Santorini. Plaże, które na zawsze zapadną ci w pamięć

Santorini plaże oferuje turystom wyjątkowo piękne i klimatyczne. Nie są to plaże z białym, miękkim piaskiem, lecz wyróżniają się całą feerią barw - od białej, przez czerwono-rdzawą, aż po czarną. Jakie plaże warto odwiedzić na Santorini?

Santorini: plaże zachwycają swoim nietypowym krajobrazem

Santorini plaże oferuje nietuzinkowe. Ci, którzy szukają typowych widoków nadmorskich mogą być tu nieco zdziwieni. Wyspa Santorini słynie z urokliwych miasteczek, mało jednak się mówi o plażach znajdujących się na niej.

Elafonisi to najpiękniejsza plaża na greckiej Krecie. Plaża Elafonisi - najbardziej znana plaża na Krecie

Warto jednak wiedzieć, że na tej greckiej wyspie jest sporo plaż, które różnią się od innych. Można tu bowiem spotkać jedyne w swoim rodzaju plaże wulkaniczne z czerwonym lub czarnym piaskiem. Są tu także wyjątkowe plaże położone pośród klifów, które zachwycają niezwykłymi widokami. Zobaczcie, jakie plaże oferuje Santorini.

Plaże Santorini. Najbardziej interesujące zakątki

Malownicza wyspa Santorini zachwyca swoją architekturą. Charakterystyczne białe domki z dachami w kolorze niebieskim, rozmieszczone są na wysokich skałach. W zestawieniu z błękitem morza tworzą wręcz bajkową scenerię, która stała się niewątpliwie wizytówką tej greckiej wyspy. 

5 miejsc na Santorini, które warto odwiedzić.5 miejsc na Santorini, które warto odwiedzić. pexels.com

Architektura Santorini robi wrażenie, ale z pewnością nie należy do różnorodnych. Większość budowli jest w kolorze białym, w podobnym stylu. W przeciwieństwie do plaż, o których nie można powiedzieć, że łączy je stonowana kolorystyka. Plaże na Santorini wyróżniają się niezwykłą paletą barw. Piasek może tu być biały, czarny, a nawet czerwony. Podłoże zaś bywa kamieniste, kamienisto-żwirowe, a także piaszczyste. Niektóre plaże są bardziej naturalne, dzikie, a inne oferują pełną infrastrukturę, typową dla kurortów nadmorskich.

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Czerwona plaża Santorini. Ewenement wśród greckich plaż

Czerwona plaża (Paralia Kokkini) to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc na Santorini. Znajduje się w zacisznej zatoczce w Akrotiri. Wyróżnia ją niezwykły kolor - rdzawo-czerwony. To zabarwienie wynika z wypływającej z wulkanu lawy. W sezonie jest to dość oblegana plaża, można na niej wypożyczyć leżaki, choć brakuje bardziej rozwiniętej infrastruktury, jak toalety czy przebieralnie. Wejście na plażę jest bezpłatne, ale warto odpowiednio przygotować się do zejścia. Jest dość strome, dlatego lepiej mieć pod ręką stabilne buty, np. trampki.

Biała plaża Santorini to idealne miejsce na kąpiele słoneczne

W pobliżu Czerwonej Plaży leży inna, "kolorowa" plaża. Mowa o Białej Plaży (White Beach), która swoją nazwę wzięła od koloru otaczających ją skał. Jest bardzo słoneczna, nie ma niej choćby odrobiny cienia, stanowi zatem raj dla miłośników opalania. Ta plaża jest dość trudno dostępna - nie da się do niej dotrzeć inaczej niż drogą morską. Dzięki tej aurze tajemniczości White Beach staje się jeszcze ciekawszym miejscem.

SantoriniSantorini AnfisaT / Shutterstock

Santorini: czarna plaża, czyli plaża Kamari 

Na Santorini można wypocząć również na popularnej, wulkanicznej plaży w Kamari, która potocznie nazywana jest czarną plażą. Również w tym przypadku nazwa nie jest przypadkowa. Plażę pokrywają drobne, niemal czarne kamienie. Leży na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, ma około 2 km długości, czyli sporo jak na wyspowe standardy.

Balos Lagoon, Kreta, Grecja Najpiękniejsze plaże Grecji. Znajdziesz je nie tylko na wyspach

Najpiękniejsze plaże Santorini. Te miejsca musisz zobaczyć!

Poza czarną, białą i czerwoną plażą, na Santorini znajduje się jeszcze kilka ładnych plaż. Jedną z nich jest plaża w Perivolos. Perivolos, uznawana za greckie Cannes, jest wyjątkowo lubiana przez bogatych mieszkańców Aten. Leżąca na południowo-wschodnim wybrzeżu Santorini, ma dobre zaplecze gastronomiczne, wypożyczalnie leżaków i oferuje możliwość uprawiania sportów wodnych.

Alternatywą jest plaża w Perissie. Ona również nie należy do piaszczystych plaż z pięknym, białym piaskiem, ale mimo wszystko ma swój urok. Pokryta jest małymi, wulkanicznymi kamieniami, które tylko w niektórych miejscach przypominają strukturę podobną do piasku. Ciemne podłoże ma tendencję do nagrzewania, dlatego w sezonie lepiej poruszać się na niej w obuwiu.

Zobacz też: Najpiękniejsze plaże Krety. Elafonisi wciąż zdecydowanym numerem 1 wśród turystów

Więcej o: