Katar to państwo, którym jedni zafascynowani są od dawna, a inni usłyszeli o nim pierwszy raz po ogłoszeniu go jako gospodarza mundialu. Kraj ten doszedł do swojego bogactwa w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat i nie przestaje zaskakiwać.
Zobacz wideo
Katarskie metro - przepych, bogactwo i śpiewający kibice, a motorniczego nie ma!
Katar - 10 ciekawostek, o których większość nie wie
- Powierzchnia Kataru wynosi 11 586 km2, co oznacza, że gdyby był siedemnastym województwem, zajmowałby szesnaste miejsce pod względem wielkości. Mniejsze byłoby tylko województwo opolskie.
- Katar jest również najmniejszym krajem w historii, który organizuje mistrzostwa świata w piłce nożnej.
- Kraj uzyskał niepodległość w 1971 roku. Wcześniej dwukrotnie był pod zaborami - najpierw Imperium Osmańskiego, a później Wielkiej Brytanii.
- Jednym z najważniejszych elementów kultury katarskiej jest sokolnictwo, a najpiękniejsze ptaki mogą kosztować nawet milion dolarów. Są one tak ważne dla Katarczyków, że można je przewozić na pokładach Qatar Airways - jednej z najbardziej luksusowych linii lotniczych na świecie.
- Znajdujący się w Dosze Hamad International Airport jest jednym z najnowocześniejszych portów lotniczych świata, które obsługuje prawie 40 mln pasażerów rocznie. Warto podkreślić, że port został otwarty zaledwie osiem lat temu.
- Na terenie Kataru nie występują wody śródlądowe - nie znajdziemy tam żadnej rzeki czy jeziora. Kraj jest za to otoczony z trzech stron Zatoką Perską.
- Najwyższym szczytem jest Kurajn Abu al-Baul, którego wysokość wynosi zaledwie 103 m n.p.m.
- Turyści przybywający do kraju nie mogą przywozić ze sobą alkoholu, wieprzowiny i narkotyków.
- Piątek i sobota uznawane są za dni wolne od pracy.
- Doha jest siedzibą Al-Dżaziry - największej stacji telewizyjnej na Półwyspie Arabskim.
Stolica Kataru jeszcze niedawno była kawałkiem pustyni. Zdjęcia "wczoraj i dziś" robią wrażenie
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Awantura po meczu w Katarze. Wyrwał mu flagę i zaczął deptać