Delfiny: Kreta. Czy na wyspie można zobaczyć delfiny w ich naturalnym środowisku?

Delfiny: Kreta, a właściwie wody przybrzeżne wyspy, to region Morza Śródziemnego, gdzie można spotkać delfiny. Pływanie w towarzystwie tych uroczych ssaków, to niebywała atrakcja dla turystów, zaś popisywanie się swoimi akrobacjami przed zachwyconą publicznością, to nie lada frajda dla samych delfinów.

Delfiny na Krecie. Cechy charakterystyczne gatunku i zakorzenienie w kulturze

Delfiny na Krecie już od czasów starożytnych towarzyszyły człowiekowi i były darzone ogromnym szacunkiem. Dawniej wierzono, że spotkanie delfinów na morzu przynosi szczęście i jest gwarancją udanych połowów dla żeglarzy. Ich obecność w kulturze, w tym w mitologii greckiej, a także w architekturze, świadczyć może o wyjątkowej relacji z człowiekiem. Delfiny były i są postrzegane jako zwierzęta wrażliwe, dobre, lubiące towarzystwo człowieka i co najważniejsze — bardzo inteligentne. Naukowcy udowodnili, że delfiny charakteryzują się bardzo wysokim poziomem inteligencji, ustępując tylko inteligencji ludzkiej. Niektórzy uważają nawet, że delfiny są w stanie zrozumieć mowę człowieka, a także posiadają własny język komunikacji. Delfiny postrzegane są jako zwierzęta przyjazne człowiekowi, nic więc dziwnego, że budzą pozytywne skojarzenia. Spotkanie z nimi jest atrakcją, która przyciąga turystów i zachęca do wypłynięcia w morze. Delfiny znane są ze swojego poczucia humoru, lubią także popisywać się swoimi umiejętnościami, dostarczając odwiedzającym ich gościom dużą dawkę rozrywki.  

Czy na Krecie są delfiny? Jakie gatunki delfinów zamieszkują wody Morza Śródziemnego?

Delfiny na Krecie, mieszkające w obrębie Morza Śródziemnego, zaliczają się do kilku gatunków. Tworzą dosyć liczne grono, dlatego Kreta uważana jest za jedno z najlepszych na świecie miejsc do obserwacji delfinów w naturalnym środowisku. Wśród gatunków najczęściej spotykanych w wodach Morza Śródziemnego wymienia się:

  • delfina morskiego 
  • delfina szarego
  • delfina błękitnego 
Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Delfin morski należy do najliczniej występujących i najczęściej spotykanych w naturalnym środowisku, przedstawicieli swojego gatunku. Szacuje się, że w wodach okalających Kretę, liczba jego populacji utrzymuje się w granicy 500 osobników. Cechą charakterystyczną delfina morskiego jest długi dziób, skąd potoczna nazwa butlonosy. Jest to gatunek, który bardzo łatwo przystosowuje się do życia w otoczeniu człowieka. Delfiny towarzyszą niekiedy rybakom podczas połowów. Sami przy okazji polują na ryby, które zdołały uciec przed siecią rybacką. Można zatem mówić o pewnego rodzaju symbiozie z człowiekiem. Ponadto jest to gatunek, który najczęściej można spotkać w delfinariach. Delfin szary to również dosyć liczny gatunek występujący w wodach Morza Śródziemnego. Cechą wyróżniającą go spośród innych gatunków delfinów jest to, że żyje w dużych stadach. Szansa spotkania go podczas rejsu wycieczkowego w głąb morza jest zatem bardzo wysoka. Najmniej liczną grupą w wodach przybrzeżnych Krety, są delfiny błękitne. Szacuje się, że na tym obszarze żyje ich zaledwie 50 osobników. 

Gdzie oglądać delfiny na Krecie? Poznaj miejsca, gdzie ssaki żyją najliczniej

Zastanawiasz się, gdzie oglądać delfiny na Krecie i jaka jest szansa spotkania tych wdzięcznych stworzeń w naturalnym środowisku? Spotkania z delfinami to jedna z popularnych atrakcji na Krecie. Będąc na wakacjach na wyspie, turyści mogą natknąć się na wiele ofert rejsów w głąb morza, dających gwarancję przyjrzenia się tym ssakom z bliska i bezpośredniej obserwacji. Tego typu wycieczka jest ciekawym doświadczeniem i frajdą nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Doświadczeni żeglarze, mieszkańcy wyspy, często znają morze "jak własną kieszeń" i doskonale wiedzą, w które zakątki się udać, aby pokazać turystom to, czego najbardziej oczekują. W jakich kierunkach odbywają się najpopularniejsze rejsy? Poniżej lista miejsc, w pobliżu których gwarancja spotkania z delfinami podczas morskich wojaży, jest największa: 

  • Chania
  • Elafonisi
  • Heraklion
  • Balos Lagoon 
  • Agia Pelagia

Gdzie delfiny na Krecie? Na jakie niebezpieczeństwa są narażone?

Już wiemy, gdzie delfiny na Krecie występują najliczniej. Naturalne środowisko ich występowania, nie zawsze jednak jest tożsame z ich bezpieczeństwem i spokojem. Populacja delfinów jest stale narażona na zmniejszenie, a to za sprawą kilku czynników działalności człowieka. Niebezpieczne dla zwierząt są przede wszystkim nielegalne połowy w celu pozyskania mięsa z delfina, a także zanieczyszczenie wody, w której zwierzęta żyją. Śmieci wrzucane do morza, przede wszystkim plastik, są bardzo niebezpieczne dla delfinów i mogą spowodować poważne uszczerbki na ich zdrowiu. Bardzo ważna jest edukacja i odpowiednie zachowanie na plaży, aby móc w pełni cieszyć się z rozrywki, którą delfiny chętnie oferują człowiekowi.

Zobacz też: Kreta to jej drugi dom. Wygrywa pogodą i stylem życia "siga siga"

Więcej o: