Ma ponad tysiąc lat, dzisiaj popada w ruinę. Historia opuszczonego kościoła w Caen wywołuje ciarki

Pamięta wojnę stuletnią i wielką rewolucję francuską. Z żadnego z tych wydarzeń nie wyszedł cało. Kościół Saint-Étienne-le-Vieux w Caen jest przykładem tego, jak wojna może zniszczyć pokoleniowe dziedzictwo. Mimo długiej i pięknej historii budowla dzisiaj jest częściowo zrujnowana i nie pełni już roli świątyni.

Historia kościoła Saint-Étienne-le-Vieux w Caen w Normandii sięga najprawdopodobniej X wieku. Świątynia powstała wraz z dynamicznym rozwojem miasta, a pierwsza wzmianka o niej pojawiła się w statutach króla Wilhelma Zdobywcy z 1067 r.

Świątynię niszczyły kolejne wojny

Położony w pobliżu murów miejskich kościół uległ licznym zniszczeniom podczas wojny stuletniej, szczególnie podczas oblężenia Caen w 1417 r. Miasto zostało zdobyte przez Anglików. Świątynia została jednak odbudowana podczas i po okupacji. Dobudowano do niej wówczas ośmiokątną wieżę.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Kościół od lat popada w ruinę

Kościół Saint-Étienne-le-Vieux przestał być miejscem kultu podczas wielkiej rewolucji francuskiej i nigdy już nie odzyskał swojej roli. Dawna świątynia w 1840 r. została zakwalifikowana jako monument historique, czyli zabytek szczególnie cenny dla francuskiego narodowego dziedzictwa. Cztery lata później budowla została zamknięta dla zwiedzających z powodu stanu zniszczenia. 

W 1850 r. pojawiły się plany wyburzenia budowli, jednak w ostatniej chwili ocalił go historyk Arcisse de Caumont, założyciel Société des Antiquaires de Normandie, który planował stworzyć tam przestrzeń wystawową dla swojego towarzystwa. Chociaż ostatecznie znalazł inną lokalizację, kościół nie został rozebrany.

Do zniszczenia kościoła przyczyniła się również druga wojna światowa. Budynek w lipcu 1944 roku został trafiony pociskiem wymierzonym w zaparkowaną w pobliżu kolumnę niemieckich czołgów. Zniszczeniu uległa wówczas nawa główna kościoła. Od tego czasu świątynia nie została odbudowana i pozostaje zamknięta dla zwiedzających.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: