Delfiny na Krecie już od czasów starożytnych towarzyszyły człowiekowi i były darzone ogromnym szacunkiem. Dawniej wierzono, że spotkanie delfinów na morzu przynosi szczęście i jest gwarancją udanych połowów dla żeglarzy. Ich obecność w kulturze, w tym w mitologii greckiej, a także w architekturze, świadczyć może o wyjątkowej relacji z człowiekiem. Delfiny były i są postrzegane jako zwierzęta wrażliwe, dobre, lubiące towarzystwo człowieka i co najważniejsze — bardzo inteligentne. Naukowcy udowodnili, że delfiny charakteryzują się bardzo wysokim poziomem inteligencji, ustępując tylko inteligencji ludzkiej. Niektórzy uważają nawet, że delfiny są w stanie zrozumieć mowę człowieka, a także posiadają własny język komunikacji. Delfiny postrzegane są jako zwierzęta przyjazne człowiekowi, nic więc dziwnego, że budzą pozytywne skojarzenia. Spotkanie z nimi jest atrakcją, która przyciąga turystów i zachęca do wypłynięcia w morze. Delfiny znane są ze swojego poczucia humoru, lubią także popisywać się swoimi umiejętnościami, dostarczając odwiedzającym ich gościom dużą dawkę rozrywki.
Delfiny na Krecie, mieszkające w obrębie Morza Śródziemnego, zaliczają się do kilku gatunków. Tworzą dosyć liczne grono, dlatego Kreta uważana jest za jedno z najlepszych na świecie miejsc do obserwacji delfinów w naturalnym środowisku. Wśród gatunków najczęściej spotykanych w wodach Morza Śródziemnego wymienia się:
Delfin morski należy do najliczniej występujących i najczęściej spotykanych w naturalnym środowisku, przedstawicieli swojego gatunku. Szacuje się, że w wodach okalających Kretę, liczba jego populacji utrzymuje się w granicy 500 osobników. Cechą charakterystyczną delfina morskiego jest długi dziób, skąd potoczna nazwa butlonosy. Jest to gatunek, który bardzo łatwo przystosowuje się do życia w otoczeniu człowieka. Delfiny towarzyszą niekiedy rybakom podczas połowów. Sami przy okazji polują na ryby, które zdołały uciec przed siecią rybacką. Można zatem mówić o pewnego rodzaju symbiozie z człowiekiem. Ponadto jest to gatunek, który najczęściej można spotkać w delfinariach. Delfin szary to również dosyć liczny gatunek występujący w wodach Morza Śródziemnego. Cechą wyróżniającą go spośród innych gatunków delfinów jest to, że żyje w dużych stadach. Szansa spotkania go podczas rejsu wycieczkowego w głąb morza jest zatem bardzo wysoka. Najmniej liczną grupą w wodach przybrzeżnych Krety, są delfiny błękitne. Szacuje się, że na tym obszarze żyje ich zaledwie 50 osobników.
Zastanawiasz się, gdzie oglądać delfiny na Krecie i jaka jest szansa spotkania tych wdzięcznych stworzeń w naturalnym środowisku? Spotkania z delfinami to jedna z popularnych atrakcji na Krecie. Będąc na wakacjach na wyspie, turyści mogą natknąć się na wiele ofert rejsów w głąb morza, dających gwarancję przyjrzenia się tym ssakom z bliska i bezpośredniej obserwacji. Tego typu wycieczka jest ciekawym doświadczeniem i frajdą nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Doświadczeni żeglarze, mieszkańcy wyspy, często znają morze "jak własną kieszeń" i doskonale wiedzą, w które zakątki się udać, aby pokazać turystom to, czego najbardziej oczekują. W jakich kierunkach odbywają się najpopularniejsze rejsy? Poniżej lista miejsc, w pobliżu których gwarancja spotkania z delfinami podczas morskich wojaży, jest największa:
Już wiemy, gdzie delfiny na Krecie występują najliczniej. Naturalne środowisko ich występowania, nie zawsze jednak jest tożsame z ich bezpieczeństwem i spokojem. Populacja delfinów jest stale narażona na zmniejszenie, a to za sprawą kilku czynników działalności człowieka. Niebezpieczne dla zwierząt są przede wszystkim nielegalne połowy w celu pozyskania mięsa z delfina, a także zanieczyszczenie wody, w której zwierzęta żyją. Śmieci wrzucane do morza, przede wszystkim plastik, są bardzo niebezpieczne dla delfinów i mogą spowodować poważne uszczerbki na ich zdrowiu. Bardzo ważna jest edukacja i odpowiednie zachowanie na plaży, aby móc w pełni cieszyć się z rozrywki, którą delfiny chętnie oferują człowiekowi.
Zobacz też: Kreta to jej drugi dom. Wygrywa pogodą i stylem życia "siga siga"