Najlepsze atrakcje Faro. Co warto zobaczyć w stolicy portugalskiego Algarve?

Najlepsze atrakcje Faro, czyli malowniczej miejscowość w Portugalii, od lat przyciągają turystów z całego świata. Miejscowość słynie z pięknych plaż, malowniczych widoków, ciekawych skał i jaskiń, a także wielu zabytkowych budowli. Co warto zobaczyć w Faro?

Faro - co warto zobaczyć?

Najciekawsze atrakcje Faro nie potrzebują specjalnej reklamy - co roku odwiedzają je setki turystów. Ale zacznijmy od początku. Faro to gmina oraz miasto położone w południowej części Portugalii, w regionie Algarve. Okolica ta najbardziej słynie z pięknych plaż oraz skalistych klifów, które wręcz zachwycają przybywających do nich licznie turystów. Poza plażami region wyróżnia się dużą ilością skał, jaskiń i grot. Nie zabraknie tam również ciekawych zabytków. Faro można potraktować również jako bazę wypadową i wybrać się na wycieczki do pobliskich miast.

Faro - to musisz zobaczyć! Najładniejsze plaże 

Algarve, czyli region, gdzie leży Faro, to najbardziej wysunięta na południe część Portugalii. Rejon ten słynie z wyjątkowych plaż. Zdaniem niektórych są to jedne z piękniejszych plaż na świecie. W pobliżu Faro znajduje się plaża Praia da Ilha da Barreta, ciągnąca się przez kilka kilometrów. Właśnie tam znajdziemy rezerwat przyrody Ria Formosa, obejmujący olbrzymią lagunę. Za tym pięknym parkiem są trzy piaszczyste wyspy z najpiękniejszymi plażami. Nie trzeba poświęcać dużo czasu, aby się tam dostać – na miejsce można dotrzeć w około 20 minut.

Plaże w Faro przyciągają wielu turystów.Plaże w Faro przyciągają wielu turystów. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Poza Praia da Ilha da Barreta warta zobaczenia jest spokojna plaża Praia da Ilha do Farol, zlokalizowana kilka kilometrów od centrum samego miasteczka. Można się do niej dostać płynąc łodzią lub niewielkim statkiem. Nieco bardziej komercyjna plaża to Praia de Faro, gdzie znaleźć można dobre zaplecze gastronomiczne. Widać z niej również latające samoloty, ponieważ w pobliżu jest lotnisko.

Zobacz wideo Ocean i surfing w Europie. Zdążysz nawet w długi weekend

Faro - atrakcje turystyczne na wyciągnięcie ręki

Faro to piękne miasteczko, oferujące - oprócz plaż - inne atrakcje. Na uwagę zasługuje stare miasto z romantycznymi kawiarniami i restauracjami, serwującymi pyszne dania przyrządzone z lokalnych przysmaków. Turyści powinni odwiedzić muzeum miejskie i muzeum nauki. Trzeba zobaczyć także Katedrę Se de Faro, pochodzącą z XIII wieku, posadowioną na miejscu starego meczetu.

Jedną z większych atrakcji jest Capela dos Ossos (Kaplica Kości). Nazwa tej katedry nie jest przypadkowa - sufit oraz ściany pokrywają od wewnętrznej strony kości i czaszki. Są to kości mnichów, pochodzące z okolicznego cmentarza.

Turyście nie mogą także pominąć Katedry w Faro, pod wezwaniem Świętej Dziewicy Maryi. Budowla stanowi cenny element architektury gotyckiej – została nawet wpisana na listę skarbów architektury narodowej "Monumentos Nacionais".

Capela dos Ossos to jeden z punktów obowiązkowych podczas zwiedzania Faro.Capela dos Ossos to jeden z punktów obowiązkowych podczas zwiedzania Faro. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

W Faro koniecznie trzeba wybrać się do wspomnianego wyżej rezerwatu przyrody Ria Formosa. Położony u wybrzeży Algarve rezerwat jest wpisany na listę siedmiu cudów Portugalii, ze względu na wyjątkowe bogactwo roślinne, a przede wszystkim naturalne piękno. Można tam spotkać również wiele gatunków ptaków, a także flamingi, kameleony czy żółwie błotne.

Faro i okolice - co warto zobaczyć?

W pobliżu Faro znajduje się kilka innych ciekawych miast, które warto zwiedzić. Jednym z nich jest położone 40 km drogi miasto Albufeira. Dojazd zajmie około godziny (66 km). Warto też zajrzeć do Lagos, oddalonego 88 km od Faro - pokonanie trasy zajmie ponad godzinę.

Zobacz też: Gdzie w grudniu jest ciepło? Trzy kierunki, w których odpoczniesz poza sezonem

Więcej o: