciekawe miejsca na Słowacji do 100 km od granicy. Pomysły na jednodniową wycieczkę lub weekend pełen wrażeń

Ciekawe miejsca na Słowacji do 100 km od granicy to doskonała opcja na długi weekend czy krótki wakacyjny wyjazd. Nie trzeba przemierzać setek kilometrów, by zobaczyć niepowtarzalne atrakcje lub wypocząć w nietypowy sposób. Sprawdzamy, jakie interesujące miejsca warto odwiedzić u naszych południowych sąsiadów.

Ciekawe miejsca na Słowacji blisko granicy polskiej

Chcąc wskazać ciekawe miejsca na Słowacji blisko granicy osoby, którym marzy się odrobina adrenaliny, pomyślą z pewnością o szlaku przez Janosikowe Diery. Znajdują się one na północy Słowacji, w paśmie górskim Mała Fatra.

Janosikowe DieryJanosikowe Diery istock / Iwona Sikorska

Jest to zespół głębokich i krętych wąwozów, którymi mknie erodujący potok. Dodano do tego sporą ilość mostków, drabinek i poręczy, wciąż jednak trzeba być bardzo ostrożnym, bo o upadek na mokrych i śliskich skałach nie jest trudno. Warto mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie obejmujące wizytę w słowackich górach. Aby spacerować po platformach, wspinać się po drabinkach i podziwiać niezwykłe widoki, najlepiej dojechać do miejscowości Biały Potok i stamtąd udać się pętlą przez Janosikowe Diery. Podobnych atrakcji spodziewać można się w Słowackim Raju.

Słowacki RajSłowacki Raj fot. shutterstock.com

Choć region ten próbowano nazwać Górami Straceńskimi, to jednak Słowacy od ponad stu lat nazywają go Słowackim Rajem. I poniekąd słusznie, ponieważ jest to krasowy płaskowyż, który z uwagi na erozyjną działalność płynących nim potoków poprzecinany został licznymi dolinami. Słowacy poprowadzili przezeń liczne, często karkołomne szlaki turystyczne, montując szereg drabinek, mostków, łańcuchów i im podobnych ułatwień. Warto zaopatrzyć się w nieprzemakalne wysokie buty trekkingowe i rękawice, a ponadto koniecznie wykupić ubezpieczenie. Aby dostać się do Słowackiego Raju, należy dotrzeć do miejscowości Hrabusice (ok. 15 km od Popradu). Jeśli natomiast komuś marzy się wejście na tatrzański szczyt bez chodzenia po górach, to powinien rozważyć wizytę w Tatrzańskiej Łomnicy, zaledwie 28 km od polskiej granicy. Stąd bowiem kursuje kolejka na Łomnicę, drugi co do wysokości (po Gerlachu) szczyt Tatr. Nie ma to jak zdobywać szczyty bez wysiłku!

Ciekawe miejsca na Słowacji blisko Zakopanego

A jakie ciekawe miejsca na Słowacji blisko Zakopanego można znaleźć? Na pewno warto odwiedzić aquapark Tatralandia w Roztokach, przy Liptowskim Mikułaszu. Czynny cały rok ośrodek sportów wodnych w północnej Słowacji cieszy się popularnością również wśród Polaków. Nic dziwnego, na miłośników wody czekają tu baseny klasyczne i termalne, liczne zjeżdżalnie i atrakcje, a także strefa relaksu, strefa wellness i niepowtarzalne widoki. Można też skorzystać z noclegu na miejscu. Bilety najkorzystniej jest zamawiać przez Internet, z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem. Miejscem o nieco innym charakterze jest Park Termalny Vrbov, również w niedalekiej odległości od Zakopanego. Miejsce to nastawione jest głównie na relaks i wypoczynek, czemu sprzyjają m.in. kąpiele w basenie geotermalnym z wodą o temperaturze 38 stopni. Obiekt położony jest blisko Wysokich Tatr i Słowackiego Raju i jest bardzo atrakcyjny cenowo, choćby w porównaniu z Tatralandią.

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Ciekawe miejsca na Słowacji blisko granicy

Ciekawe miejsca na Słowacji blisko granicy to również zamki. Na terenie Małej Fatry trzeba koniecznie zobaczyć średniowieczny Zamek Streczno.

Słowackie zamki - Zamek Streczno / shutterstockSłowackie zamki - Zamek Streczno / shutterstock Słowackie zamki - Zamek Streczno / shutterstock

Aktualnie jego ruiny zostały poddane gruntownej rekonstrukcji i można je zwiedzać odpłatnie od wiosny do jesieni. Dojście do Zamku Streczno poprzedza wizyta w skansenie archeologicznym – średniowiecznej osadzie Paseka. Wstęp na teren osady, gdzie można obejrzeć ciekawie wyposażone budynki, jest darmowy. W bramie wejściowej zamku znajduje się kasa biletowa. Po wejściu na dziedziniec można podziwiać panoramę okolicznych gór. Będąc na zamku warto odwiedzić kaplicę zamkową, miejsce tortur, zamek dolnych, a także wystawę poświęconą historii zamku (wraz z jego makietą). Wejście na zamkową wieżę pozwoli zobaczyć meandry rzeki Wag i liczne szczyty gór.

Wnętrze Zamku Spiskiego na SłowacjiWnętrze Zamku Spiskiego na Słowacji Shutterstock

Warto również zdecydować się na wizytę w Zamku Spiskim. Położony niespełna 60 km od granicy z Polską zamek wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to największy kompleks zamkowy Europy Środkowej, stanowi mieszankę architektury romańskiej, gotyckiej i renesansowej. Wstęp na zamek jest płatny, ale zwiedza się go samodzielnie. Warto zainstalować w telefonie audioprzewodnik. Zwiedzanie ruin zamku zajmuje do dwóch godzin. W odbudowanej części zamku działa niewielkie muzeum.

Ciekawe miejsca na Słowacji

Ciekawe miejsca na Słowacji to nie tylko góry i zamkowe ruiny. Wędrując po Małej Fatrze warto udać się do wioski Cziczmany. Jest to słynna słowacka malowana wieś. Zwiedzanie jej jest całkowicie bezpłatne, a 130 niezwykłych malowanych domów na każdym zrobi wrażenie. Co ciekawe, swój obecny wygląd wieś zawdzięcza pożarowi, który strawił 49 domów w 1921 roku. Gdy zakończono odbudowę wsi, ogłoszony został konkurs na najpiękniej pomalowany dom, dzięki czemu ludowe ornamenty zaczęły pokrywać całe domostwa. Co ważne, wioska nie jest skansenem, domy nadal wykorzystują ich mieszkańcy, a co jakiś czas odnawiają oni malowidła. Żywym skansenem jest natomiast wioska Vlkolinec, wpisana na listę UNESCO. Ze swą oryginalną zabudową z XVIII wieku jest najlepiej zachowaną osadą wiejską w łuku Karpat. Choć budynków nie zdobią malowidła, jak to ma miejsce w Cziczmanach, też jest co oglądać i podziwiać.

Zobacz też: Ile krajów jest w Europie? Możemy wskazać ponad 40 państw. Czy znasz je wszystkie?

Więcej o: