Szwecja. Wybrzeże to miejsce w sam raz dla miłośników unikatowych krajobrazów

Szwecja: wybrzeże największego spośród krajów skandynawskich, to wynik działalności lodowca. Charakterystyczna rzeźba terenu z licznie wystającymi z tafli wody kamienistymi wysepkami to doskonałe miejsce dla połowu ryb. To na południu kraju. Zachód zachwyca natomiast Wysokim Wybrzeżem, które zmienia się z roku na rok i nigdy nie jest takie samo. Sprawdź, czym może zachwycić Szwecja i dlaczego warto poznać wybrzeże tego kraju.

Wybrzeże Szwecji — charakterystyka wybrzeża szkierowego

Wybrzeże Szwecji w regionie południowo-zachodnim i południowo-wschodnim, określane jest mianem "szkierowego". Co to oznacza? Szkiery to kamieniste wysepki, które powstały w wyniku działalności lodowca, a dokładniej — niszczenia podłoża przez lodowiec i częściowego podtopienia terenu przybrzeżnego. Sama nazwa "szkier" wywodzi się ze staronordyckiego słowa "sker", oznaczającego "skałę w morzu". Wybrzeże szkierowe tworzą setki mniejszych i większych skalistych wysepek zalanych wodą. Najlepiej obrazuje to widok z lotu ptaka. Wybrzeża szkierowe są charakterystyczne dla krajów skandynawskich, a dokładniej — dla Szwecji i Finlandii. Działalność polodowcowa na północy Europy dostrzegalna jest gołym okiem i pozwala uzmysłowić sobie, jak wielki wpływ na ukształtowanie terenu miał proces topnienia lodowców. Norwedzy mają dzięki temu swoje fiordy, a Szwedzi — szkiery, które nie tylko podkreślają malowniczość krajobrazu tego kraju, ale także wpływają na rozwój turystyki. Wybrzeża szkierowe w Szwecji są miejscem chętnie odwiedzanym przez osoby ceniące wypoczynek w otoczeniu nieskazitelnej natury, a także są kierunkiem zapalonych wędkarzy i miłośników kajakarstwa. W której części można znaleźć wybrzeża szkierowe?

  • od strony Morza Bałtyckiego najbardziej obfitującym w szkiery, jest archipelag sztokholmski
  • od strony Morza Północnego szkiery występują w okolicy miasta Göteborg 

Wybrzeże szkierowe Szwecja. Na ryby i pod żagiel

Kto powinien odwiedzić wybrzeże szkierowe? Szwecja, jak się okazuje, jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. Miejscem polecanym i chętnie odwiedzanym przez zapalonych miłośników wędkarstwa, są szkiery św. Anny. Jest to obszar położony między Sztokholmem a Gotlandią, który wędkarze najczęściej odwiedzają w okresie od maja do października. Wtedy też możliwy jest połów ryb, należących do takich gatunków, jak m.in.:

  • szczupaki,
  • sandacze,
  • węgorze,
  • śledzie.
Zobacz wideo Wyniki badań pokrywy śnieżnej na północy budzą niepokój. Renifery głodują, bo nie ma śniegu

Walory krajobrazowe tego miejsca, a także obfitość i mnogość gatunków ryb sprawiają, że szkiery św. Anny są miejscem wybieranym przez wędkarzy z całej Europy. Połów ryb możliwy jest nie tylko przy brzegu, ale także na wodzie. Najczęściej polecanym sposobem na połów, jest właśnie wypożyczenie łodzi i oddalenie się nieco od brzegu, dzięki czemu można się oddać pasji wędkarstwa w urokliwych zakątkach Szwecji. Jadąc z kolei na południowy-zachód kraju, wybrzeże szkierowe można podziwiać w rejonie miasta Göteborg. Wybrzeże szkierowe składa się tam z setek — a raczej tysięcy — skalistych wysepek o różnych rozmiarach, między którymi kryją się przesmyki wodne. Odwiedzający to miejsce są zachwyceni jego dzikością oraz faktem, że specyficzny charakter obszaru zapewnia różne możliwości poruszania się po nim. Trudno jest bowiem pokonać dwa razy tę samą trasę, gdy jest tak wiele zakamarków, kanałów, czy cieśnin, którymi można przepłynąć. Wybrzeże szkierowe przy mieście Göteborg jest polecane zwłaszcza dla miłośników żeglarstwa. Obszar gwarantuje unikatowe widoki i niezapomniane przeżycia dla każdego, kto lubi rejsy wodne i odpoczynek na łodzi. 

Wysokie Wybrzeże. Szwecja widziana z góry

Wybierając się nad Zatokę Botnicką, nie sposób pominąć regionu Ångermanland, gdzie można podziwiać tzw. Wysokie Wybrzeże — Höga Kusten. Szwecja w tym miejscu nigdy nie jest taka sama. Wysokie Wybrzeże powstało bowiem tysiące lat temu w wyniku topnienia lodowców, ale obszar ten cały czas się zmienia i szacuje się, że z roku na rok jego wysokość wzrasta o ok. 8 mm. Obszar ten został wpisany na listę UNESCO jako najwyższa na świecie linia brzegowa, która powstała po ostatnim zlodowaceniu. Na terenie Wysokiego Wybrzeża znajduje się Park Narodowy Skuleskogen z najwyższym szczytem Slåttdalsberget, mierzącym nieco ponad 280 m n.p.m. Na miłośnikach wędrówek górskich wysokość ta może nie robi wrażenia, ale trzeba mieć na uwadze, że wejście na szczyt jest trudne i wymaga dosyć dobrej kondycji. Jeżeli nie czujesz się na siłach — możesz wybrać kolejkę krzesełkową. Niezależnie od tego, jaką drogę na szczyt wybierzesz, warto się tam udać, bo widoki zachwycają i robią oszałamiające wrażenie. 

Zobacz też: Szwedzkie potańcówki bez stosownych zezwoleń? "To nierozsądne, aby państwo regulowało kwestię tańca"

Więcej o: