Plaża Elafonisi to najbardziej znana plaża na Krecie i jedna z najpiękniejszych w całej Grecji

Plaża Elafonisi położona na małej wyspie Elafonisi to jedna z najpiękniejszych plaż w Grecji i całej Europie. Słynie z piasku o różowym odcieniu i z turkusowej wodzie, a także zachwyca laguną. Jaka jest plaża Elafonisi, gdzie dokładnie leży i jak się do niej dostać?

Plaża Elafonisi - gdzie leży jedna z najpiękniejszych plaż w Grecji?

Plaża Elafonisi leży w Grecji, na małej wyspie Elafonisi znajdującej się na południowo-zachodnim krańcu Krety. Wysepka połączona jest z lądem piękną i okazałą laguną. To właśnie od nazwy tej greckiej wyspy wzięła swoją nazwę plaża, która otrzymała miano jednej z najpiękniejszych plaż w Grecji i całej Europie.

Fioletowa plaża w Kanadzie Fioletowa plaża w Kanadzie. Trzeba mieć szczęście, by zobaczyć tę barwę

Plaża Elafonisi. Kreta jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków podróży

Plaża Elafonisi wyróżnia się z kilku powodów. Jednym z nich są liczne walory przyrodnicze - można tu podziwiać niezwykłe gatunki roślin i spotkać rzadko występujące zwierzęta. Plaża jest piaszczysta, ma łagodne zejście do wody. Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o znaki szczególne Elafonisi. Ta plaża jest wyjątkowa ze względu na niesamowity, różowy odcień piasku. Z tego powodu plażę tę nazywa się różową plażą.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Różowa plaża na Krecie. Niezwykły widok

Różowy odcień piasku ma swoje racjonalne wytłumaczenie, ale wiąże się z nim także pewna legenda. Według krążących opowieści tak nietypowa barwa piasku jest spowodowana zabarwieniem go przez krew zamordowanych przez Turków dzieci i kobiet. Prawda jest jednak nieco inna. Nietypowy kolor wynika zupełnie z innego powodu - jest on zasługą muszli, które są wymieszane z piaskiem i nadają mu charakterystycznej kolorystyki. 

Elafonisi na KrecieElafonisi na Krecie Nido Huebl / Shutterstock

Kreta - różowa plaża znakiem rozpoznawczym wyspy

Barwa piasku w połączeniu z intensywnie turkusową wodą, urozmaiconą w niektórych miejscach skałami, wywołuje prawdziwy zachwyt, zwłaszcza u osób, które pierwszy raz odwiedzają Elafonisi. Z tego względu nie ma się co dziwić, że plażę nie jeden raz wybierano najpiękniejszą plażą w Grecji, czy nawet w całej Europie. Dookoła plaży znajdują się liczne greckie tawerny z pysznym, lokalnym jedzeniem, a także wypożyczalnie leżaków i parasoli, co sprawia, że zachwyca ona nie tylko swoim krajobrazem, ale także dobrą organizacją. 

Kuba to jeden z najciekawszych kierunków na wakacje, kiedy u nas trwa zima. Najpiękniejsze plaże Kuby. Varadero wśród najpiękniejszych plaż na świecie!

Kreta: plaża Elafonisi. Jak się do niej dostać?

Plaża Elafonissi zlokalizowana jest w regionie Chania. Można do niej dotrzeć samochodem, wypożyczając auto z wypożyczalni samochodów. To będzie zdecydowanie najszybszy sposób dotarcia na miejsce. Warto wspomnieć, że w pobliżu plaży znajduje się całkiem duży parking.

Wyspy greckie - Kreta. Elafonisi Wyspy greckie - Kreta. Elafonisi  Wyspa Elafonisi, położona tuż przy południowo-zachodnim wybrzeżu Krety / fot. Shutterstock

Podróż tym środkiem transportu będzie wspaniałą przygoda, ponieważ droga wiedzie przez zapierające dech w piersiach góry, skały i urwiska. Na plażę można także dojechać autobusem z Chanii lub Kissamos. Alternatywnie można zakupić wycieczkę na Elafonisi - w lokalnych biurach podróży nie brakuje wycieczek w to miejsce. Są również tacy, którzy  z pobliskich miejscowości są w stanie dotrzeć na plażę na własnych nogach.

Zobacz też: Słynna grecka plaża zamknięta dla turystów. "Urwał się kawałek skały"

Więcej o: