Płyny: bagaż podręczny. Co i w jakiej ilości można zabrać na pokład samolotu?

Płyny: bagaż podręczny podczas odprawy lotniskowej jest bardzo dokładnie sprawdzany i weryfikowany pod kątem ilości i rodzaju przewożonej w nim cieczy. Linie lotnicze stosują ograniczenia w odniesieniu do płynów, jakie pasażer może wziąć ze sobą na pokład samolotu. Dowiedz się, jakie ilości są dozwolone w bagażu podręcznym i zaoszczędź sobie niepotrzebnego stresu przed wylotem.

Ile płynów można mieć w bagażu podręcznym? 

Płyny w bagażu podręcznym to jedna z kwestii, której warto bliżej się przyjrzeć, aby uniknąć niepotrzebnego stresu podczas odprawy przed lotem. Zastanawiasz się, ile płynów można mieć w bagażu podręcznym? Po atakach terrorystycznych w 2006 r. przepisy dotyczące przewożenia cieczy w samolotach zostały znacznie zaostrzone. Nadano im nowy rygor, zgodnie z którym na pokład samolotu w bagażu podręcznym można wznieść łącznie nie więcej niż litr płynów, przy czym pojemność każdego z nich nie może przekraczać 100 ml. 

Płyny w bagażu podręcznym — jak je spakować?

Płyny w bagażu podręcznym, zgodnie z wytycznymi, powinny być przewożone w buteleczkach, których pojemność nie przekracza 100 ml. Warto jest znać te wytyczne, ponieważ dotyczą one także kosmetyków. Jeżeli nie chcesz stracić np. cennych perfum podczas odprawy na lotnisku, pamiętaj o obowiązującym limicie. Może się bowiem okazać, że pojemność flakonika z perfumami przekracza dozwolone normy i kontroler będzie musiał je usunąć z Twojego bagażu podręcznego. Warto jest przygotować odpowiednio wcześniej kosmetyczkę, którą chcemy mieć przy sobie podczas lotu. Jak spakować kosmetyki na lot popularnymi liniami lotniczymi Ryanair?

Ryanair: bagaż podręczny. Płyny w kosmetyczce

Ryanair: bagaż podręczny. Płyny - jak czytamy na oficjalnej stronie przewoźnika - "muszą być przewożone w pojemniku o pojemności nie więcej niż 100 ml. Wszystkie płyny powinny być przewożone w pojedynczych, przezroczystych zamykanych torebkach o wymiarach 20 cm x 20 cm i pojemności do jednego litra". Jak więc spakować nasze kosmetyki, aby były przewożone zgodnie z wytycznymi? Popularne drogerie oferują najpotrzebniejsze kosmetyki tj. szampony, żele pod prysznic, kremy do rąk, pasty do zębów itd. w mini wersjach, specjalnie dostosowanych do wytycznych bagażu podręcznego. Możemy je zakupić i spakować np. do woreczka strunowego. Jeżeli kosmetyki, których zazwyczaj używamy, nie są dostępne w mini wersjach, idealnym rozwiązaniem będzie przelanie kosmetyków z większych butelek do mniejszych pojemniczków, które również są do zakupienia w sklepach i drogeriach. Kosmetyki powinny być zapakowane w przezroczyste torebki i wyjęte z bagażu podręcznego podczas odprawy.

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Ile płynów w bagażu podręcznym? Woda i napoje

Ile płynów w bagażu podręcznym jest dozwolone, jeżeli chodzi o wodę i napoje? Przy tego typu produktach obowiązują takie same zasady, jak przy innych cieczach. Oznacza to, że mogą być one spakowane do bagażu podręcznego, ale pod warunkiem zachowania odpowiedniej pojemności, czyli do 100 ml w butelce. Wyjątkiem są napoje zakupione w strefie bezcłowej. W takim przypadku mogą one mieć pojemność większą niż 100 ml. Zasada ta dotyczy także napoi alkoholowych zakupionych już po przejściu odprawy. 

Bagaż podręczny: płyny wyłączone z limitów

O jakich wyjątkach warto wiedzieć, pakując bagaż podręczny? Płyny, które nie podlegają limitom ilościowym, to leki w płynie oraz produkty spożywcze dla niemowląt tj. mleko, mleko w proszku, woda oraz pokarm dla dzieci. Warto wiedzieć, że krople do oczu są traktowane jako leki niezbędne w czasie podróży. Wymienione produkty można swobodnie wnieść w bagażu podręcznym, nawet jeżeli ich pojemność przekracza dozwolone limity. Ponadto, w przeciwieństwie do kosmetyków, nie muszą być spakowane do przezroczystej torby. Kontrolerzy powinni mieć jednak do nich swobodny dostęp w czasie odprawy. 

Limit płynów w bagażu podręcznym. Zapowiedź zmian w procedurze kontroli pasażerów

Limit płynów w bagażu podręcznym, zgodnie z zapowiedziami, ma zostać stopniowo znoszony, w pierwszej kolejności ma to nastąpić na największych lotniskach. Jest to sposób na skrócenie ogromnych kolejek do odprawy. Rewolucyjne zmiany mają się dokonać dzięki wykorzystaniu do odprawy lotniskowej nowoczesnych skanerów 3D. Z ich pomocą kontrolerzy dokładnie przeanalizują bagaże bez konieczności otwierania. Pasażerowie nie będą już zobligowani do wyjmowania sprzętów elektronicznych z toreb, a co najważniejsze — zniesiony będzie obowiązek przewożenia płynów w butelkach o maksymalnej pojemności 100 ml. Pasażerowie będą mogli wnieść na pokład takie ilości cieczy, jakie zmieszczą się w bagażu podręcznym. Na zmiany zdecydowało się już m.in. lotnisko w Shannon w Irlandii.

Zobacz też: Podróżujesz tanimi liniami? Pamiętaj, aby wziąć niewielki plecak. Bagaż podręczny może cię słono kosztować

Więcej o: