Amsterdam: atrakcje i nietypowe miejsca. To właśnie nimi zachwyca turystów stolica Holandii

Amsterdam? Atrakcje, jakie oferuje miasto, są unikatowe w skali europejskiej. Stolica Holandii znana jest z liberalizmu, różnorodności kulturowej, niepowtarzalnego klimatu oraz panującego tam poczucia wolności. Czym zachwyca Amsterdam i dlaczego przyciąga turystów jak magnes? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas weekendowego city break.

Co warto zobaczyć w Amsterdamie? Zacznij od dworca centralnego

Amsterdam atrakcje oferuje nie tylko poszukiwaczom dobrej zabawy. Oczywiście miasto znane jest ze swojego liberalnego podejścia do różnych kwestii, ale to nie jedyna jego zaleta. Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Amsterdamie? Jeżeli podróżujesz samolotem, to bezpośrednio z lotniska możesz dostać się pociągiem na dworzec centralny. Nie jest to zwykły dworzec, a piękny, zabytkowy budynek, stanowiący często tło fotografii robionych przez turystów. Dworzec centralny to budowla neorenesansowa, a do użytku został oddany w 1889 r. Jest to doskonała baza wypadowa dla turystów europejskich, ponieważ umożliwia bezpośrednie połączenia kolejowe do wielu miast, m.in. do Paryża, Berlina, Brukseli.

Amsterdam: zabytki w stolicy Holandii

Miejsca, które należy odwiedzić, przemierzając Amsterdam? Zabytki wpisane są w architekturę miasta i są jedną z atrakcji budujących jego niepowtarzalny klimat. Oprócz wspomnianego dworca centralnego jednym z najważniejszych zabytków Amsterdamu jest Pałac Królewski. Jest to XVII w. budynek dawnego ratusza. Jakie jeszcze zabytki warto odwiedzić w czasie wycieczki do Amsterdamu?

  • kościół protestancki Westerkerk z imponującą 85-metrową wieżą
  • dzielnica Jordaan — dawna dzielnica robotnicza
  • "krzywe" kamienice, czyli charakterystyczne budynki mieszkalne z zamontowanymi hakami służącymi do wciągania do mieszkań dużych przedmiotów, np. mebli 

Amsterdam: co zobaczyć podróżując rowerem?

Rowerowy Amsterdam? Co zobaczyć podróżując na dwóch kółkach? Rower to bardzo popularny środek transportu w Amsterdamie. Szacuje się, że w mieście jest tyle rowerów, co mieszkańców. Zwiedzając miasto na rowerze, warto udać się do Vondelparku. Park mieści się w centrum miasta i liczy ok. 8 ha powierzchni. Jest ulubionym miejscem rekreacji mieszkańców Amsterdamu. Na terenie parku organizowane są rowerowe wycieczki z przewodnikiem, który opowiada o całym kompleksie i pokazuje ciekawe zakątki parku. 

Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Amsterdam: nietypowe atrakcje. Huśtawka na krawędzi dachu

Amsterdam jest pełen nietypowych atrakcji. "A’dam Lookout" to atrakcja zarezerwowana tylko dla osób, które nie boją się adrenaliny. Jest to taras widokowy, na którym zainstalowana jest huśtawka. Z wysokości ok. 100 m można podziwiać panoramę miasta i okolicy. Obiekt uchodzi za najwyżej zlokalizowaną tego typu atrakcję na świecie. Widoki na pewno są oszałamiające, ale nie każdemu starcza odwagi do wejścia na huśtawkę. Jest to sposób na podziwianie miasta jedynie dla turystów, którzy nie boją się ekstremalnych wyzwań.

Amsterdam: atrakcje dla dorosłych. Słynne coffee shop

Co niespotykanego w innych miastach oferuje Amsterdam? Atrakcje dla dorosłych, to nie tylko znana na całym świecie "dzielnica czerwonych latarni". Stolica Holandii słynie z tzw. coffee shop. Są to lokale, w których można zakupić i skonsumować na miejscu niewielkie ilości marihuany. Są popularnym miejscem spotkań towarzyskich, a także przyciągają zainteresowanych turystów. Można powiedzieć, że są znakiem rozpoznawczym Amsterdamu, bo w żadnym innym mieście europejskim nie ma ich tyle, co w stolicy Holandii. Jakie coffee shop uważane są za najlepsze? Topowa trójka, to:

  • Boerejongens
  • Paradox
  • De Kade

Amsterdam: ciekawe miejsca w okolicy

Podczas podróży do stolicy Holandii, warto odwiedzić wiatrak Sloten, z którego słynie Amsterdam. Ciekawe miejsca w okolicy, które nie mogą umknąć uwadze turystów, to również:

  • Zanse Schans, czyli skansen z muzeum, mieszczący się w odległości ok. 12 km od Amsterdamu. Jest to unikatowy zabytek, z oryginalną zabudową pochodzącą z XVII i XVIII w. To "zagłębie wiatraków" przyciąga co roku rzesze turystów. Oprócz charakterystycznych wiatraków zwiedzający mają także możliwość obejrzeć farmę serową i z bliska przyjrzeć się produkcji najsłynniejszych serów, czyli gouda i edam. 
  • ogród botaniczny Kaukenhof. Położony jest w odległości ok. 40 km od Amsterdamu. Jest to prawdziwy raj kwiatowy na ziemi. Każdej wiosny kwitnie tu ponad 7 milionów kwiatów, wśród których dominują tulipany, narcyzy i hiacynty. W czasie kwitnienia ogród jest otwarty dla zwiedzających, którzy podczas spaceru po alejkach parku, mogą podziwiać urodę roślin zachwycających paletą barw. Jest to na pewno bardzo ciekawa atrakcja dla miłośników ogrodnictwa, ale należy pamiętać, że ogród jest otwarty do zwiedzania jedynie przez dwa miesiące w roku, zazwyczaj od połowy marca do połowy maja.

Zobacz też: Lokalne władze wprowadzają zmiany w przepisach. Za złamanie nowych zakazów słono się zapłaci

Więcej o: