Lot z przesiadką. Bagaż na lotniskach pośrednich - jak z nim postępować?

Lot z przesiadką. Bagaż podręczny, jak sama nazwa wskazuje, pasażerowie mają przy sobie podczas całego rejsu samolotem. Bagaż rejestrowany z kolei przed lotem umieszczany jest w luku bagażowym samolotu i odbierany po wylądowaniu na lotnisku docelowym. Co dzieje się z naszym bagażem w sytuacji, gdy nie lecimy bezpośrednio w miejsce docelowe i w międzyczasie konieczna jest przesiadka do innego samolotu?

Loty z przesiadkami. Bagaż na pokładzie samolotu

"Lot z przesiadką i bagaż" to zagadnienie trapiące turystów, którzy wybierają się w podróż, gdzie konieczne jest skorzystanie z więcej niż jednego połączenia lotniczego. Przesiadki zawsze wzbudzają dodatkowe emocje, gdyż wymuszają na nas szybkie i sprawne działanie podczas zmiany środka lokomocji. Na lotnisku jest to jeszcze bardziej utrudnione, gdyż nie mamy dostępu do naszych rzeczy (tych ukrytych w luku bagażowym) przez cały czas. Jaki bagaż mogą wziąć ze sobą pasażerowie na loty z przesiadkami? Bagaż podlega takim samym zasadom, jak dla lotów bezpośrednich do miejsca docelowego. Oznacza to, że pasażerowie mogą zabrać ze sobą bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany. Bagaż podręczny z reguły jest małą torbą bądź walizką, którą podróżujący mogą mieć przy sobie podczas całego rejsu samolotem. Zgodnie z nowymi wytycznymi popularnych przewoźników, bagaż podręczny, który wliczony jest w cenę biletu, powinien zmieścić się pod fotelem pasażera zajmującego miejsce przed nami. Po uiszczeniu dodatkowej opłaty, pasażerowie mogą mieć przy sobie większą ilość bagażu podręcznego. Bagaż rejestrowany z kolei, to ten, który po odprawie umieszczany jest w luku bagażowym samolotu. Nadawana jest mu specjalna etykieta, dzięki której możliwa jest identyfikacja bagażu i przypisanie go do konkretnego pasażera.  

Bagaż rejestrowany. Lot z przesiadką a odprawa biletowo-bagażowa

Wiemy już, czym jest bagaż rejestrowany. Lot z przesiadką, podobnie jak lot bezpośredni, gwarantuje możliwość zabrania go ze sobą na pokład samolotu. Wybierając lot z przesiadką, wiele osób zastanawia się, czy przejście odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku początkowym, wyklucza konieczność przechodzenia przez nią na lotniskach pośrednich. W większości przypadków tak rzeczywiście jest. Pasażerowie zazwyczaj nie muszą martwić się o bagaż. Między samolotami transportuje go obsługa lotniska. Jak wszędzie, zdarzają się jednak wyjątki i przed podróżą należy dokładnie zapoznać się z zasadami przesiadki. Wszelkie informacje powinny być uwzględnione na bilecie lotniczym

Zobacz wideo Jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami

Lot z przesiadką a bagaż podręczny

Lot z przesiadką a bagaż podręczny? Nic prostszego. Jeżeli towarzyszy Ci tylko bagaż podręczny, nie musisz stresować się tym, czy Twój bagaż schowany w luku samolotowym nie zostanie zgubiony i czy na pewno trafi do właściwego miejsca docelowego. Bagaż bierzesz ze sobą i wnosisz na pokład kolejnego samolotu. Zazwyczaj odbywa się to bez dodatkowych odpraw i kontroli bezpieczeństwa. 

Przesiadka na lotnisku. Co z bagażem w przypadku samodzielnego transferu?

Podróżujesz samodzielnie i czeka Cię przesiadka na lotnisku? Co z bagażem w tej sytuacji? Pomiędzy kolejnymi lotami, bagaż należy nadać ponownie. Po wylądowaniu na pierwszym lotnisku trzeba odebrać bagaż, a następnie ponownie przejść kontrolę biletowo-bagażową i kontrolę bezpieczeństwa. Po dopełnieniu formalności, można udać się na pokład kolejnego samolotu. 

Lot z przesiadką a bagaż rejestrowany. Co zrobić, aby zminimalizować formalności? 

Lot z przesiadką a bagaż rejestrowany. Aby ułatwić sobie podróż z przesiadkami, zaleca się wykupienie biletów na całość trasy w ramach jednej rezerwacji. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że lot przesiadkowy traktowany jest wtedy zazwyczaj jak bezpośredni i można uniknąć wielu formalności m.in. konieczności odbierania i ponownego nadawania bagażu rejestrowanego, czy przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa. Podróżujący mogą się przy tym czuć pewniej i bezpieczniej, ponieważ w przypadku wystąpienia komplikacji podczas podróży, będą mogli wystąpić o roszczenia do konkretnej linii lotniczej. 

Lot z przesiadkami. Co z bagażem zagubionym? 

Martwi Cię, czy Twój bagaż jest bezpieczny podczas lotu z przesiadkami? Co z bagażem zagubionym między transferami? Sytuacje zagubienia bagażu rejestrowanego zdarzają się podczas podróży, ale pocieszającym jest fakt, że według szacunków 99% zagubionego bagażu, trafia do swoich prawowitych właścicieli. Dzięki temu, że walizki i inne bagaże rejestrowane, mają nadane nalepki z identyfikatorami pasażera, możliwa jest ich szybka identyfikacja. 

Lot z przesiadką. Co z bagażem drogocennym? 

Jakich przedmiotów lepiej nie pakować do bagażu rejestrowanego, jeżeli czeka Cię lot z przesiadką? Co z bagażem zagubionym, jeżeli znajdowały się w nim przedmioty drogocenne? Zgodnie z regulaminami linii lotniczych, w przypadku zagadnienia bagażu w czasie podróży, pasażerowie mogą zgłosić reklamację, ale jest pewien ważny wyjątek. Linie lotnicze zazwyczaj nie ponoszą odpowiedzialności za zagubienie drogocennych przedmiotów, które są przewożone w bagażach. Zanim zdecydujesz się na umieszczenie drogocennego przedmiotu w bagażu rejestrowanym, rozważ opcję dodatkowego ubezpieczenia przewożonej rzeczy.

Zobacz też: Zdradzili, jak uniknąć kosztownych opłat na lotnisku. Te proste triki pozwolą wam zaoszczędzić

Więcej o: