Największe miasta portowe w Niemczech już od czasów średniowiecza stanowiły elitę europejską. Szeroki dostęp do morza gwarantował udział w zyskach płynących z handlu i zapewnił kupcom niemieckim znaczącą pozycję na arenie europejskiej. Ulokowane wzdłuż wybrzeża Morza Północnego i Bałtyku miasta portowe, utworzyły w XIII w. organizację pod nazwą Hanza. Hanza skupiała kupców z najbardziej aktywnych miast handlowych, z czasem stając się potęgą — nie tylko gospodarczą — na obszarze zachodniej i północnej Europy. Do Hanzy należały takie miasta, jak m.in. Lubeka, Rostock, Hamburg, Kolonia, Dortmund. Do dziś miasta te stanowią ważne ośrodki gospodarcze, natomiast dawne miasta hanzeatyckie ulokowane nad morzem, są wymieniane w czołówce największych portów w Niemczech.
Jak już wiemy, największy port Niemiec to Hamburg. Co ciekawe, największe miasto portowe nie leży bezpośrednio nad morzem, a odległość, jaka je dzieli od wybrzeży Morza Północnego, wynosi ponad 110 km. Początek portu hamburskiego datuje się na 1189 r. i od tego czasu stopniowo i systematycznie budował swoją potęgę gospodarczą. Dziś port w Hamburgu stanowi nie tylko ważne centrum przeładunkowe, ale też jest miejscem, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Będąc w okolicy portu, nie sposób pominąć Speicherstadt, czyli największego na świecie kompleksu połączonych ze sobą magazynów, których powstanie sięga XIX w. Dawniej służyły do przechowywania towarów i produktów m.in. kawy i herbaty, dziś zaś część magazynowa jest znacznie uszczuplona, zaś w budynkach mieszczą się głównie siedziby firm, a także galerie oraz muzea i restauracje. Kompleks można zwiedzać nie tylko z lądu, spacerując urokliwymi uliczkami i mostami, ale także z poziomu kanałów wodnych, wśród których ulokowane są budynki dawnych spichlerzy.
Hamburg znany jest jako miasto portowe. Zajmuje drugie po Berlinie miejsce na liście największych miast Niemiec. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay
Największy port w Niemczech to nie tylko symbol gospodarczej potęgi kraju, ale także miejsce z bogatym zasobem kulturowym. Mieszkańcy miasta oraz przebywający w nim turyści korzystają z atrakcji, jakie organizowane są w porcie hamburskim. Raz w roku w największym porcie w Niemczech, odbywa się spektakularna parada statków wycieczkowych o nazwie "Cruise Days". Jest to jedna z najpopularniejszych na świecie imprez morskich, przyciągająca tysiące sympatyków. Wydarzeniu towarzyszy bogaty program rozrywkowy, gwarantujący zabawę w towarzystwie muzyki, tańca, śpiewu i imponujących pokazów fajerwerków. Nieodłącznym elementem imprezy jest tzw. "Blue Port Hamburg", czyli specjalna instalacja artystyczna, dzięki której port przybiera niebieski kolor, co robi spektakularne wrażenie na uczestnikach wydarzenia.
Miasto portowe w północnych Niemczech, które może poszczycić się bogatą historią, to Lubeka. Jest to jeden z największych portów w tej części kraju, oferujący szereg połączeń do krajów skandynawskich. Średniowieczna Lubeka była bardzo potężnym ośrodkiem, stojącym na czele wspomnianej wcześniej Hanzy. Miasto przyciąga turystów iście średniowiecznym klimatem, mnogością zabytków, a także pięknym kurortem Travemünde z szeroką, piaszczystą plażą. Do najważniejszych zabytków miasta należą:
Kolejne duże miasto portowe w północnych Niemczech, to Rostock. Podobnie, jak Lubeka, miasto dawniej należało do Hanzy i przeżywało wówczas okres swojej świetności. Rostock, będący jednym z największych miast portowych w Niemczech, ulokowany jest u ujścia rzeki Warnow do Morza Bałtyckiego. Podobnie, jak Lubeka, miasto cieszy się popularnością wśród turystów, oferując szereg atrakcji. Jakie zabytki warto zobaczyć w mieście?
Zobacz też: Miasta nad morzem: Niemcy. Co mają do zaoferowania niemieckie miejscowości nadmorskie?