Turcja: paszport czy dowód tożsamości? Co jest potrzebne na wakacje w Turcji?

Turcja: paszport czy dowód? Wielu podróżników zastanawia się, czy na wjazd do Turcji wymagany jest paszport, czy wystarczy tylko dowód osobisty. Decyzja może mieć istotne znaczenie dla osób planujących podróż do tego kraju, dlatego ważna jest znajomość przepisów panujących na lotniskach.

Turcja bez paszportu. Czy to możliwe?

Turcja: paszport czy dowód? Podróże do Turcji to marzenie wielu osób, które chcą poznać bogactwo kulturowe, odwiedzić przepiękne plaże czy zwiedzić zabytki tego fascynującego kraju. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z zasadami odwiedzania tego kraju. 19 kwietnia 2022 r. weszły w życie przepisy, które umożliwiają poruszanie się z Polski do Turcji bez paszportu. Oczywiście pod pewnymi względami, o których należy wiedzieć i pamiętać.

Do Turcji bez paszportu? Od kiedy jest to możliwe?

Do Turcji można podróżować przez cały rok. Polacy od pewnego czasu mają ułatwione te podróże: do Turcji wjeżdżają bez paszportu, a także bez wizy. Istnieją jednak okoliczności, w których podróżowanie może być ograniczone lub kategorycznie zabronione:

  • konflikty i sytuacje polityczne: w przypadku, kiedy na terenach występują konflikty zbrojne, wjazd na teren Turcji może być ograniczony lub zabroniony. W takiej sytuacji rząd może wydać ostrzeżenie dla podróżników.
  • wymagania wizowe: obywatele niektórych państw muszą mieć ważną wizę, aby wjechać do Turcji.
  • sankcje międzynarodowe: jeśli nałożone zostały jakieś sankcje międzynarodowe, to podróżowanie do Turcji może być ograniczone lub zabronione.

Ważne jest, by przed planowaną podróżą do Turcji sprawdzić aktualne informacje np. na stronach ambasady czy ministerstwa spraw zagranicznych, dotyczące restrykcji czy wymagań dotyczących podróżowania.

Paszport (zdjęcie ilustracyjne)Paszport (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Anna Jarecka / Agencja Wyborcza.pl

Turcja: dowód osobisty wystarczy!

Według Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Ankarze polscy obywatele podróżujący do Turcji w celach turystycznych lub tranzytowych są zwolnieni z konieczności posiadania wizy. Co więcej, mają również możliwość przekraczania granicy tego kraju na podstawie polskiego dowodu osobistego.

Bez paszportu do Turcji: wymogi

Jeśli spełniamy wymogi pobytu turystycznego lub tranzytowego, istnieje możliwość przebywania w Turcji na podstawie dowodu osobistego przez okres nie dłuższy niż 90 dni w ciągu 180 dni. Oznacza to, że podczas wakacji, nie będzie konieczności posiadania paszportu, a sam dowód osobisty będzie wystarczający.

Do Turcji: paszport czy dowód? Co jest lepsze?

Jeśli planujemy podróż do Turcji w celach innych niż turystyczne lub tranzytowe, konieczne będzie posiadanie paszportu lub paszportu tymczasowego. W takiej sytuacji zaleca się dokładne sprawdzenie oficjalnych informacji dostępnych na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod adresem https://www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja, aby uzyskać pełne i aktualne wytyczne dotyczące podróży do Turcji. Zawsze można także skonsultować się z konsulatem lub ambasadą.

Wyjazd do Turcji bez paszportu: od kiedy to możliwe?

Od 19 kwietnia 2022 roku, zgodnie z Decyzją nr 5423 wydaną przez Prezydenta Republiki Turcji dnia 18 kwietnia 2022 roku, polski dowód osobisty stanowi podstawę prawną umożliwiającą wjazd do Turcji. Decyzja ta jest niezwykle ważna z punktu widzenia polskich turystów, którzy nie potrzebują dodatkowych dokumentów, a co z tym się wiąże, nie muszą ponosić dodatkowych kosztów przed podróżą.

Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni

Turcja wjazd na dowód osobisty czy dzięki wizie?

Kilka lat temu, aby wjechać do Turcji, konieczne było uzyskanie wizy turystycznej poprzez zakup na przejściu granicznym. Wiza była umieszczana w formie naklejki w paszporcie polskiego obywatela. Jednak obecnie nie ma obowiązku posiadania takowej wizy. Podróżnym udającym się do Turcji na wakacje wystarczy dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu.

Wjazd do Turcji: paszport czy dowód. Przedłużenie pobytu

Jeśli znajdujesz się w Turcji i planujesz przedłużyć swój pobyt ponad 90 dni, powinieneś złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt, w najbliższym urzędzie ds. cudzoziemców przed upływem tego okresu.

Turcja: z paszportem czy bez? Przekroczenie dni pobytu: co wtedy?

Należy pamiętać, że przekroczenie dozwolonego okresu pobytu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Podróżnemu grozi nawet zakaz ponownego wjazdu do Turcji, który zostanie określony przez władze. Dodatkowo może zostać nałożona kara pieniężna, której wysokość zależy od czasu, o jaki przekroczono dozwolony okres pobytu. W skrajnych przypadkach może zostać podjęta decyzja o deportacji (na koszt osoby deportowanej) oraz zakazie wjazdu do Turcji na czas nieokreślony.

Turcja na dowód czy paszport – specjalne wymagania

Aby wjechać do Turcji w ramach bezwizowego pobytu, paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż okres pobytu bezwizowego. Innymi słowy, paszport powinien być ważny przez co najmniej 150 dni, licząc od daty pierwszego wjazdu do Turcji.

Czy do Turcji można jechać na dowód osobisty?

Tak, lecz tylko na 90 dni i to w celach tranzytowych lub turystycznych. Jest to zatem wystarczający dokument w przypadku osób udających się na letni wypoczynek. Pamiętajmy, że obowiązek posiadania takiego dokumentu spoczywa także na dzieciach — warto wcześniej zadbać o przygotowanie odpowiednich dokumentów dla pociech, które zabieramy ze sobą w podróż. 

Zobacz też: Planujesz wakacje w Turcji? Lepiej, żebyś wiedział te rzeczy, zanim wyjedziesz i narobisz głupot

Więcej o: