To państwo nad Adriatykiem to perła Bałkanów. Zachwycające widoki, piękne plaże i liczne atrakcje

Czarnogóra to niewielki, malowniczy kraj położony nad Adriatykiem. Oferuje wypoczynek dla miłośników pięknych plaż, dzikiej natury, zabytków i ciekawych atrakcji miejskich. Ci, którzy zdecydują się zwiedzić to państwo, nazywają je "perłą Bałkanów". W ciągu ostatnich lat zyskała na popularności, jednak wciąż można tam wypocząć z dala od tłumów. Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Czarnogóry? Podpowiadamy!

Bałkany zyskały w ostatnich latach wielu fanów. Turyści wybierają ten region Europy ze względu na różnorodność krajobrazową, liczne zabytki oraz atrakcje, dopasowane pod gusta każdego. Niewątpliwą zaletą wczasów w krajach bałkańskich są przystępne ceny, których nie uświadczymy w obleganej turystycznie zachodniej Europie. Jedno z tych państw wyróżnia się na tle swych sąsiadów. Dlaczego Czarnogóra jest tak wyjątkowa?

Zobacz wideo Czarnogóra

Czarnogóra - mało znana perła Bałkanów

Czarnogóra położona jest na południu Europy. Graniczy z państwami takimi jak Serbia, Chorwacja oraz Albania. Jej powierzchnia to niecałe 14 tysięcy km², z czego znaczną część terytorium zajmują tereny górzyste. Stolicą Czarnogóry jest Podgorica, do której z Polski można łatwo i niedrogo dotrzeć liniami lotniczymi lub nawet autem. Klimatem wielu osobom przypomina Chorwację, jednak popularnością jej zdecydowanie nie dorównuje. A to błąd! Czarnogóra bowiem stawia na rozwój turystyki, a w swojej ofercie ma nie tylko cuda natury, ale i bogatą historię i kulturę. 

Zachwycające plaże z widokiem na góry

Choć Czarnogóra pozostaje nieco na uboczu w porównaniu ze swoimi sąsiadami, to tym, którzy zdecydują się ją odwiedzić - w sezonie lub poza nim - zapewnia niezapomniane wrażenia. Państwo to, podobnie jak Polska, łączy w sobie zarówno krajobraz górzysty, jak i morski. Różnica polega na tym, że w naszym kraju morze i góry oddzielone są setkami kilometrów. W Czarnogórze natomiast możesz usiąść na piaszczystej lub kamienistej plaży z malowniczym widokiem na majestatyczne góry.

Będą w Czarnogórze, zdecydowanie warto wybrać się w Góry Durmitor, które są najwyższym pasmem Gór Dynarskich. Zachwycające widoki możesz podziwiać zza okna samochodu, ponieważ przez środek góry biegnie asfaltowa droga. Polecamy udać się do miejscowości Žabljak, którą uznaje się na najwyżej (1500 m n.p.m.) położone miasto w południowo-wschodniej Europie. Z mostu na kanionie Tary z kolei rozpościera się panorama na połacie czarnogórskiej zieleni.

Najlepsze miejsce na plażowanie to Riwiera Budvy, ciągnąca się przez 30 km. Miejsce to obfituje w liczne plaże - piaszczyste, żwirowe i kamieniste. Niektóre z nich są dzikie, rzadko odwiedzane, co sprawia, że świetnie nadają się na klimatyczny, kameralny wypoczynek.  

Niewielkie państwo o bogatym dorobku kulturowym

Historia Czarnogóry jest burzliwa i arcyciekawa, o czym świadczą liczne zabytki i miejsca o charakterze historycznym. Warto odwiedzić stolicę - Podgoricę, a w niej Stare Miasto z urokliwymi uliczkami, meczetami, osiemnastowieczną wieżą zegarową oraz wodospadem Nijagara na rzece Cijevna.

Atrakcje zapewnia także idealnie zachowane, średniowieczne miasto Kotor oraz cała Zatoka Kotorska, z której rozpościera się widok przywodzący na myśl fiordy skandynawskie. Do punktów obowiązkowych wycieczki należy również zwiedzenie położonego nad jeziorem Scutari Zamku Kotor, Monasteru Ostrog wykutego częściowo w skale, a także turystycznych miejscowości Bar i Ulcinj. Czarnogóra to państwo, które zapewnia zarówno relaks, kontakt z naturą, jak i dobrą zabawę. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: