Gdyby Katar był 17. województwem, zająłby 16. miejsce. Rzeczy, których nie wiesz o najbogatszym kraju świata

Katar jest najbogatszym państwem świata i organizatorem mundialu w 2022 roku - i na tym wiedza wielu osób na jego temat się kończy. Kraj ten pełen jest jednak ciekawostek, które potrafią zaskoczyć.

Katar to państwo, którym jedni zafascynowani są od dawna, a inni usłyszeli o nim pierwszy raz po ogłoszeniu go jako gospodarza mundialu. Kraj ten doszedł do swojego bogactwa w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat i nie przestaje zaskakiwać.

Zobacz wideo Katarskie metro - przepych, bogactwo i śpiewający kibice, a motorniczego nie ma!

Katar - 10 ciekawostek, o których większość nie wie

  1. Powierzchnia Kataru wynosi 11 586 km2, co oznacza, że gdyby był siedemnastym województwem, zajmowałby szesnaste miejsce pod względem wielkości. Mniejsze byłoby tylko województwo opolskie.
  2. Katar jest również najmniejszym krajem w historii, który organizuje mistrzostwa świata w piłce nożnej. 
  3. Kraj uzyskał niepodległość w 1971 roku. Wcześniej dwukrotnie był pod zaborami - najpierw Imperium Osmańskiego, a później Wielkiej Brytanii.
  4. Jednym z najważniejszych elementów kultury katarskiej jest sokolnictwo, a najpiękniejsze ptaki mogą kosztować nawet milion dolarów. Są one tak ważne dla Katarczyków, że można je przewozić na pokładach Qatar Airways - jednej z najbardziej luksusowych linii lotniczych na świecie. 
  5. Znajdujący się w Dosze Hamad International Airport jest jednym z najnowocześniejszych portów lotniczych świata, które obsługuje prawie 40 mln pasażerów rocznie. Warto podkreślić, że port został otwarty zaledwie osiem lat temu.
  6. Na terenie Kataru nie występują wody śródlądowe - nie znajdziemy tam żadnej rzeki czy jeziora. Kraj jest za to otoczony z trzech stron Zatoką Perską.
  7. Najwyższym szczytem jest Kurajn Abu al-Baul, którego wysokość wynosi zaledwie 103 m n.p.m.
  8. Turyści przybywający do kraju nie mogą przywozić ze sobą alkoholu, wieprzowiny i narkotyków. 
  9. Piątek i sobota uznawane są za dni wolne od pracy. 
  10. Doha jest siedzibą Al-Dżaziry - największej stacji telewizyjnej na Półwyspie Arabskim.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: