Ranking 10 najtańszych miast Europy na weekend. Dwa polskie miasta wyróżnione. Zwycięzca cię zadziwi

Urząd Pocztowy Wielkiej Brytanii jak co roku przygotował ranking najtańszych miast europejskich, idealnych na weekendowy wyjazd. Pod uwagę brane były takie kryteria jak ceny wyżywienia, noclegów, a także atrakcji. Tegoroczna klasyfikacja zaskakuje z kilku powodów.

Zestawienie najbardziej atrakcyjnych pod względem cenowym (i nie tylko) europejskich destynacji może niektórych zdziwić. Po pierwsze, na dziesięć miejsc aż dwa z nich przypadły miastom w Polsce. Po drugie, zwycięzcą po prawie dwóch dekadach zostało miasto z zachodniej części kontynentu. Sprawdźcie, gdzie najbardziej opłaca się pojechać na krótki urlop!

Zobacz wideo Czeka nas upalne i burzliwe lato

10 najtańszych miast Europy według rankingu brytyjskiego Urzędu Pocztowego

 1. Lizbona. Niekwestionowany lider rankingu może się poszczycić stabilnymi cenami, a także pięknymi zabytkami i barwnym życiem nocnym.
 2. Wilno. Stolicy Litwy mało brakowało do wygranej. Warto ją odwiedzić w 2023, bo właśnie trwają tam huczne obchody 700-lecia miasta.
 3. Kraków. Na podium stanęło miasto smoka. Jeśli jeszcze tam nie byłeś, koniecznie wybierz się na Wawel, Stary Rynek czy do pobliskiej Wieliczki. 
 4. Ateny. Kolebka kultury śródziemnomorskiej to absolutny hit dla pasjonatów starożytności. Liczne pozostałości po wiekowych budowlach zachwycą niejednego fana historii. 
 5. Ryga. Stolica Łotwy powala na kolana secesyjną architekturą oraz Starym Miastem, wpisanym na listę UNESCO. Warto się tam wybrać również dla uroczych parków i klimatycznych uliczek.
 6. Porto. W portugalskim mieście zakochają się fani dobrego, czerwonego wina. Porto łączy w sobie historyczne centrum oraz nowoczesne, energiczne podejście do życia. 
 7. Zagrzeb. Największe chorwackie miasto słynie z kulturowego bogactwa. Znajdziesz tam wiele zabytków, muzeów oraz galerii sztuki.
 8. Budapeszt. W węgierskiej stolicy nie da się nudzić. Rejs po Dunaju, zwiedzanie Zamku Królewskiego czy budynku parlamentu - to tylko niektóre z licznych atrakcji.
 9. Warszawa. Stolicy Polski nie trzeba nikomu przedstawiać. Znajdziemy tam atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Liczne muzea, galerie sztuki i zabytkowe budynki umilą czas podczas weekendowego zwiedzania.
 10. Lille. Urokliwe francuskie miasteczko przypadnie do gustu miłośnikom architektury barokowej. Stolica regionu Nord-Pas de Calais słynie z zabytkowych kościołów oraz życzliwych mieszkańców. Przez wielu nazywana jest "miastem radości".

Po raz pierwszy od 16 lat zwycięża miasto z Zachodu

Brytyjski Urząd Pocztowy porównał koszty krótkiego wyjazdu w 35 europejskich miastach. Aby zyskać miejsce w rankingu, trzeba było dobrze wypaść pod względem aż 12 kryteriów. Przygotowujący zestawienie brali pod uwagę koszty następujących rzeczy:

 • filiżanka kawy,
 • butelka piwa,
 • kieliszek wina,
 • trzydaniowy posiłek dla dwóch osób,
 • transfer na lotnisko,
 • 48-godzinny bilet na komunikację miejską,
 • zwiedzanie autobusem turystycznym,
 • największa atrakcja,
 • najlepsze muzeum,
 • najlepsza galeria sztuki,
 • dwa noclegi w 3-gwiazdkowym hotelu.

Lizbona okazała się najbardziej opłacalna pod względem cen większości powyższych kategorii. Przyczyniła się do tego zapewne niska inflacja i mały wzrost (zaledwie 2 proc.) kosztów życia w porównaniu do innych państw Europy. Wyjazd do stolicy Portugalii okazuje się tańszy niż do wielu miast wschodnioeuropejskich. Jak pokazuje jednak zestawienie, w dalszym ciągu sześć z dziesięciu miejsc zajmowane jest przez miasta Europy Wschodniej. 

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: