Tragiczny finał wakacji Polaków w Turcji. Ona trafiła do szpitala, on spędził 105 dni w areszcie

- Od tureckiego lekarza usłyszałem "high risk of dead". Do końca życia tego nie zapomnę. Inna lekarka powiedziała, że Marcelina nigdy się nie obudzi ani nie będzie chodzić - mówi pan Bogusław, jeden z bohaterów książki "Śmierć All-inclusive" autorstwa Magdy Mieśnik i Piotra Mieśnika. Dzięki uprzejmości wydawnictwa "Znak" publikujemy jej fragmenty.

Takie wakacje sobie wymarzyła. Lipiec. Turcja. Chłopak i przyjaciele. Nawet w nocy jest bardzo ciepło, dlatego Marcelina z Mateuszem idą na dach hotelu. Drzwi wejściowe są wyważone. Na dachu sporo krzeseł, z których korzystają turyści. Para siada przy sięgającym kolan murku okalającym dach. Gdy 22-latka wstaje, traci równowagę i spada dziesięć metrów w dół, między dwa budynki.

Zobacz wideo Wakacyjna pierwsza pomoc:

– Od tureckiego lekarza usłyszałem "high risk of dead". Do końca życia tego nie zapomnę. Inna lekarka powiedziała, że Marcelina nigdy się nie obudzi ani nie będzie chodzić. Ale ona ma niesamowitą wolę życia. Przytomność odzyskała po ponad dwóch tygodniach. Pierwszy krok zrobiła po 150 dniach od wypadku – mówi Bogusław, tata Marceliny.

Gdy Marcelina była mała, tata często czytał jej przed zaśnięciem bajki. Dziewczynka uczyła się jeszcze mówić i zwróciła się do taty: – Mojemy patenki donk?

W pierwszej chwili nie zrozumiał córki. Dopiero po chwili domyślił się, że zapytała: "Możemy skarpetki zdjąć?". Do tej pory się z tego śmieje. Dziewczynka często nie mogła długo zasnąć. Wtedy śpiewał jej żołnierskie piosenki. Rozszumiały się wierzby płaczące, O mój rozmarynie. Przy tych melodiach zasypiała.

Dwadzieścia lat później Marcelina jest po pierwszym roku Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Bardzo wysportowana i sprawna. Startuje w biegu z przeszkodami Runmageddon. Po ukończeniu zawodów, zadowolona z siebie, pozuje do zdjęcia umorusana błotem. Postanawia, że zrobi sobie przerwę od nauki, i bierze urlop dziekański. Zakłada działalność gospodarczą. Sprzedaje personalizowane bluzy pod marką Hoodie Addict. Można je zamówić z dowolnym wzorem. Marcelina specjalizuje się w wyszywaniu konturów osób, które robi na podstawie fotografii dostarczonych przez klientów. Na jednej z nich widnieje wyszyta białą nitką całująca się para. Na rękawie jest odwzorowany napis z wiadomości od osoby ukochanej, jaki dostarczyła osoba zamawiająca: "Kocham Cię, Skarbie". Cena jednej bluzy – 200 złotych plus wysyłka. Do każdego zamówienia Marcelina dołącza karteczkę: "Dziękuję za zaufanie! Cieszę się, że to, co tworzę, stało się cząstką Twojego Życia. Życzę wielu wspaniałych chwil".

Lipiec 2022 roku. Marcelina wymarzyła sobie wyjazd do Turcji. Jeszcze przed wykupieniem wczasów mama namawia ją, by nie oszczędzała na dodatkowym ubezpieczeniu. Prosi, by córka kupiła takie, które także obejmuje wypadki pod wpływem alkoholu. Przecież każdy na wakacjach, zwłaszcza młody, chce się napić drinka z palemką. A wystarczy odrobina alkoholu, skaleczenie na basenie czy coś gorszego i firma ubezpieczeniowa odrzuci wniosek o pokrycie kosztów leczenia. A rachunek w Turcji nawet za drobny zabieg medyczny może sięgnąć kilku tysięcy euro.

Razem z chłopakiem, dwiema koleżankami i kolegą Marcelina wykupuje w biurze podróży wycieczkę do Bodrum. Opłacają także dodatkowe ubezpieczenia. Trzygwiazdkowy hotel Sunpoint mieści się przy jednej z głównych ulic, 500 metrów od plaży w zatoce Gökova nad Morzem Egejskim. Składa się z ośmiu trzypiętrowych, położonych kaskadowo, biało-błękitnych budynków z balkonami. U ich podnóża na turystów czekają basen i leżaki. Na płaskim dachu, zwieńczonym niskim murkiem, wieczorami i w nocy chętnie odpoczywają turyści. Jest tu sporo krzeseł, niektórzy przynoszą własne koce i siadają na posadzce.

Piątego dnia pobytu, w nocy z 11 na 12 lipca, Marcelina idzie ze swoim chłopakiem Mateuszem na dach. Nad futryną wisi tabliczka, żeby nie wchodzić, ale drzwi od dawna są wyważone. Siadają, opierając się o sięgający kolan murek.

Chcieli spędzić trochę czasu we dwoje, bez przyjaciół. Około drugiej w nocy Marcelina wstaje z posadzki. Gdy szybko się podnosi, czuje zawroty głowy. Przechyla się do tyłu w stronę murku, traci równowagę i spada cztery piętra w dół. To jakieś dziesięć metrów. Wszystko dzieje się tak szybko, że Mateusz nie zdąża jej chwycić.

Chcą jak najszybciej być przy córce.

Marcelina spada na prawą stronę ciała. Karetka. Policja. 22-latka w bardzo ciężkim stanie trafia do prywatnej kliniki. Gdy lekarze walczą o jej życie, nad ranem w Polsce jej ojciec odbiera telefon z Turcji.

– Usłyszałem od koleżanki córki: "Marcelina spadła z dachu" – wspomina. Dowiaduje się też, że Mateusz został aresztowany, bo policja podejrzewa, że zgwałcił ją i zrzucił z dachu. Rodzice Polki chcą jak najszybciej być przy córce. Wykupują tygodniowe wczasy w tej samej miejscowości. Udaje im się znaleźć hotel dość blisko szpitala, w którym Marcelina walczy o życie, i dwa dni później lądują w Bodrum.

– Jedyne, w czym nam pomogło biuro podróży, w którym Marcelina wykupiła wczasy, to zapewnienie transportu z lotniska do hotelu i lokalnego tłumacza. Dużo bardziej pomogła nam kobieta do spraw kontaktów z zagranicznymi turystami z kliniki Marceliny – mówi Bogusław.

Od razu ruszają do szpitala. Marcelina od czasu wypadku jest w śpiączce pourazowej. Ma wklęsłe czoło po prawej stronie, obrażenia oczodołu, obrzęk i urazy mózgu, zmiażdżoną prawą stronę miednicy i otwarte złamanie prawej kostki. To wtedy od lekarza tata 22-latki słyszy słowa, które już na zawsze zapamięta.

Tureccy lekarze nie decydują się na razie na żadne operacje. Próbują utrzymać ją przy życiu i ustabilizować jej stan. W kolejnych dniach rodzice Marceliny słyszą od lekarki, że nawet jeśli dziewczyna przeżyje, to nigdy się nie obudzi i na pewno nie będzie chodziła. Obrażenia są zbyt rozległe. W tłumaczeniach rozmów z lekarzami, zwłaszcza jeśli chodzi o specjalistyczny język, pomaga pracownik polskiego konsulatu.

'Śmierć All-inclusive''Śmierć All-inclusive' Wydawnictwo Znak

Gdy Marcelina leży na szpitalnym łóżku pod respiratorem, otulona licznymi rurkami i kablami, tata znów śpiewa jej żołnierskie piosenki z dzieciństwa. Ale tym razem nie chce, by spała. Jak nigdy wcześniej pragnie, by otworzyła oczy.

Po ponad tygodniu rodzice 22-latki słyszą, że stan córki się ustabilizował i można ją przetransportować do Polski. To wtedy rodzice przekonują się, jak ważne okazuje się dodatkowe ubezpieczenie, które za namową mamy wykupiła Marcelina. Polisa zakłada pokrycie kosztów leczenia do 52 tysięcy euro, czyli około 250 tysięcy złotych (kurs z 15.07.2022 r.). Szpital wystawia rachunek za leczenie Polki na 70 tysięcy euro. Gdyby nie polisa, rodzina nie byłaby w stanie zebrać tak ogromnych pieniędzy, a na dodatek trzeba opłacić transport medyczny specjalnym samolotem. To kolejne ponad 100 tysięcy złotych.

Cena jest tak wysoka, ponieważ Marcelina cały czas musi być podłączona do respiratora, a samolot musi lecieć na odpowiedniej wysokości. Piloci nie mogą się wznieść na tradycyjną dla lotów pasażerskich wysokość około 10 000 metrów. Muszą lecieć na poziomie morza, czyli na niższym pułapie niż zwykle. Wszystko przez to, że lot na standardowej wysokości oznacza, że w kabinie jest inne ciśnienie niż na ziemi – zbliżone do tego na wysokości 2000–2500 metrów n.p.m. A taka zmiana parametrów, w sytuacji gdy Marcelina ma urazy i obrzęk mózgu, mogłaby zagrozić jej życiu.

Lot na niskim pułapie gwarantuje wyrównanie ciśnienia w kabinie, które jest zbliżone do tego na wysokości 800–900 metrów n.p.m. Do tego specjalnie przystosowany do transportu medycznego samolot jest wyposażony w sprzęt medyczny ratujący życie, aparaturę wykorzystywaną na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach, a na pokładzie, poza dwoma przeszkolonymi pilotami, są lekarz i ratownik medyczny.

"Bardzo nam pomagał"

Rodziców Marceliny na to nie stać. W krótkim czasie wykonują setki telefonów do bliższej i dalszej rodziny, przyjaciół i znajomych, by jak najszybciej pożyczyć pieniądze, które mogą ocalić ich córkę. Bardzo pomaga im kierownik hotelu Risa, w którym wykupili wczasy, by być bliżej Marceliny. Turek codziennie dopytuje o jej stan, udostępnia im prywatny internet, bo hotelowy nie działa zbyt sprawnie, a Polacy muszą wykonać wiele połączeń za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

– Hasan to wspaniały człowiek. Bardzo nam pomagał. Nie wiedzieliśmy, jak długo tam będziemy, a on z własnej inicjatywy powiedział, że nasz pokój zarezerwował do końca sierpnia, i to za połowę ceny – przyznaje Bogusław.

Matka chrzestna Marceliny wpada na pomysł, by zorganizować zbiórkę na jednej z platform crowdfundingowych. "Marcelina pojechała na wymarzone wakacje z przyjaciółmi. Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności uległa wypadkowi. W tej chwili przebywa w stanie bardzo ciężkim w szpitalu w Bodrum. Dotychczasowe koszty leczenia przekroczyły już 330 tysięcy złotych. Koszt każdego kolejnego dnia w szpitalu to 25 tysięcy. Niezbędne są operacje, których koszt w tureckim szpitalu zaczyna się od 75 tysięcy złotych. Chcemy więc je zrobić w Polsce. Marcelina dzielnie walczy i się nie poddaje. Jej chęć do życia jest ogromna! Wsparcie będzie przeznaczone na opłacenie medycznego transportu lotniczego oraz na kontynuację leczenia w Polsce" – pisze w serwisie Zrzutka.pl Michalina Musiatowicz, ciocia 22-latki.

Zbiórka błyskawicznie przynosi efekt. Jest środek sezonu urlopowego. Wiele osób ogląda zdjęcia Marceliny w czasie własnych wakacji. Na jednej fotografii młoda, uśmiechnięta kobieta z burzą ciemnych włosów. Na drugim – leży nieprzytomna z widocznymi obrażeniami ogolonej głowy. W ciągu 24 godzin ludzie wpłacają około 100 tysięcy złotych. Ostatecznie udaje się zebrać jeszcze kolejne 50 tysięcy. Rodzina Marceliny kończy zbiórkę.

Rodzice dziewczyny mogą odetchnąć. Mają środki, by sprowadzić córkę do Polski i tu dalej walczyć o jej życie. Lot jest już zamówiony. Dwa dni przed startem szpital informuje Polaków, że nie wypisze Marceliny, ponieważ firma ubezpieczeniowa nie przelała jeszcze kwoty z polisy. Mama Polki dzwoni do ubezpieczyciela. Trafia na kobietę, która najwyraźniej też ma dzieci. Prosi ją o pomoc, odwołując się do matczynych uczuć. Po 30 minutach kobieta oddzwania, że firma ubezpieczeniowa wystawi list żelazny dla szpitala z zapewnieniem, że przeleje 52 tysiące euro w ramach polisy. Do 70 tysięcy za leczenie jeszcze trochę brakuje, ale przelewy z Polski nie idą w jeden dzień. – W konsulacie natrafiliśmy na ścianę. Konsul był na urlopie, a osoba go zastępująca nie była zbyt pomocna – mówi tata Marceliny.

W końcu, dzięki pomocy znajomego pana Bogusława, pracownik konsulatu zapewnia szpital, że rachunek zostanie uregulowany. Dwa tygodnie po wypadku Marcelina jest transportowana karetką na lotnisko w Bodrum. Cały czas jest podłączona do respiratora, a na biodrze ma specjalny stelaż stabilizujący, by wstrząsy nie pogorszyły jej stanu. Odbierają ją medycy z Polski i transportują do kraju. Na pokładzie jest przy niej mama. W samolocie medycznym jest miejsce tylko dla jednej osoby towarzyszącej. Tata wraca do Polski dzień później rejsowym samolotem. Rodzice lecą do kraju z myślą, że ich córka – tak jak usłyszeli w Turcji – może się nigdy nie obudzić. Nie tracą jednak nadziei.

Po wylądowaniu w Pyrzowicach 22-latka trafia do szpitala wojewódzkiego w Rybniku. Niestety w Centrum Urazowym w Sosnowcu nie ma wolnych miejsc na oddziale intensywnej opieki medycznej. Łóżko zwalnia się po trzech dniach i dopiero wtedy karetka zawozi Marcelinę do oddalonego o 60 kilometrów miasta.

Marcelina cały czas jest nieprzytomna. Lekarze z Centrum Urazowego w Sosnowcu decydują, że najpierw potrzebna jest operacja ortopedyczna. Trzeba złożyć strzaskaną kostkę i tylną stronę miednicy. Podczas drugiej operacji stabilizują przód miednicy. Rodzice 22-latki słyszą, że niezbędna jest operacja neurochirurgiczna, w tym neuroplastyka. Lekarze chcą naprawić wgłębienie w czole i usunąć odłamki pokru szonych kości czaszki. W czasie pobytu w szpitalu Marcelina zaczyna się stopniowo wybudzać. Po tygodniu pielęgniarki przekazują rodzicom, że zaczyna ruszać powiekami i rękami. Radzą, by przywieźć na salę małe radio. Dziewczyna cały czas jest podłączona do respiratora, ale w końcu zaczyna zdawać sobie sprawę, co się stało.

Każdego dnia obrzęk mózgu się zmniejsza. To wywołuje wyciek płynu mózgowego, który sączy się Marcelinie przez nos. Lekarze natychmiast podejmują decyzje o zapowiadanej wcześniej operacji neurochirurgicznej. Muszą naprawić nieszczelną oponę grubą, która utrzymuje mózg w płynie. Otwierają 22-latce przednią część czaszki i naprawiają pęknięcie. Poprawiają także wygląd czoła, by było w miarę symetryczne. Gdy Marcelina wybudza się po operacji, okazuje się, że w jednym oku straciła całkowicie wzrok, na drugie widzi w 20%.

Kobieta oddycha już samodzielnie. Dzień po odłączeniu od respiratora lekarze po raz kolejny ratują jej życie. Pielęgniarki mają swoje stanowisko dokładnie naprzeciwko sali Marceliny. Nagle widzą, że dziewczyna traci przytomność. Na OIOM-ie popłoch. Lekarz próbuje włożyć dziewczynie do gardła rurkę intubacyjną, ale ta nie wchodzi. Bierze cieńszą. Udaje się. Szybko tlen i Marcelina znów oddycha. Okazuje się, że z powodu długiej intubacji krtań kobiety zaczęła zarastać, co w końcu uniemożliwiło oddychanie.

"Szukali kozła ofiarnego"

Gdy Marcelina walczy o powrót do zdrowia w szpitalu w Sosnowcu, w tureckim areszcie cały czas prze bywa jej partner Mateusz. Zaczęli się spotykać cztery miesiące przed wylotem na swoje pierwsze wspólne wakacje do Turcji. Tureckie media publikują wstrząsające informacje. Według dziennikarzy, którzy powołują się na tamtejszą agencję prasową, 26-latek miał zgwałcić Polkę, a następnie zepchnąć ją z dachu. Prokuratura zarzuca mu napaść na tle seksualnym, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i usiłowanie zabójstwa. Grozi za to do 20 lat więzienia.

Na czym tureccy śledczy oparli swoje oskarżenia? Nie mieli żadnych świadków. Jedyne, z czego wnioskowali, to raport medyczny, jaki sporządzili lekarze po przyjęciu Marceliny do szpitala. Wynika z niego, że kobieta miała obrażenia, które mogły zostać zadane ostrym narzędziem i sugerować napaść na tle seksualnym. Rodzina Marceliny od razu odrzuciła te oskarżenia jako bezpodstawne. Zeznania w tej sprawie składał tata 22-latki.

27 października 2022 roku w Turcji odbyła się rozprawa Mateusza w sprawie o gwałt i usiłowanie zabójstwa. Zeznania składała mama Marceliny, Joanna. Oświadczyła przed sądem, że po wybudzeniu ze śpiączki jej córka zaprzeczyła, że Mateusz lub ktokolwiek inny zepchnął ją z dachu. Przyznała, że spadła, bo zakręciło jej się w głowie, gdy zbyt szybko wstała. Straciła równowagę, a niski murek nie był w stanie jej uratować. W sądzie zeznają także jej przyjaciele, którzy byli z nią na wakacjach.

Po usłyszanych od mamy i znajomych zeznaniach turecki sąd zwalnia Mateusza z aresztu, w którym spędził 105 dni, i pozwala mu wrócić do Polski. – Wyglądało to tak, jakby szukali kozła ofiarnego, żeby winę hotelu za niezabezpieczony dach zwalić na kogoś innego i ochronić swoje interesy turystyczne – uważa Bogusław.

Po czasie lekarze doszli do wniosku, że obrażenia, na których oparto oskarżenie Mateusza, powstały na skutek upadku z wysokości. Odrębne postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Marceliny prowadzi także Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

"Jak się jedzie za granicę, to należy kupować jak najwyższe"

Po trzech miesiącach pobytu na OIOM-ie rodzice przenoszą Marcelinę do prywatnego ośrodka rehabilitacyjnego w Krakowie. Miesiąc pobytu kosztuje tu niemal 30 tysięcy złotych, ale leczenie bardzo pomaga. To tu, po 150 dniach od wypadku, 22-latka robi swój pierwszy krok. Każdy kolejny ćwiczy z rehabilitantami przy dwustronnej poręczy. Rodzice Marceliny jeszcze bardziej uświadamiają sobie, że gdyby nie wykupienie wyższego ubezpieczenia przed wylotem, o wiele trudniej byłoby ratować córkę.

– Jak się jedzie za granicę, to należy kupować jak najwyższe. Marcelina miała 250 tysięcy złotych, a i to za mało, zwłaszcza jeśli się wyjeżdża poza Unię Europejską. Poszedłbym w okolice miliona. To nie są duże pieniądze, gdy wycieczka kosztuje kilka tysięcy. Naprawdę warto wydać trzy stówki na ubezpieczenie, bo gdy wydarzy się coś złego, będzie za późno. Tylko dzięki pieniądzom z polisy udało nam się ją stamtąd wytargać – przekonuje tata Marceliny.

Pięć miesięcy od wypadku Marcelina nie bez trudu robi kolejne kroki za pomocą chodzika. Jeszcze niedawno potrzebowała do tego obustronnej poręczy. Gdy ktoś jest obok niej, udaje jej się przejść kawałek z kijkami do nordic walkingu. Utrata wzroku wciąż się utrzymuje.

Kobieta leży w łóżku. Nie śpi. Próbuje coś powiedzieć, ale tata jej nie rozumie. Pochyla się nad nią. Wsłuchuje w skupieniu w niewyraźny szept. W konsekwencji wypadku i doznanych obrażeń Marcelina ma duże trudności z mówieniem. W jej gardle nadal tkwi rurka tracheotomijna, która nie tylko dostarcza powietrze do płuc z pominięciem górnych dróg oddechowych, ale i pomaga porozumiewać się z bliskimi.

– Z powodu zarośniętej poniżej linii strun głosowych krtani Marcelina mówi bardzo cicho i niewyraźnie, ale gdy ktoś z nią dłużej przebywa, jest w stanie ją zrozumieć. Wraca do sprawności, robi wielkie postępy w nauce czytania i pisania – opowiada Bogusław.

***

Jeśli ktokolwiek chce pomóc Marcelinie wrócić do zdrowia, może przekazać darowiznę na konto Fundacji Moc Pomocy na konto: 16 1020 5226 0000 6602 0635 0765. W tytule przelewu należy wpisać: "Marcelina Wałach, nr katalogowy 443". Można to także zrobić za pośrednictwem strony internetowej https://www.mammoc.pl/marcelina-walach.

Więcej o: