Najpiękniejsze jeziora świata to cuda natury, które zachwycają swoim pięknem

Najpiękniejsze jeziora świata to prawdziwe cuda natury, które cieszą oko i potrafią wprawić w zachwyt. Niebieskie, żółte, różowe, fioletowe - najpiękniejsze jeziora świata prezentują całą paletę barw. Gdzie się udać, aby zobaczyć te cudowne okazy o unikatowym charakterze? W jakich zakątkach kryją się najpiękniejsze jeziora świata?

Jeziora świata o najbardziej nietypowych zabarwieniach

Najpiękniejsze jeziora świata to wyjątkowe zbiorniki, które zachwycają pod wieloma względami. Jakie kolory mają najpiękniejsze jeziora świata? Paleta barw, jaką prezentują, jest naprawdę szeroka. Jedną z czołowych pozycji na liście najpiękniejszych jezior świata, jest Pink Lake w Australii. Jak nazwa wskazuje, woda w jeziorze jest koloru różowego. Skąd takie zabarwienie? Jest ono wynikiem obecności w akwenie bakterii i glonów, które produkują barwnik - beta-karoten. W zależności od pogody woda w Pink Lake przybiera kolor od bladego różu po odcień fioletowy. Kolejne niezwykłe jezioro, często wymieniane w gronie najpiękniejszych na świece, to Devil's Bath w Nowej Zelandii. Jest to jezioro siarkowe o nietypowym seledynowym kolorze. Niezwykłość tego akwenu wodnego sprawiła, że został on umieszczony na liście 200 obiektów o najbardziej surrealistycznym charakterze w skali światowej. Wymieniając najbarwniejsze, a zarazem najpiękniejsze jeziora na świecie, nie sposób nie wspomnieć o europejskim akcencie i słynnych Jeziorach Plitwickich w Chorwacji. Woda w jeziorach mieni się odcieniami błękitu, turkusu i zieleni, dając niesamowity efekt.

Devils bath w Nowej Zelandii to jedno z najciekawszych jezior na świecie.Devils bath w Nowej Zelandii to jedno z najciekawszych jezior na świecie. zdjęcie ilustracyjne, jeppezab, iStock

Najpiękniejsze jeziora na świecie. Wyprawa nad "węgierskie morze"

Jakie zbiorniki w Europie uważane są za najpiękniejsze jeziora na świecie? Wśród nich na pewno należy wymienić węgierski Balaton. Jezioro nazywane jest popularnie "węgierskim morzem", ze względu na podobieństwo do nadmorskich kurortów oraz temperaturę wody, która w okresie wakacyjnym osiąga średnio 23°C. Balaton jest największym jeziorem w Europie Środkowej, zajmując powierzchnię 594 km². Z jego uroków co roku korzysta tysiące turystów. Szmaragdowy odcień wody sprawia, że Balaton wymieniany jest wśród najpiękniejszych jezior na świecie. Jest to fantastyczne miejsce do relaksu i uprawiania sportów wodnych. Każdy amator odpoczynku nad wodą, znajdzie tu coś dla siebie. Przebywając nad Balatonem, warto odwiedzić także pobliskie jezioro Heviz, które znane jest ze swoich właściwości leczniczych. Jest to jezioro termalne, którego temperatura utrzymuje się na poziomie 25°C, natomiast w sezonie letnim nagrzewa się o nawet 10 stopni więcej. Przy jeziorze Heviz wybudowany został kompleks uzdrowiskowy, do którego chętnie zjeżdżają kuracjusze.

Najpiękniejsze jeziora świata. Lista 10 najbardziej zachwycających akwenów wodnych świata 

Najpiękniejsze jeziora świata różnią się od siebie i każde jest jedynym w swoim rodzaju. Znaleźć je można w różnych zakątkach świata. Które z nich powinny znaleźć się na liście najpiękniejszych jezior świata?

 • Jezioro Bajkał w Rosji
 • Jezioro Pink Lake w Australii
 • Jezioro Devil's Bath w Nowej Zelandii
 • Jeziora Plitwickie w Chorwacji 
 • Jezioro Morning Glory Pool w Stanach Zjednoczonych 
 • Jezioro Perito Moreno w Argentynie
 • Jezioro Laguna Colorada w Boliwii
 • Jezioro Blanca w Stanach Zjednoczonych 
 • Jezioro Hillier w Australii 
 • Jezioro Garda we Włoszech 
Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Jak nazywa się największe jezioro na świecie? Nazwa jest myląca

Jak nazywa się największe jezioro na świecie? To Morze Kaspijskie. Wbrew swojej nazwie, Morze Kaspijskie jest jeziorem. Jego powierzchnia wynosi ok. 372 tys. km², co oznacza, że jest większe od naszego kraju. Największe jezioro świata położone jest na styku dwóch kontynentów — Azji i Europy. Skąd wynika nazwa "morze"? Chodzi o poziom zasolenia wody, który jest bardzo wysoki. Morze Kaspijskie jest unikatowymi zbiornikiem, na którego terenie występują ogromne pokłady ropy naftowej. Jej wydobycie jest jednak utrudnione ze względu na problem, z jakim zmaga się największe jezioro na świecie. Chodzi o jego wysychanie. Naukowcy alarmują, że poziom wody w Morzu Kaspijskim spada z roku na rok i w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może wynosić nawet o 18 m mniej niż obecnie! Czy to oznacza, że za jakiś czas Morze Kaspijskie nie będzie już największym jeziorem na świecie? Czas pokaże.

Najpiękniejsze jeziora w Polsce. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Gdzie są najpiękniejsze jeziora w Polsce? Wiele osób z pewnością wskaże Mazury. Jest to region oferujący różnorodne atrakcje dla osób, które preferują odpoczynek nad wodą. Mazury to zagłębie największych i najpiękniejszych jezior w Polsce. Podczas pobytu w tym regionie, można doznać bezpośredniego kontaktu z naturą. To także odpoczynek na plażach, możliwość uprawiania sportów wodnych i żeglarstwa. Jakie są największe i najpiękniejsze jeziora w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich? 

 • Jezioro Śniardwy 
 • Jezioro Niegocin 
 • Jezioro Mamry
 • Jezioro Kisajno
 • Jezioro Mikołajskie 

Zobacz też: To trzy najpiękniejsze jeziora świata. Ich oszałamiający widok zapiera dech w piersiach

Więcej o: