Gdzie jechać tanio na wakacje? Teraz tutaj zapłacisz najmniej. Oto propozycje niskobudżetowych wycieczek

Gdzie tanio jechać na wakacje? Okazuje się, że wcale nie potrzebujemy milionów na koncie, by zwiedzać odległe zakątki i poznawać świat. Oczywiście są kierunki i miejsca, gdzie bez złotej karty VIP nie ma co się pojawiać, ale propozycje z przygotowanej listy nie wymagają dużej zasobności portfela.

Gdzie tanio jechać na wakacje? Jak zaplanować urlop, aby do końca miesiąca zostało jeszcze trochę pieniędzy na koncie? W tych miastach ciekawe są nie tylko widoki, ale przede wszystkim ceny. Portal Conde Nast Traveller sporządził listę miast w Europie, gdzie warto wybrać się na wakacje 2023, aby nie wydać fortuny. Dorzućcie je do swojej listy.

Zobacz wideo Wojciechowski i Tuchlińska na wakacjach. Jak się bawią? Milioner podsumował

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gdzie jechać tanio na wakacje? Ta lista ci się przyda

Jeśli jesteś przed momentem planowaniu urlopu i zastanawiasz się, który kierunek wybrać – sprawdź przygotowaną listę. I nie, nie będą to porady w stylu "jeśli chcesz oszczędzić - wybierz się na działkę do kolegi, lub odwiedź zapomniane kuzynostwo na Mazurach". Portal Conde Nast Traveller prześledził europejskie miasta, które są równie ciekawe do odwiedzenia pod kątem zabytków, atrakcji, ale przede wszystkim także i cen. Zatem gdzie warto pojechać na wakacje, aby nie nadszarpnąć rodzinnego budżetu? Oto lista 10 zagranicznych miast, które są równie piękne, co tanie.

10. Tbilisi - stolica Gruzji

To wielokulturowe miasto, ciekawe pod względem historycznym, jaki i architektonicznym przyciąga turystów z całego świata. Dla jego mieszkańców nie jest jednak zbyt tanie – w końcu to stolica, jednak biorąc pod uwagę europejskie standardy, jawi się jako miejsce wakacyjnych podróży, który dla przeciętnego mieszkańca Warszawy, Krakowa, czy Gdańska jest względnie tanie. „Pokój w nowym hotelu można wynająć za 21 funtów za noc, czyli za około 110 złotych" - pisze cntraveller.com

9. Izmir - przepiękne miasto w Turcji

Dla wielu turystów, myślących o Turcji, nie ma na mapie nic innego niż Stambuł, Ankara, czy tak niezwykle popularny kurort  Alanya. Jednak to miejsca nastawione szczególnie na podróżujących, więc nie za tanie. Lepiej pomyśleć o mieście Izmir położonym na wybrzeżu Morza Egejskiego po jego tureckiej części. Będzie tanio, smacznie i atrakcyjnie dla każdego.

8. Sofia -  stolica i największe miasto Bułgarii

Bułgarska stolica co prawda nie znajduje się wśród topowych i najpopularniejszych miast, które warto odwiedzić. Jednak jest coś, co szczególnie przyciąga do niej turystów. Są to ceny. Wielu jest zdania, że to także najbrzydsza europejska stolica, jednak pomimo dogorywającego tam komunizmu, który odcisnął trwałe piętno na architekturze, każdy znajdzie tam dla siebie coś ciekawego. Połączenie pysznej kuchni, bałkańskiego klimatu i tej nietypowej atmosfery z dala od zgiełku wielkich metropolii, daje dawkę niesamowitych przeżyć.

7. Braszów - rumuńska alternatywa dla Bukaresztu

Ceny w Rumunii podobne są do tych panujących w naszym kraju, a może nawet i tańsze, jeśli chodzi o noclegi, czy atrakcje. Biorąc pod uwagę wakacje w krainie Vlada Palownika zwanego też Drakulą, warto rozważyć wyjazd do Barszowa, niegdysiejszego Siedmiogrodu. Miasto to zaskakuje już od pierwszego spojrzenia. Można się zakochać w jego zabytkach, architekturze i panującym klimacie, a przede wszystkim cenach. Jest tanio.

6. Breat - jedno z najpiękniejszych miast w Albanii

Breat jest nie tylko tańszą alternatywą na urlop w Albanii, ale przede wszystkim miastem, przesiąkniętym historią. Niektórzy nazywają je antycznym muzeum, bo na każdym kroku można spotkać zabytki z czasów starożytnych Rzymian. Jak czytamy na portalu cntraveller.com, pokój tam znajdziemy już za 180 zł wraz ze śniadaniem w hotelu o naprawdę wysokim standardzie.

5. Ryga - perła północy i stolica Łotwy

Panujesz wycieczkę na północ? Sprawdź połączenie z Rygą - stolicą Łotwy. Zdaniem twórców listy, jest jednym z najtańszych miast w Europie, które warto odwiedzić, nie tylko ze względu na ceny, ale przede wszystkim dla pięknych widoków i atrakcji.

4. Kowno - przedwojenna stolica Litwy

Litwa i je miasta są ciekawymi alternatywami dla zatłoczonych i drogich zachodnich miast europejskich. Kowna, niedocenione przez znaczna część turystów jest doskonałym miejscem na szybki wypad, ale także dłuższe zwiedzanie. Nie zostawimy tam milionów monet, a uraczymy się dobrym jadłem i jeszcze lepszym napitkiem z przepięknymi widokami.

3. Klagenfurt - miasto na wschodnim brzegu jeziora Wörthersee

Jeśli nie zachwyca nas wschód, można wybrać się bardziej na zachód. Austriacki Klagenfurt jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo miast w dość drogiej dla polskiego turysty Austrii. Jak wskazują twórcy raportu, obiad dostaniemy tam już za mniej niż 6 euro, a do tego jest masa darmowych atrakcji, w których każdy może wziąć udział.

2. Lizbona - portugalska Stolica

Spragnieni słońca? Lizbona ma tego pod dostatkiem. Ta portugalska stolica zachwyca nie tylko swoimi wyjątkowymi atrakcjami, ale i malowniczymi uliczkami, gdzie, chociaż na chwilę należy się zatrzymać, aby skosztować przepysznej kawy i jeszcze lepszego obiadu za naprawdę dobre pieniądze. Podobnie ma się z noclegami, których ceny jak na tę europejską stolicę, wcale nie są wygórowane.

1. Ateny - grecka stolica obfitości

Zdziwieni? Okazuje się, że wg autorów raportu, to historyczne miasto jest najtańszym kierunkiem na krótki urlop, w czasie którego nie tylko nacieszymy oczy przepięknymi widokami, ale też posmakujemy lokalnych specjałów. Równie korzystnie wynoszą tutaj ceny hoteli. Średnio za noc przyjdzie nam zapłacić ok. 200 zł, co jest dobrą ceną, biorąc pod uwagę standard i lokalizację.

Więcej o: