Najwyższy klif świata, jak podaje Księga Rekordów Guinnessa, znajduje się na Hawajach. Jego wysokość szacowana jest na 1010 metrów nad poziomem wody, a umiejscowiony jest na północnym wybrzeżu wyspy Molokai, niedaleko Umilehi Point.
Klif na wyspie Molokai Autorstwa Jay - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15700334
Wyspa Molokai jest piątą co do wielkości wyspą Archipelagu Hawajskiego, jest gęsto zalesiona i górzysta. Przez lata była znana jako miejsce przymusowej zsyłki trędowatych. Powstała z dwóch wulkanów, część jednego z nich osunęła się około półtora miliona lat temu do Oceanu Spokojnego. Pozostałość wulkanu utworzyła wznoszący się na ponad kilometr nad poziomem wody klif.
Szukając informacji na temat tego, jakie są najwyższe klify na świecie można natknąć się na wzmiankę o Mont Lesquin, szczycie jednej z trzech wysp Archipelagu Crozeta, stanowiącego część Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych, położonego w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Południowo-zachodnia ściana tego wzgórza składa się ze skalistego klifu opadającego na dno morza. Niektóre źródła podają, że Klif Mont Lesquin, który można podziwiać tylko od strony oceanu, jest najwyższym klifem świata, osiągając wysokość 1012 m n.p.m. Do najwyższych klifów na świecie zaliczyć też można spektakularne klify wybrzeża Na Pali na hawajskiej wyspie Kauai. Klify Na Pali osiągają wysokość ponad 1000 m n.p.m. i należą do Parku Narodowego Na Pali.
klify wybrzeża Na Pali istock / jsnover
Zastanawiając się nad tym, gdzie są klify w Polsce, warto poświęcić chwilę na sprawdzenie, czym tak właściwie jest klif. Terminem tym określana jest stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub brzegu jeziora, która powstała wskutek procesu zwanego abrazją. Aby takie urwisko mogło powstać na brzegu, wybrzeże musi być dostatecznie wysokie i wcinać się w morze lub jezioro. Abrazja zachodzi z racji podmywania podstawy tego wysokiego brzegu przez fale. Z uwagi na aktualne zachodzenie bądź nie procesu abrazji mówimy o klifach aktywnych, czyli takich, które ciągle abrazji ulegają oraz klifach ustabilizowanych, zwanych też martwymi, które położone są poza strefą oddziaływania fal, przez co nie podlegają procesowi abrazji. Jednym z najbardziej znanych przykładów do niedawna jeszcze aktywnego klifu w Polsce (obecnie zabezpieczonego przed abrazją opaską brzegową) jest klif przy ruinach kościoła w Trzęsaczu (gmina Rewal), na brzegu Bałtyku.
Ruiny kościoła w Trzęsaczu Shutterstock
Przykład klifu aktywnego stanowi wybrzeże klifowe w Orłowie (dzielnica Gdyni), rozciągające się na przestrzeni 650 metrów.
Polska atrakcje. Klif Orłowski, Gdynia. Wysoki na ok. 60 m n.p.m. urwisty brzeg w nadmorskiej części Gdyni. Leży w granicach rezerwatu Kępa Redłowska. Długość Klifu Orłowskiego wynosi ponad pół kilometra. U jego podnóża ciągną się plaże, a z góry można podziwiać panoramę Zatoki Gdańskiej i Mierzei Helskiej. Damian Kramski/Agencja Wyborcza.pl
Aktywność Klifu Orłowskiego jest duża z uwagi na silne oddziaływanie fal morskich. Kolejne sztormy odsłaniają coraz głębsze partie masywu, pozostawionego przez ostatnie zlodowacenie. Wysokość klifu szacowana jest na około 60 metrów. Dużo mniejszy klif znajdziemy w Jastrzębiej Górze – jego wysokość to 33 metry.
Czy tylko w gdyńskim Orłowie jest wybrzeże klifowe? Polska z uwagi na długą linię brzegową Bałtyku ma kilka miejsc, w których można obserwować klify. Najbardziej spektakularnym jest wybrzeże klifowe na wyspie Wolin, ciągnące się na przestrzeni 15 km.
Klify na wyspie Wolin. Na wyspie Wolin znajduje się najwyższe w kraju wybrzeże klifowe. Klify ciągną się tu na przestrzeni 15 km. Najwyższy klif - Gosań opada na wąską, kamienistą plażę 93-metrową, prawie pionową ścianą. Można się na niego wspiąć i zobaczyć niemal całą Zatokę Pomorską, Międzyzdroje, Świnoujście, a nawet niemiecki kurort Ahlbeck na wyspie Uznam. Fot.Artur Kubasik/Agencja Wyborcza.pl
Te najwyższe na polskim wybrzeżu nadmorskie klify są największą atrakcją przyrodniczą Wolińskiego Parku Narodowego. Wśród nich znajduje się polski rekordzista – klif Gosań, o wysokości 93 metrów. Jest on klifem aktywnym, regularnie podmywanym przez morskie fale. Każdego roku morze zabiera z niego około jednego metra. Jednak mimo systematycznej destrukcji klifu mieści się na nim doskonały punkt widokowy.
Najwyższy klif w Europie jest ponad dziewięciokrotnie wyższy od naszego rodzimego rekordzisty. Najwyższy klif morski w Europie nazywa się Hornelen i mierzy 860 metrów.
Hornelen By Smtunli - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34390040
Usytuowany jest na wschodnim krańcu wyspy Bremangerlandet, wzdłuż cieśniny Frøysjøen, w regionie Nordfjord w Norwegii. 754 metry mierzy najwyższy klif Wysp Owczych – Przylądek Enniberg. Jest on najbardziej wysuniętym na północ punktem archipelagu. Trzecie pod względem wysokości są morskie klify w Irlandii. Klify o wysokości 688 metrów znajdują się na północnym zboczu góry Croaghaun na wyspie Achill i najlepiej oglądać je od strony morza. Klify Croaghaun są domem dla sokołów wędrownych. Wśród najwyższych klifów w Europie wymienić też można:
Ciekawostką jest, że na Cabo Girao znajduje się najwyżej położony punkt widokowy na klifie. Dla wzmocnienia efektu podłoga tarasu wykonana została ze szkła.
Zobacz też: "Różowe morze" - niecodzienne zjawisko, które można spotkać w Europie