Lotnisko Monachium. Ogromny port przesiadkowy w stolicy Bawarii, z którego udać się można (prawie!) wszędzie

Lotnisko Monachium jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Niemczech. W 2015 r. obiekt został wyróżniony pięcioma gwiazdkami w rankingu Skytrax. Jak wygląda lotnisko i na czym opierają się pozytywne rekomendacje portu Monachium zbierane od pasażerów?

Lotnisko Monachium: plan obiektu

Lotnisko w Monachium to jeden z najbardziej "ruchliwych" portów lotniczych w Niemczech, ale też w Europie. Jak duże jest lotnisko Monachium? Plan portu lotniczego w stolicy Bawarii dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej obiektu. Znajdziemy tam cyfrową mapę lotniska Monachium oraz szczegółowy jego plan w formie pliku do pobrania. Mapa lotniska dokładnie obrazuje rozmieszczenie poszczególnych elementów obiektu, ponadto znajdują się tam wskazówki dotyczące miejsc parkingowych dla podróżnych. Lotnisko Monachium składa się z dwóch terminali:

 • Terminal 1 
 • Terminal 2. Terminal 2 prawie w całości przeznaczony jest dla pasażerów podróżujących Lufthansą, dla której port lotniczy w Monachium (obok Frankfurtu) jest jednym z głównych węzłów przesiadkowych.

Czy port lotniczy w Monachium jest duży? W internecie można znaleźć opinie, że przejście z jednego końca na drugi zajmuje pieszo ok. 45 minut. Wpływa to na wyobraźnię, ale także pozwala uzmysłowić sobie, że podróżując z przesiadką, warto wcześniej poznać dokładną mapę lotniska, aby móc sprawnie dostać się do miejsca docelowego. 

Lotnisko Monachium: przesiadka i czas oczekiwania na samolot

Czym może pochwalić się lotnisko Monachium? Przesiadka w drugim co do wielkości porcie lotniczym w Niemczech, odbywa się w zazwyczaj w trybie ekspresowym, co sprawia, że Monachium uważane jest za jedno z najbardziej wydajnych lotnisk Europy. W 2016 r. na terenie lotniska otwarto Terminal 2-Satelitte, dzięki któremu port zyskał ponad 50 nowych bramek i niespełna 30 nowych miejsc dla samolotów. Warto wiedzieć, że do Terminalu 2-Satelitte kursuje pociąg, który pozwala pasażerom dostać się do niego w bardzo krótkim czasie. Lotnisko zadbało o to, aby czas oczekiwania na przesiadkę upływał pasażerom w miłej atmosferze. Jakie udogodnienia dla pasażerów można znaleźć na lotnisku Monachium?

 • terminal zlokalizowany jest w miejscu, które zapewnia widok na Alpy, co podnosi jego walory wizualne
 • na terenie portu lotniczego znajduje się bardzo rozbudowana baza usługowa. Oczekując na samolot przesiadkowy, podróżujący mogą skorzystać z ofert ponad 150 sklepów z produktami różnych kategorii, a także licznych kawiarni i restauracji, gdzie można skosztować lokalnych specjałów
 • w obrębie lotniska znajduje się kilka stref relaksacyjnych, gdzie podróżujący mogą skorzystać z prysznica i masażu, czy po prostu odpocząć między kolejnymi lotami. Jako ciekawostkę, można wspomnieć, że na terenie lotniska znajduje się miejsce modlitwy dla pięciu wyznań  
Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Lotnisko Monachium. Przyloty i odloty — jak wygląda podział lotniska?

Jak poruszać się po tak dużym obiekcie, jakim jest lotnisko Monachium? Przyloty i odloty, odbywają się w halach należących zarówno do Terminalu 1, jak i Terminalu 2.

 • Terminal 1 dzieli się na 6 stref, określonych alfabetycznie od A do F. W strefach od A do D odbywają się zarówno przyloty, jak i odloty, strefa E służy jedynie przylotom, natomiast strefa F jest właściwa dla obsługi lotów o zwiększonej kontroli bezpieczeństwa tj. do Izraela.
 • Terminal 2 obsługiwany jest przez Lufthansę oraz inne podmioty wchodzące w skład sojuszu linii lotniczych Star Alliance.

Rozkład lotów, z dokładnymi informacjami dotyczącymi przylotów i odlotów z Monachium, dostępny jest na stronie internetowej lotniska. 

Lotnisko Monachium: odloty do Izraela

Podróżujesz do Tel Awiwu przez lotnisko Monachium? Odloty do Izraela liniami lotniczymi Lufthansa, odbywają się wyłącznie w hali F, która znajduje się między Terminalem 1 a Terminalem 2. Warto o tym wiedzieć przed podróżą, aby zaoszczędzić czas na szukanie właściwego punktu odprawy. Wyznaczenie oddzielnego miejsca dla osób podróżujących do Izraela, wynika z konieczności przeprowadzenia szczegółowej kontroli pasażerów, którzy wybierają właśnie ten kierunek lotu. Linie lotnicze zalecają, aby osoby wybierające się do Tel Awiwu stawiły się na lotnisku z odpowiednio dużym zapasem czasu.

Hotel: lotnisko Monachium. Oferta zakwaterowania w pobliżu portu lotniczego

Podczas podróży musisz zarezerwować hotel? Lotnisko Monachium oddalone jest od miasta o niespełna 30 km. Choć jest to obiekt bardzo dobrze skomunikowany z centrum, może okazać się, że zamiast szukać kwatery w mieście, lepszą opcją będzie zarezerwowanie pokoju w hotelu mieszczącym się przy samym lotnisku. Taką możliwość oferuje kilka obiektów noclegowych, w tym m.in.:

 • Hilton Munich Airport
 • Novotel Munich Airport 
 • Moxy Munich Airport 
 • Premier Inn Munich Airport Ost
 • Ramada by Wyndham Muenchen Airport 

Zobacz też: 10 najbardziej niedocenionych miast w Niemczech, do których warto pojechać [lista]

Więcej o: