Wyspa Pag. Wodospady to nie jedyne atrakcje, jakie ma do zaoferowania Chorwacja. Poznaj "księżycową wyspę"

Wyspa Pag. Wodospady chorwackie to obiekty najchętniej odwiedzane przez turystów z całego świata. Ulokowane w malowniczych sceneriach, potrafią urzec swym pięknem i okazałością. Nie jest to jednak jedyna atrakcja Chorwacji. Przebywając na wakacjach na południu Europy, warto odwiedzić wyspę Pag i poznać urok jej pięknych krajobrazów, rodem z egipskiej pustyni.

Co zwiedzić na Pagu? Unikatowy krajobraz piątej co do wielkości wyspy Chorwacji

Wyspa Pag: wodospad, piękne krajobrazy, wyjątkowa roślinność — to z pewnością to z czym kojarzy się cała Chorwacja. Co zwiedzić na Pagu? Wyspa określana jest mianem "księżycowej", a to za sprawą jej charakterystycznego krajobrazu, ukształtowanego przez słońce i wiatr. Wschodnia część wyspy usłana jest rozległymi połaciami jasnych, nagich skał, wśród których niesie się porywisty wiatr bora, rozwiewając pył i unosząc go daleko po horyzont. Wyjałowione, pozbawione roślinności skały i brak zieleni — to przywodzi na myśl iście kosmiczną czy pustynną scenerię. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że jedna ze ścieżek trekkingowych na wyspie Pag nosi nazwę "życie na Marsie", co rzeczywiście działa na wyobraźnię.

Silny wiatr wieje tu zazwyczaj w okresie od września do maja, ale warto podkreślić, że wyspa Pag jest miejscem bardzo słonecznym. Im dalej na północ, tym bardziej krajobraz wyspy się zmienia. Pojawia się więcej zieleni, gaje oliwne oraz pastwiska, oddzielone od siebie kamiennymi murami. Ich łączna długość na wyspie wynosi ok. 1000 km, co robi naprawdę duże wrażenie. Mury pełniły (i pełnią do dziś) nie tylko funkcję graniczną między pastwiskami, ale też chronią przed wspomnianym wiatrem bora. 

Pag Chorwacja: centrum turystyczne w miejscowości Novalja

Pag i Chorwacja to miejsca szczególnie lubiane przez Polaków. Rzesze rodaków co roku to właśnie tu spędzają swoje letnie wakacje. Dlaczego warto wybrać Pag? Centrum turystyczne wyspy Pag mieści się niewątpliwie w miejscowości Novalja. Znajdująca się nieopodal plaża Zrće określana jest mianem "chorwackiej Ibizy". Imprezowy klimat, wszechobecne kluby i muzyka, którą słychać cały dzień — plaża Zrće to niewątpliwie miejsce, gdzie można poczuć prawdziwie klubowy nastrój. Plaża ma charakter żwirowy, zaś woda kusi pięknym błękitnym kolorem. Novalja jest świetnym miejscem do nurkowania i uprawiania sportów wodnych. Miejscowość, choć jest niewielka, ma wiele do zaoferowania także dla entuzjastów zwiedzania. Warty uwagi jest zabytkowy Kościół Przenajświętszej Maryi Dziewicy z XVI w., a także muzeum miejskie, gdzie poznać można antyczny system gaszeniowy. 

Zobacz wideo Jakie są ceny w Chorwacji po przyjęciu euro?

Co zwiedzić na wyspie Pag? Poznaj stolicę wyspy i sprawdź, z czego słynie okolica 

Jeżeli zastanawiasz się, co zwiedzić na wyspie Pag, to koniecznie udaj się do miasta o tej samej nazwie, uważanego za stolicę wyspy.

 • Najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta, jest most Katine. Jest przeznaczony jedynie do ruchu pieszego i łączy ścisłe centrum miasta z magazynami soli.
 • Sól, określana jako "białe złoto" miasta Pag, jest surowcem cenionym w całej Europie ze względu na swoją krystaliczność. Cechą wyróżniającą krajobraz miasta Pag, są tzw. saliny, czyli specjalne baseny służące do pozyskiwania soli. Sposób produkcji soli jest ściśle związany z niepowtarzalnym klimatem wyspy. Procedura polega na wpuszczeniu do basenów wody morskiej, która pod wpływem wysokiej temperatury ulega wyparowaniu, pozostawiając sól.
 • Z czego jeszcze słynie miasto Pag? Lokalnym wyrobem bardzo popularnym wśród turystów, jest paški ser. Wyrabiany jest tylko z mleka owiec żyjących na wyspie i żywiących się ziołami takimi jak rozmaryn, szałwia i tymianek, a także — co jest niespotykane w innych miejscach — roślinnością pokrytą wyjątkową solą morską. Stąd wynika niezwykłość i niepowtarzalność produktu. Produkcja sera jest procesem czasochłonnym, okres dojrzewania bryłek wynosi nawet 24 miesiące i muszą być one przechowywane w specjalnych warunkach.
 • Wyspa Pag oferuje swoim gościom możliwość odwiedzenia urokliwych gajów oliwnych, gdzie można podziwiać drzewa oliwne uważane za najstarsze w całej Europie. Najstarsze drzewa, jeśli wierzyć przekazom, mają nawet po 2000 lat.
 • Pag to także zagłębie ręcznie produkowanych, niepowtarzalnych koronek. Warto wiedzieć, że do ich wyrobu nie używa się żadnych gotowych szablonów, a produkty powstają tylko dzięki wyobraźni osób wykonujących rękodzieło. Są one wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.      

Co zobaczyć na wyspie Pag? Urokliwe plaże idealne na relaks w towarzystwie turkusowej wody

Co zobaczyć na wyspie Pag? Niewątpliwie jednym z ogromnych jej atutów, są piękne plaże z zachwycającymi widokami i turkusową wodą. Jeżeli chcesz poczuć ten wyjątkowy klimat, koniecznie musisz odwiedzić jedną z wielu niezwykle urokliwych plaż, m.in.:

 • Plaża Rucica
 • Plaża sv. Marco
 • Plaża Klara
 • Plaża Veli-Bok
 • Plaża Vlašići
 • Plaża Cista
 • Plaża Vrtić

Zobacz też: Planujesz tani urlop w Chorwacji? Ta informacja może cię zniechęcić, ale lepiej wiedzieć to wcześniej

Więcej o: