Gdzie na wakacje w maju? Majówka w kraju czy za granicą?

Gdzie na wakacje w maju? Krajowe ośrodki przygotowują się do otwarcia sezonu, jednak już wiadomo, że będzie znacznie drożej niż w poprzednich latach. Może zatem warto rozważyć wyjazd majowy za granicę? Gdzie warto się wybrać?

Gdzie na wakacje w maju, czyli najlepsze pomysły na majówkę

Gdzie na wakacje w maju? Nic dziwnego, że pojawia się takie pytanie, bo choć maj to wciąż wiosenny miesiąc, to już często ze znacznie lepszą, niemalże letnią pogodą. Do życia budzi się przyroda i cudownie obserwuje się zieleniące drzewa, krzewy. Z zachwytem ogląda się też pierwsze pojawiające się kwiaty. Majówka inspiruje do wyjazdów na łono natury, ale nie tylko. Jest to kilka dni, które z powodzeniem można wykorzystać do zwiedzania, również zagranicznych miejscowości. Doskonałym wyborem będzie np. położona "po sąsiedzku" Praga, która jest pięknym miejscem z wieloma możliwościami spędzania wolnego czasu. Podobnie sprawdzić się może wycieczka np. do Paryża, by wreszcie zobaczyć wieżę Eiffla i przespacerować się Polami Elizejskimi. Doskonałym wyborem będzie też wypad w góry w Polsce, Czechach czy innym kraju z noclegiem w schronisku, choć tu rezerwować trzeba miejsca z dużym wyprzedzeniem, bo nie ma ich wiele.

Jak zaplanować wakacje w maju 2023?

Wiele zależy od charakteru naszej pracy i możliwości z tym związanych. Można wybrać się tylko na weekend majowy, który w tym roku przypada w tygodniu w taki sposób, że jeśli weźmie się wolne we wtorek, czwartek i piątek, to wychodzi ponad tydzień urlopu od np. 29.04 do 7.05. Wakacje w maju 2023 mogą więc oznaczać nawet dłuższy niż weekendowy wyjazd. Można więc rozważyć dalsze cele podróży niż tylko w kraju. 

Czy wakacje w maju są dobrym pomysłem?

Jak najbardziej tak! Są zupełnie przed sezonem, więc istnieją małe szanse na tłok w kurortach czy na górskich szlakach. Jedynym narażonym na większe natężenie ruchu, okresem jest weekend majowy. W pozostałym czasie wakacje w maju raczej nie spotkają się jeszcze z dużym zainteresowaniem turystów. Jest to też miesiąc, który nie bywa bardzo gorący, więc jeśli lub się egzotyczne miejsca, a nie lubi upałów, może to być dobry moment na wyjazd w takie miejsce. Również ze względów ekonomicznych jest to dobry czas, ponieważ ceny wtedy są niższe niż w miesiącach wakacyjnych.

Zobacz wideo Majówka w domu? Aquaparki będą namiastką wyjazdu [TEST]

Wakacje w maju? Gdzie NIE jechać i dlaczego?

Jak już wiadomo, wiele plusów mają wakacje w maju. Gdzie jechać to jedno pytanie, ale nie mniej ważne jest, jakich miejsc unikać w tym czasie. Wszak nie jest to jeszcze sezon wakacyjny, a jeśli się gdzieś wyjedzie, chce się mieć możliwość spacerów czy zwiedzania bądź innego sposobu korzystania z wolnego czasu na świeżym powietrzu. Nie wyjeżdża się przecież po to, by cały czas spędzić w hotelu. Dlatego jest kilka miejsc, które warto odrzucić w tym okresie jako miejsce wycieczki. Panuje tam bowiem pora deszczowa, co może znacznie ograniczyć opcję spacerów, zwiedzania i cieszenia się otoczeniem, choć zapewne będą i fani deszczowej pogody. Wśród takich miejsc wymienić można: Wietnam, Kubę, Zanzibar, Kenię czy Kostarykę.

To gdzie w takim razie najlepiej na wakacje w maju?

Jest wiele innych miejsc, które można polecić w tym okresie. Gdzie najlepiej na wakacje w maju? Otóż np.:

  • Egipt, w którym nie ma wtedy wielkich upałów, a woda jest przyjemna i daje możliwości np. nurkowania. Można zwiedzać starożytne piramidy i korzystać ze sportów wodnych, czy oglądać rafę koralową; Egipt od lat jest jednym z częściej wybieranych przez klientów biur podróży kierunkiem wypraw wakacyjnych i nie tylko
  • Turcja — jest ciepło, ale nie upalnie, więc, zamiast leżeć na plaży, można z powodzeniem zwiedzać i oglądać różne urokliwe miejsca. Często poleca się odwiedziny Kapadocji, gdzie można zaobserwować lecące, kolorowe balony i samemu skorzystać z takiej atrakcji
  • Meksyk — należy do bardziej upalnych i dalekich miejsc, ale zdecydowanie wartych zobaczenia. Jeśli więc ma się możliwość wzięcia dłuższego wolnego w maju, to warto wybrać ten kierunek
  • Wyspy Kanaryjskie — to jedno z miejsc, które gwarantuje cudowny wypoczynek i niesamowite, egzotyczne widoki
  • Madera — jest gratką na miłośników przyrody, która w tym czasie serwuje na wyspie niesamowite widoki, a pogoda tylko zachęca do spacerów.

Gdzie na urlop w maju? Biuro podróży to dobre miejsce by dokonać wyboru!

Na pewno nie jest łatwo podjąć decyzję, gdzie na urlop w maju. Szeroka oferta biur podróży, które w tym czasie często mają dobre ceny, tylko zachęca do wakacyjnych wojaży. Trzeba zastanowić się nad kryteriami, które są dla nas istotne i w ten sposób dokonać wyboru. Zanim udamy się do siedziby biura możemy przejrzeć internetowe oferty — w wielu przypadkach możliwe jest także załatwienie wszystkich formalności związanych z wyjazdem za pośrednictwem specjalnej aplikacji lub przez stronę internetową. 

Zobacz też: Majówka 2023 - ile trwa i kiedy się zaczyna? W tym roku jest rekordowo długa. Ale nie dla wszystkich

Więcej o: