Największe drzewo na świecie mierzy aż 116 metrów! Gdzie się znajduje?

Największe drzewo na świecie - gdzie właściwie ono rośnie? Takie pytanie pewnie nieraz zadawali sobie miłośnicy przyrody i drzew. Według National Geographic najwyższe i największe drzewo na świecie rośnie na obszarze Parku Narodowego Redwood w północnej Kalifornii. Warto zaznaczyć, że jest to pojedyncze drzewo.

Jakie jest największe drzewo świata?

Największe drzewo na świecie to sekwoja wieczniezielona (Sequoia sempervirens), która nazywa się Hyperion i mierzy aż 116 metrów wysokości! Turyści, którzy odwiedzają USA bardzo często zatrzymują się, by móc z bliska podziwiać ten okaz. Sequoia National Park – właśnie tak nazywa się miejsce, w którym można zobaczyć największe drzewa świata w swoim środowisku naturalnym, ma także inne atrakcje dla turystów. Można tam podziwiać piękne szlaki widokowe i spotkać dziką zwierzynę np. niedźwiedzia.

Najwyższe drzewo na świecie: poznajcie Hyperiona

Hyperion, czyli najwyższe drzewo na świecie, mierzy blisko 116 metrów wysokości. Jest to sekwoja wieczniezielona. Masa tego jednego drzewa wynosi w przybliżeniu tyle co 15 płetwali błękitnych (które są największymi zwierzętami na naszej planecie), a objętość Hyperiona to aż 530 metrów sześciennych! Drzewo zostało odnalezione w 2006 roku przez Chrisa Atkinsa i Michaela Taylora (dzięki nim znalazło się także w księdze rekordów), a wcześniej odkryli je dwaj mieszkańcy USA w 1978 roku.

Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?

Największe drzewa świata. TOP 3 najwyższych drzew

Przedstawiamy trzy największe drzewa na świecie:

  • Hyperion – blisko 116 metrów wysokości
  • Helios – prawie 115 metrów wysokości
  • Icarus – blisko 114 metrów wysokości.

Sekwoja Hyperion to obecnie największe drzewo na świecie.Sekwoja Hyperion to obecnie największe drzewo na świecie. zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Każde z tych drzew to sekwoje wieczniezielone. Jest to gatunek drzew iglastych, spokrewniony z drzewami z rodziny cyprysowatych. Ich charakterystyczną cechą oprócz ponadprzeciętnej wysokości jest także długowieczność - niektóre okazy mogą mieć nawet dwa tysiące lat. Niestety są one endemitami, co oznacza, że spotkać je można tylko na określonym obszarze - występują w stanie Kalifornia i Oregon w USA.

Jakie było największe drzewo na świecie?

Największym drzewem na świecie był eukaliptus królewski, który mierzył aż 143 metry wysokości. Drzewo znajdowało się w Australii, ale niestety doszło do jego ścięcia pod koniec XIX wieku. 

Eukaliptus królewski, który mierzył ponad 140 m wysokości został ścięty w XIX wieku.Eukaliptus królewski, który mierzył ponad 140 m wysokości został ścięty w XIX wieku. zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Zobacz też: Najstarszy dom w Europie. Włochy na czele rankingu? Odpowiedź zależy od przyjętych kryteriów

Więcej o: