Najpopularniejsze kierunki na wakacje 2023. Trzy kraje zdecydowanie w czołówce rankingu

Jakie są najpopularniejsze kierunki na wakacje w bieżącym roku? Polacy chętnie wybierają się do Turcji, Grecji czy Egiptu, ale popularnością cieszą się też inne kierunki. Sprawdzamy, dokąd najczęściej na wakacje 2023 roku udadzą się nasi rodacy.

Najpopularniejsze kierunki na wakacje 2023

Wskazując najpopularniejsze kierunki na wakacje 2023 roku, nie sposób pominąć Turcji. Ze względu na swoje położenie geograficzne oferuje ona turystom dostęp do Morza Śródziemnego, Morza Egejskiego oraz Morza Czarnego. Najczęściej wybierane jest wybrzeże śródziemnomorskie, z takimi kurortami, jak Alanya, Antalya, Belek czy Kemer. Miłośnicy spokojnego wypoczynku preferują region Morza Egejskiego, zaś turyści chętni do aktywnego wypoczynku udają się nad Morze Czarne, gdzie jest chłodniej, niż w pozostałych rejonach Turcji.

Turcja, Antalya (zdjęcie ilustracyjne)Turcja, Antalya (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Pixabay/yusufk53

Kraj ten ma wiele starożytnych zabytków, które warto zobaczyć. Jest również niezwykle chętnie odwiedzany przez wielbicieli sportów wodnych. Wybrzeże śródziemnomorskie to raj przede wszystkim dla wielbicieli nurkowania. Z kolei w regionie Morza Egejskiego są doskonałe warunki do uprawiania surfingu, windsurfingu i kitesurfingu.

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne

Wskazując najpopularniejsze kierunki wakacyjne, nie sposób pominąć też Grecji. To kolejny śródziemnomorski kraj wybierany przez Polaków na miejsce wypoczynku latem tego roku. Spędzając urlop w kontynentalnej części Grecji, obowiązkowo należy zobaczyć Ateny z ich antycznymi zabytkami. Warto też wybrać się do Parku Narodowego Góry Olimp oraz odwiedzić Saloniki. Największą popularnością cieszą się jednakże greckie wyspy. Wybierając się na Zakynthos można spotkać żółwie Caretta Caretta. Pobyt na Santorini umożliwia podziwianie wyjątkowych zachodów słońca.

Wakacje 2023 (zdjęcie ilustracyjne)Wakacje 2023 (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Adam Kozak / Agencja Wyborcza.pl

Na Rodos należy koniecznie zobaczyć miejsce, w którym niegdyś stał Kolos Rodyjski (posąg został zniszczony w 227/226 roku p.n.e. podczas trzęsienia ziemi). Kreta jest wprost stworzona do letniego wypoczynku, z długą linią brzegową, Laguną Balos i najdłuższym w Europie Wąwozem Samaria. Jedną z najbardziej zielonych greckich wysp jest z kolei Korfu, zaś malownicze krajobrazy, piaszczyste plaże i dużo słońca czekają na turystów na Kos.

Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Najczęściej wybierane kierunki wakacyjne 2023

Jakie są najczęściej wybierane kierunki wakacyjne 2023 roku? Obok Turcji i Grecji popularnością cieszy się Egipt. Jedną z najczęściej wybieranych przez Polaków lokalizacji w Egipcie jest Hurghada, znajdująca się nad Morzem Czerwonym. To popularne miejsce do nurkowania i oglądania raf koralowych. Ciekawym przeżyciem może być rejs statkiem z przezroczystym dnem.

EgiptEgipt Fot. Shutterstock

Będąc w Egipcie, warto również udać się na przejażdżkę po pustyni. Koniecznie trzeba zobaczyć egipskie piramidy, a także najdłuższą rzekę świata – Nil. Z uwagi na pogodę najczęściej wybieraną opcją spędzania czasu w Egipcie jest jednak odpoczynek na nadmorskim piasku i kąpiele słoneczne.

Wakacje 2023: najpopularniejsze kierunki

W wakacje 2023 najpopularniejsze kierunki to również Hiszpania i jej Wyspy Kanaryjskie. Archipelag ten położony jest już u afrykańskich wybrzeży i cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Przyciąga przede wszystkim doskonałą pogodą: temperatura w ciągu dnia nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, noce są nieco chłodniejsze, ale również bardzo przyjemne.

Lanzarote, Wyspy KanaryjskieLanzarote, Wyspy Kanaryjskie Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl

Wyspy Kanaryjskie dodatkowo kuszą bogactwem egzotycznych doznań kulinarnych oraz smaków typowych dla Hiszpanii kontynentalnej. Wszędzie dostępne są świeże owoce morza. Wyspy różnią się od siebie, na każdej z nich można jednak wypocząć zarówno biernie, jak i czynnie. Teneryfa jest największą z wysp, z różnorodnymi plażami i malowniczym miasteczkiem Masca. Na Lanzarote również nie brakuje plaż, lecz kusi ona systemem grot i podziemnych korytarzy. Z kolei plaże Fuerteventury pozwalają na uprawianie windsurfingu, kiteboardingu, a także nurkowania. Gran Canaria nęci krystalicznie czystymi plażami oraz szlakami ulokowanymi w pasmach górskich. La Gomera to raj dla miłośników przyrody, ze swymi zielonymi lasami laurowymi oraz naturalnymi, niewielkimi plażami.

Modne kierunki wakacyjne 2023

Jakie są modne kierunki wakacyjne 2023 roku? Wśród bardziej egzotycznych ofert wybierane są wakacje w afrykańskiej Tunezji, czyli urlop nad Morzem Śródziemnym. Nadal popularnością cieszy się Chorwacja oraz inne kraje Półwyspu Bałkańskiego, w szczególności Albania i Bułgaria.

Cinque Terre, WłochyCinque Terre, Włochy Fot. Michelle_Maria/Pixabay

Wciąż modne są wakacyjne wyjazdy do Włoch, zwłaszcza z uwagi na stosunkowo niski koszt takich wakacji. Co ciekawe, wśród najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych za sprawą pandemii zagościła też Francja, z lubianymi przez turystów południowymi miastami, takimi jak Nicea czy Cannes. Dużą popularnością cieszą się objazdowe wycieczki po Riwierze francuskiej.

Zobacz też: Słowacki Raj - malownicze miejsce tuż przy polskiej granicy. Idealne na majówkę i nie tylko

Więcej o: