Raj Słowacji stanowi mieszankę wyjątkowych elementów przyrody, na których każdy przyjezdny chciałby choć na chwilę zawiesić oko. Nie brakuje tu malowniczych skał, bystrej rzeki o rwącym nurcie czy efektownych wąwozów. Opisywany park narodowy znajduje się we wschodniej części Słowacji i przynależy do Karpat. Obecnie składa się na niego skomplikowana plątanina wąwozów oraz dolin, które powstały na skutek drążenia skał przez miejscowe rzeki. Fragment parku, w którym znajduje się Dobszyńska Jaskinia Lodowa, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dobszyńska Jaskinia Lodowa (Shutterstock.com)
Warto pamiętać, że w bliskim sąsiedztwie Słowackiego Raju znajdują się atrakcyjne pod względem turystycznym miejscowości, takie jak: Markusovce, Spiska Nowa Wieś, Spiski Czwartek, Cingov, Hrabusice, Podlesok, Dedinky oraz Klasttorisko. Jeśli natomiast chodzi o walory przyrodnicze tego parku narodowego, powinno się pamiętać o efektownych wodospadach zlokalizowanych w części wąwozów oraz jaskinie krasowe (poza Dobszyńską Jaskinią Lodową, także Stratenska, Certova diera oraz Medvedia).
Na południu Słowackiego Raju znajduje się sztuczny zbiornik wodny, jezioro Palcmanska Masa. Można korzystać tam ze sprzętów wodnych, takich jak kajaki i rowery wodne. Z kolei na plaży można przysiąść, odpocząć, a w słoneczny dzień się poopalać. W pobliżu znajdują się też liczne bary i restauracje.
Słowacki Raj - Palcmanska Masa Autorstwa Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42754166
Słowacji Raj to wymarzone miejsce dla tych, którzy uwielbiają podziwiać rzadką faunę i florę. Żyje tu wilk szary, ryś, sokół wędrowny, orzeł przedni, a także salamandra plamista. W parku można się ponadto natknąć na jeden z wielu gatunków motyli. Przeważającą część drzewostanów stanowią natomiast lasy bukowe, którym towarzyszy roślinność alpejska oraz polodowcowa.
Zamierzasz zwiedzać Słowacki Raj? Szlaki znajdujące się na terenie parku są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Najsłynniejszym spośród nich jest Sucha Beja. Aby na niego wejść, musisz się znaleźć w Hrabusicach. To jednostronny szlak, a po drodze możesz podziwiać parę wodospadów. Najlepiej, jeśli wybiorą się na niego osoby doświadczone – nie będzie on odpowiedni dla małych dzieci, ponieważ jest dość stromy, a niektóre fragmenty nie są zabezpieczone barierkami.
Sucha Beja. Zdjęcie ilustracyjne Autorstwa Michal Klajban - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20291742
Jeśli natomiast ktoś liczy na malownicze widoki, powinien udać się na Przełom Hornadu. Ciągnie się on wzdłuż rzeki Hornad, umożliwiając przejście przez północną część parku. To dosyć prosta trasa, dlatego też nada się dla rodzin z dziećmi. Z kolei jeśli nie lubisz tłoku, odwiedź szlak Zejmarska roklina (na południu parku).
Chcesz odwiedzić Słowacki Raj? Dojazd do tego miejsca wcale nie jest taki skomplikowany. Park narodowy jest zlokalizowany na wschód od Popradu. Wybierając się tam, musisz wiedzieć, że jego turystyczne centrum stanowi miasteczko Hrabusice. Jeśli podróżujesz samochodem, z Krakowa czeka Cię około trzygodzinna jazda. Musisz przejechać przez Nowy Targ, a następnie skierować się do przejścia granicznego w Jurgowie. Z samego przejścia granicznego czeka Cię jeszcze 65-kilometrowa trasa do parku.
Słowacki Raj Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
W sezonie bez problemu dotrzesz tam także komunikacją krajową/międzynarodową. Najpierw udaj się do Popradu (dojedziesz tam autokarem z Krakowa bądź Zakopanego), a na miejscu złap busa jadącego do Hrabusic. Poza sezonem dojazd w ten sposób może nastręczyć sporo kłopotów i trzeba się liczyć nawet z kilkoma przesiadkami.
Zaplanowałeś już wyjazd i zamierzasz zwiedzić Słowacki Raj? Gdzie nocować na miejscu? Nie musisz się martwić, że nie będziesz mieć gdzie spać, bo w okolicy tego miejsca znajdują się liczne noclegownie (słowackie "ubytovanie"). Wśród najpopularniejszych można wymienić Podlesok, Cingov oraz Hrabusice.
Przemierzasz Słowacki Raj? Mapa parku narodowego na pewno przyda Ci się, by odnaleźć każdą trasę i dotrzeć we właściwe miejsce. Najlepiej to właśnie w oparciu o nią zaplanuj swoją wycieczkę. Dobrze, jeśli zabierzesz ją ze sobą - wtedy na pewno się nie zgubisz.
Zobacz też: Najłatwiejsze trasy rowerowe na majówkę. Zaplanuj swój długi weekend już dziś