Werona: miasto nie tylko dla zakochanych. Idealne miejsce na urlop w listopadzie

Werona to miasto, które rozsławił William Shakespeare, głównie za sprawą dramatu ''Romeo i Julia''. Obecnie Werona jest jednym z pięciu najczęściej odwiedzanych włoskich miast, obok Wenecji, Rzymu, Florencji i Rimini. Sprawdzamy, co warto zobaczyć, będąc w Weronie.

Werona: atrakcje dla każdego

Co sprawia, że taką popularnością wśród turystów cieszy się Werona? Atrakcje można tu spotkać na każdym kroku. Najbardziej charakterystyczne miejsce dla Werony to chyba Piazza Bra i znajdująca się przy nim Arena – amfiteatr rzymski, w którym po dziś dzień odbywają się festiwale operowe. Arena, pochodząca z czasów starożytnego Rzymu, stała się symbolem miasta i jest trzecim co do wielkości teatrem rzymskim (wyprzedza ją Koloseum oraz amfiteatr w Kapui), jednak jest najlepiej zachowana. Co prawda, podczas trzęsienia ziemi w 1183 roku zawaliła się część zewnętrzna Areny i pozostały tylko cztery łuki, ale reszta, zwłaszcza część wewnętrzna, nie została naruszona. Szacuje się, że w III w. amfiteatr mógł pomieścić 30 tysięcy osób, a dziś wciąż jest wykorzystywany do wystawiania oper czy organizowania koncertów, które może oglądać jednocześnie 15 tysięcy widzów.

Werona. Zdjęcie ilustracyjneWerona. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Werona: ciekawe miejsca, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu 

Co kryje w sobie Werona? Ciekawe miejsca można spotkać wędrując po mieście. Najbardziej reprezentacyjną uliczką starego miasta jest niewątpliwie Via Mazzini. Prowadzi ona od Piazza Bra do Piazza delle Erbe, drugiego z najważniejszych placów Werony. Na całej długości Via Mazzini znajduje się znacznie więcej sklepów z markową odzieżą, niż budynków historycznych. Uwagę turystów przykuwają sklepiki z pamiątkami i kawiarnie. Niemniej można tu spotkać również przedstawiciela zabytkowej architektury: neoklasycystyczną Loggia Arvedi z 1816 roku. Piazza delle Erbe to najstarszy plac Werony. W starożytności pełnił on rolę centrum życia społecznego, politycznego i ekonomicznego miasta, dziś jego funkcja jest podobna. Codziennie wokół placu rozstawiane są stragany z odzieżą, pamiątkami i innymi drobiazgami. Przy Piazza delle Erbe działa wiele kawiarni. W centralnym miejscu placu stoi rzeźbiona fontanna, przedstawiająca kobiecą postać. Wśród okolicznych budynków na uwagę zasługuje Case Mazzanti, warto też zwrócić uwagę na piękne freski na murach, podświetlane nocą. Na Piazza delle Erbe znajduje się też Torre dei Lamberti – średniowieczna wieża z dzwonnicą i tarczą zegarową. Wieża ta jest jednym z bardziej znanych punktów widokowych miasta. Wejście na wieżę jest odpłatne, ale w cenę biletu wliczone jest także wejście do Galerii Sztuki Nowoczesnej.

Piazza delle Erbe (Werona)Piazza delle Erbe (Werona) By Didier Descouens - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46987816

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Co warto zobaczyć w Weronie? Sprawdzamy

Co warto zobaczyć w Weronie? Oprócz Areny czy dwóch głównych placów miasta warto chociażby wybrać się na spacer wzdłuż Adygi. Oddalając się nieco od rzeki dobrze jest udać się do Giardino Giusti. Aby odnaleźć ten założony pod koniec XV wieku ogród trzeba się nieco postarać, ale zdecydowanie wart jest zobaczenia. Ma aż trzy poziomy, a przechadzali się po nim chociażby Wolfgang Amadeusz Mozart, Johann Wolfgang Goethe czy Gabriel Faure. Tych, dla których spacer po ogrodzie nie jest atrakcyjny, zainteresować może natomiast Museo Nicolis. Jest to prywatne muzeum włoskiej motoryzacji. Poświęcone historii transportu, mieści w sobie ogromną i niepowtarzalną kolekcję zabytkowych rowerów, motocykli, samochodów i wiele innych.

Giardino GiustiGiardino Giusti By Dependability - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49751282

Werona: zabytki z czasów starożytnego Rzymu i nie tylko

Wśród miast, które rozwinęły się w okresie cesarstwa rzymskiego, jest Werona. Zabytki, które można tu oglądać, pochodzą więc zarówno z czasów starożytnego Rzymu, jak i z okresów późniejszych. Jednym z najstarszych jest pochodzący z II połowy I wieku p.n.e. teatr rzymski nad lewym brzegiem Adygi, odkryty przez archeologa Andrea Mongę w XIX wieku (na terenie teatru znajdowały się bowiem powstałe później zabudowania). Podobny jest czas powstania Ponte Pietra, jedynego zachowanego mostu z czasów rzymskich w Weronie. Choć pod koniec II wojny światowej wysadziły go wycofujące się wojska niemieckie, obiekt został kilkanaście lat później zrekonstruowany. Na uwagę zasługuje też Castelvecchio – średniowieczny zamek gotycki nad brzegiem Adygi, w którym obecnie mieści się jedno z najważniejszych muzeów miejskich w Weronie: Museo di Castelvecchio, w którym zgromadzono zbiory malarstwa, rzeźby i zdobnictwa z różnych epok.

Ponte PietraPonte Pietra Pixabay

Romantyczne miejsca w Weronie

Chcąc odwiedzić romantyczne miejsca w Weronie w pierwszej kolejności należy udać się pod słynny dom Julii. Choć szekspirowska bohaterka wcale w tym budynku nie mieszkała, wizyta pod obleganym przez turystów balkonem oraz złapanie za pierś posągu Julii to dla osób poszukujących prawdziwej miłości obowiązkowy punkt pobytu w Weronie. Osoby szczęśliwie zakochane odwiedzając dom Julii wsuwają w bramę wejściową listy miłosne. A jeśli napiszą list do Julii Capuletti – mogą spodziewać się odpowiedzi, a to za sprawą wolontariuszy pracujących w Klubie Julii. To miejsce również warto odwiedzić, szukając romantycznych lokalizacji w Weronie. Z kolei w dawnym klasztorze, w którym obecnie mieści się muzeum sztuki, można odwiedzić grób Julii (Tomba di Giulietta).

Balkon Julii, WeronaBalkon Julii, Werona Pixabay, domena publiczna

Zobacz też: Najlepsze Wyspy Kanaryjskie: które z wysp cieszą się największą popularnością i jakie oferują atrakcje? Sprawdzamy!

Więcej o: