Izrael na Boże Narodzenie - zaplanuj podróż marzeń. Przy okazji zobaczysz najniżej położony punkt na lądzie

Odwiedź tajemniczy Izrael. Na Boże Narodzenie warto wybrać się tam, gdzie chrześcijaństwo ma swoje początki. Przeżyj niezapomniane chwile z dala od śniegu, odkrywając Ziemię Świętą. Dowiedz się, gdzie leży Izrael i przekonaj się, jaki język w nim obowiązuje. Sprawdź również informacje na temat Jerozolimy, wyjątkowych zabytków i Morza Martwego.

Gdzie leży Izrael?

Nie wiesz, gdzie leży Izrael? Jeśli planujesz odwiedzić Ziemię Świętą w okresie Bożego Narodzenia, musisz wiedzieć, że cel Twojej podróży znajduje się na Bliskim Wschodzie, a konkretnie w Azji Zachodniej, nad wschodnim brzegiem Morza Śródziemnego. Państwo pełne zabytków, a także niezwykle ważne dla chrześcijan, graniczy z czterema krajami: Libanem, Syrią, Egiptem i Jordanią.  

Izrael JerozolimaIzrael Jerozolima fot. www.shutterstock.com

Izrael nie jest dużym państwem, jednak jest mocno zróżnicowany pod względem geograficznym. Zima w tym kraju jest deszczowa i trwa od listopada do maja. Trwające w Izraelu przez pół roku lato, jest natomiast suchą porą roku.

Planując odwiedzić Ziemię Świętą w grudniu, trzeba przygotować się na opady deszczu. 16°C to najwyższa temperatura, jakiej można spodziewać się w grudniu w tym kraju.

Izrael – język     

Chcesz odwiedzić Izrael? Język nie stanowi żadnej przeszkody, by spełniać marzenia. W Ziemi Świętej oficjalnie używanym językiem jest współczesny hebrajski. Turyści nie muszą się jednak martwić, gdyż porozumiewanie się językiem angielskim w Izraelu nie powinno stanowić tu żadnej przeszkody.

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Izrael – wycieczka na Boże Narodzenie 

Marzysz o wyjątkowych świętach? Odwiedź Izrael – wycieczka do niezwykłego państwa stanie się okazją, by odwiedzić wiele ważnych zabytków. Aby jednak podróż przebiegła bez żadnych utrudnień, koniecznie sprawdź wszystkie najważniejsze informacje, które przydadzą się podczas pobytu w Ziemi Świętej. Każdy, kto chce, by jego pobyt w Izraelu odbył się bez żadnych komplikacji, powinien zdecydować się na skorzystanie z ofert sprawdzonych biur podróży.

Izrael luzuje zasady wjazduIzrael luzuje zasady wjazdu Boris Stroujko / shutterstock

Pielgrzymka do Ziemi Świętej   

Pielgrzymka do Ziemi Świętej to wydarzenie, które na długo zapada w pamięć, a przy tym dostarcza wspaniałych wrażeń. To duchowe przeżycie, na które decydują się nie tylko osoby wierzące, pozwala bowiem zetknąć się z różnymi kulturami. Na pielgrzymkę do Ziemi Świętej decydują się zarówno chrześcijanie, jak i wyznawcy islamu oraz judaizmu. Przybywając do Izraela, warto zdecydować się na odbycie wyjątkowej wyprawy po obszarach, związanych z Jezusem Chrystusem, św. Piotrem, Maryją czy Janem Chrzcicielem, odwiedzając miejsca, w których zrodziło się chrześcijaństwo.

Betlejem - gdzie jest, co można zobaczyć, jakie uroczystości odbywają się w święta Bożego Narodzenia?Betlejem - gdzie jest, co można zobaczyć, jakie uroczystości odbywają się w święta Bożego Narodzenia? Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Każdy, kto chce przeżyć niezwykle duchową wyprawę, może skorzystać ze wspaniałej opcji, jaką jest zorganizowana pielgrzymka z przewodnikiem. Pielgrzymki do Ziemi Świętej oferowane są przez różne biura podróży, umożliwiające na miejscu wybór wycieczki pieszej, jak i autobusowej.  

Jerozolima – niezwykłe miasto

Jerozolima to stolica Izraela, w której spotyka się wiele kultur. Miasto, zamieszkiwane przez ponad 700 tysięcy mieszkańców, wyróżnia się prawdziwą różnorodnością, a przy tym zachwyca każdego, kto je zobaczy. Jerozolima przyciąga do siebie wielu turystów z całego świata, fascynując swoją wyjątkową historią i kusząc zabytkami. W stolicy Izraela znajdują się liczne świątynie, stragany i inne ciekawe miejsca. Co jednak trzeba zobaczyć, wybierając się do Jerozolimy?

Widok na Stare Miasto w JerozolimieWidok na Stare Miasto w Jerozolimie Dennis Jarvis/flickr.com/CC BY-SA 2.0


Stare Miasto

Podczas pobytu w Jerozolimie trzeba wybrać się na spacer po urzekającym klimatem Starym Mieście, do którego można dostać się przez jedną z siedmiu miejskich bram. Otaczające je mury posiadają aż 4,5 km długości. Stare Miasto podzielone zostało na cztery dzielnie: Chrześcijańską (znajduje się tam czterdzieści miejsc, mających wielkie znaczenie dla chrześcijan), Żydowską, Muzułmańską i Ormiańską.

Jerozolima - mury Starego Miasta / shutterstockJerozolima - mury Starego Miasta / shutterstock Jerozolima - mury Starego Miasta / shutterstock

Bazylika Grobu Pańskiego

Bazylika Grobu Pańskiego jest zlokalizowana w Dzielnicy Chrześcijańskiej na starym mieście i należy do najważniejszych zabytków, które się w niej znajdują. Świątynia została wzniesiona w IV wieku. Miejsce to przyciąga do siebie tłumy wiernych, chcących zobaczyć Kamień Namaszczenia, na którym miało spoczywać ciało Chrystusa podczas balsamowania.

Bazylika Grobu ŚwiętegoBazylika Grobu Świętego Autorstwa https://www.flickr.com/photos/jlascar/ - https://www.flickr.com/photos/jlascar/10350972756/in/set-72157636698118263/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30052661

Ściana Płaczu

Kolejnym z ważnych miejsc w Jerozolimie jest Ściana Płaczu, czyli Mur Zachodni, znajdujący się w Dzielnicy Żydowskiej. Zachowane mury stanowią prawdopodobnie pozostałości po dawnej Świątyni Jerozolimskiej.

Ściana PłaczuŚciana Płaczu Jerozolima Ściana Płaczu / shutterstock

Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie

Wśród najważniejszych zabytków Jerozolimy znajduje się również Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie. Miejsce to zostało otoczone wyjątkową czcią jeszcze za czasów wczesnego chrześcijaństwa, gdyż wiązano je z zaśnięciem i wniebowstąpieniem matki Chrystusa.

Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w JerozolimieBazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie Autorstwa Eldadc1 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21343517

Góra Oliwna

Ważnym miejscem w Jerozolimie jest również Góra Oliwna. Obecnie znajduje się na niej wiele kościołów i meczetów, a także Cmentarz Żydowski.

Góra OliwnaGóra Oliwna Autorstwa Andrew Shiva / Wikipedia, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28600288

Morze Martwe – z czego słynie?

Morze Martwe to tak naprawdę duże, słone jezioro bezodpływowe, położone w Rowie Jordanu (na pograniczu Izraela, Palestyny oraz Jordanii). Powstało na skutek przesuwania się płyt tektonicznych. Ze względu na bardzo silne zasolenie wody, które okazuje się blisko dziewięć razy większe niż w oceanach, nie występują tam żadne organizmy żywe, poza niektórymi bakteriami i grzybami – stąd nazwa "Morze Martwe".

Bryły solne w Morzu MartwymBryły solne w Morzu Martwym (Fot.Ido Meirovich/shutterstock.com)

Wybrzeże Morza Martwego jest uważane za najniżej położony punkt na lądzie (430,5 metra pod poziomem morza). Pamiętaj jednak, że w tym akwenie raczej nie popływasz, ponieważ gęstość wody jest zbyt duża – ciało będzie się samoistnie unosiło na powierzchni. W Morzu Martwym oczywiście można się kąpać, a kąpiel taka jest uważana powszechnie za prozdrowotną ze względu na minerały zawarte w tamtejszej wodzie. Szczególnie korzystne dla skóry jest czarne błoto, którym można się smarować na wybranych plażach tego zbiornika wodnego. Funkcjonują tu również hotele o charakterze uzdrowiskowym, z dodatkowym SPA.

Zobacz też: Pałac Buckingham: znajduje się w nim aż 600 komnat, w tym ponad 70 łazienek i blisko 200 sypialni

Więcej o: