"Różowe morze" - niecodzienne zjawisko, które można spotkać w Europie

"Różowe morze" w pierwszej chwili wydaje się zjawiskiem niemożliwym. Okazuje się jednak, że na świecie istnieje kilka wypełnionych słoną wodą jezior, które wśród innych wyróżniają się nietypową, bo różową barwą wody. Jedno z takich różowych, słonych jezior podziwiać można w Hiszpanii.

Różowe jezioro Torrevieja

W Europie można spotkać tak niecodzienne zjawisko, jak różowe jezioro. Torrevieja, miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii, na wybrzeżu Costa Blanca, w regionie Walencja i prowincji Alicante, otoczone jest przez dwa jeziora: La Salina de La Mata oraz Salina de Torrevieja. O ile pierwsze z nich nie wyróżnia się niczym szczególnym oprócz dużego zasolenia, o tyle Salina de Torrevieja wzbudza zainteresowanie wśród turystów, z uwagi na nietypowy, różowy kolor słonej wody w zbiorniku.

Różowe jezioro TorreviejaRóżowe jezioro Torrevieja istock / Nikolay Tsuguliev

Początkowo była tu niewielka wioska rybacka, a byt tutejszej ludności uzależniony był od wydobywanego tu "białego złota", czyli soli. Aż do początku XIX wieku na terenie obecnego miasta znajdował się tylko jeden budynek: wieża obserwacyjna. Gdy w 1803 roku powstało tu miasto, nazwano je Torrevieja od hiszpańskich słów: torre - stara i vieja - wieża. Pojawiało się coraz więcej zabudowań, będących przede wszystkim domami robotników zatrudnionych przy wydobyciu soli. W 1829 roku trzęsienie ziemi niemal całkowicie zmiotło z powierzchni ziemi większość zabudowań. Miasto zbudowano od nowa, ale nie zachował się przez to żaden zabytek z dawnych czasów. Obecnie Torrevieja to jeden z największych w Europie producentów soli, zaś oba słone jeziora stanowią parki narodowe. Choć miasto jest popularne wśród turystów, zdrowy mikroklimat zapewniają złoża soli, nadmorskie plaże są dobrej jakości a woda czysta, to dość wyraźnie odczuwalny jest brak infrastruktury turystycznej.

Różowe jezioro - Hiszpania

Dlaczego Salina de Torrevieja to różowe jezioro? Hiszpania jako jedyny kraj europejski może poszczycić się jeziorem o tak nietypowej barwie wody. Co sprawia, że woda w jeziorze jest różowa? Choć charakterystyczną cechą różowych jezior jest ich wysokie zasolenie, to jednak nie sól sama w sobie przyczynia się do różowego zabarwienia wody. Najważniejszym czynnikiem, wpływającym na to, iż woda w akwenie jest różowa, jest obecność w niej mikroalgi dunalielli słonolubnej (Dunaliella salina). Jest to gatunek halofilnego, czyli tolerującego wysokie stężenia soli, jednokomórkowego glona z gromady zielenic. Ponadto hiszpańskie jezioro na różowo zabarwiają archeony z grupy halobakterii, w których błonach obecny jest czerwony barwnik.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Różowa laguna w Hiszpanii

Czym charakteryzuje się różowa laguna w Hiszpanii? Z reguły z terminem laguna kojarzą nam się barwy błękitu. Tymczasem w prowincji Alicante zobaczyć możemy różową lagunę. Chodzi o obszar chronionego krajobrazu Laguna de La Mata i Laguna Torrevieja, znany również pod nazwą walenckie Morze Martwe.

Laguna de La Mata. Zdjęcie ilustracyjneLaguna de La Mata. Zdjęcie ilustracyjne istock / LVV

Atrakcją prowincji Alicante, obok urokliwych miasteczek, jest właśnie laguna o powierzchni 1400 hektarów, którą charakteryzuje kolor różowy. Spotkać tu można także różowe flamingi. Ich niecodzienna barwa wynika z preferowanej przez nie diety: ponieważ w słonych wodach jeziora występuje niewiele ryb, flamingi żywią się w szczególności niewielkimi skorupiakami, które żyją w tutejszych słonych wodach. Słonaczek (Artemia salina) to ciepłolubny skorupiak, który zamieszkuje wyłącznie słone wody. Jego różowy kolor podkreśla charakterystyczną barwę wody, w której mieszka, a ponadto odpowiedzialny jest za różowe zabarwienie piór flamingów. Ptaki te jednak znacznie chętniej przebywają nad laguną La Mata.

Morze różowe: najlepiej podziwiać je późnym latem

Hiszpańskie morze różowe nie służy jednak do kąpieli. Choć zawarte w jego wodach sód i potas mają działanie dezynfekujące, wapń i magnez przeciwdziałają alergiom, jod sprawdza się w profilaktyce oraz leczeniu chorób tarczycy, słona woda pozytywnie wpływa na stan skóry, zmniejszając trądzik czy zapalenie skóry, może też leczyć z astmy, reumatyzmu czy zapalenia stawów, a ponadto może pobudzać krążenie oraz uelastycznić skórę, to kąpiel w różowej wodzie jest zabroniona. Jeśli jednak spacerując brzegiem różowego jeziora w Torrevieja zamoczymy w jego wodach stopy, pamiętajmy, by natychmiast opłukać je odrobiną czystej, słodkiej wody. By móc w pełni podziwiać różową barwę wód jeziora, warto zobaczyć je pomiędzy sierpniem a październikiem, wybierając dzień o bardzo słonecznej pogodzie.

Jezioro różowe: gdzie jeszcze można znaleźć zbiorniki z różową wodą?

Jezioro różowe w Hiszpanii jest jedynym zbiornikiem wodnym o takiej barwie w Europie, a jednocześnie największym europejskim słonym jeziorem. Nie jest to jednak jedyny tego typu akwen na świecie. Jedno z najbardziej rozpoznawalnych różowych jezior nosi nazwę Hillier. Jest jeziorem typu solankowego i znajduje się na australijskiej wyspie Middle w Archipelagu Recherche u wybrzeży Australii Zachodniej. Jasnoróżowy kolor wody jest trwały, nawet po nabraniu wody do pojemnika pozostaje ona różowa. Zbiornik wodny, w którym różową wodę podziwiać można od listopada do maja, znajdziemy również w Senegalu, niedaleko Dakaru. Jezioro Lac Retba, znane także jako Lac Rose, to słone jezioro, które swoją barwę zawdzięcza występowaniu halofilnego glona Dunaliella salina. Różową wodę znajdziemy także w Kanadzie. Co ciekawe, Dusty Rose Lake jest jedynym różowym jeziorem, w którym woda nie jest słona. Swoją barwę zawdzięcza mączce skalnej, dostarczanej do jeziora przez zasilającą je rzekę.

Zobacz też: Kaplica Czaszek w Czechach. Makabryczna atrakcja z ciekawą historią

Więcej o: