Tallin: historia, atrakcje i ciekawe miejsca. Co zobaczyć i zjeść w Tallinie? Sprawdzamy

Tallin jest stolicą Estonii i jednym z istotnych miast dla europejskiej kultury. Dodatkowo jest to ośrodek związany z historią kilku krajów. W jego dziejach były wątki duńskie, niemieckie, rosyjskie, poniekąd też polskie.

Tallin. Co warto zobaczyć, co warto wiedzieć?

Z czego słynie Tallin? Co warto zobaczyć i co trzeba wiedzieć o stolicy Estonii? Przede wszystkim nazwa ta funkcjonuje od 1918 r. Wcześniej miasto na wybrzeżu Zatoki Tallińskiej nazywało się z niemiecka Reval lub Rewel. Przynajmniej tak nazywano je od nadania mu praw miejskich w 1248 r. Ważny ośrodek istniał tu już jednak w X w. W kolejnych wiekach krzyżowały się tutaj wpływy fińskie, duńskie i w końcu niemieckie. Swoje panowanie roztaczał tutaj zakon kawalerów mieczowych. W latach 1561-70 o ziemie te walczyły Rzeczpospolita, Dania, Szwecja i Rosja. Ostatecznie Tallin trafił pod panowanie szwedzkie i pozostał w nim do czasów Piotra I, który wcielił miasto do Rosji. Dopiero w 1918 r. Tallin stał się stolicą niepodległej Estonii

Tallin. Zdjęcie ilustracyjneTallin. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Tallin - atrakcje i charakterystyka  miasta

Czemu warto odwiedzić Tallin? Dostępne są tu różnorodne atrakcje. Obecnie miasto liczy sobie prawie 438 tys. mieszkańców. Leży blisko Polski, ale wciąż nie docenia się jego walorów turystycznych. Ze Starym Miastem i krzyżującymi się wschodnimi i zachodnimi wpływami może być doskonałym celem krótszej lub dłuższej wycieczki. Jednocześnie warto podkreślić, że Tallin określany jest jako miasto nowoczesne, z wysokim poziomem cyfryzacji i e-usług. Śmiało stawia się tu także na rozwiązania wspierające ochronę środowiska - Tallin zyskał miano ''Zielonej Stolicy Europy 2023''. Wprowadza się tutaj także innowacyjne pomysły w zakresie transportu: jedną z nich jest miasto 15-minutowe. Każdy mieszkaniec ma móc w ciągu kwadransa dotrzeć do najważniejszych miejsc użyteczności publicznej.  

Zobacz wideo Ocean i surfing w Europie. Zdążysz nawet w długi weekend

Tallin - ciekawe miejsca

Jakimi zabytkami szczyci się Tallin? Ciekawe miejsca to m.in.:

  • Stare Miasto w Tallinie. Rozbudowany kompleks zabytków, które figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Średniowieczna zabudowa jest niezwykle interesująca z powodu piękna domów kupieckich, monumentalnego Ratusza, protestanckich i prawosławnych świątyń. 
  • Kościół św. Olafa. Dawniej jeden z najwyższych budynków w Europie. Symbol miasta i jego historii. Obecnie jest w posiadaniu wspólnoty chrześcijan-baptystów.
  • Sobór św. Aleksandra Newskiego. Świątynia z przełomu XIX i XX w. będąca dawniej jednym z symboli władzy carskiej i rosyjskiego panowania na tych ziemiach. Planowano wyburzyć świątynię, ale oszczędzono ją z uwagi na walory estetyczne i sprzeciw wyznawców prawosławia.  
  • Ratusz. Sięga swoją historią XIII w. W obecnej formie dobrze oddaje ważne cechy stylu gotyckiego. 
  • Pałac Kadriorg. Letnia rezydencja carska wybudowana przez Piotra I. Obecnie siedziba prezydenta Estonii otoczona imponującymi ogrodami. 
  • Muzeum Kumu. Największe w Estonii muzeum, które mieści się w budynku będącym perłą nowoczesnej architektury. We wnętrzu eksponaty od XVIII w. do współczesności.
  • Apteka Pod Czarnym Orłem. Założona w 1422 r., uchodzi za najstarszą na świecie. Mieści się tu niewielkie muzeum aptekarstwa. 

Tallin. Strażnice z XIV w. stanowiące bramę do Starego Miasta. Zdjęcie ilustracyjneTallin. Strażnice z XIV w. stanowiące bramę do Starego Miasta. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Tallin. Co zjeść w stolicy Estonii?

Z jaką kuchnią może kojarzyć się Tallin? Co zjeść w stolicy Estonii? Kuchnia tego kraju niekiedy porównywana jest do polskiej, ale być może jest to spowodowane głównie podobieństwem niektórych produktów. W wielu daniach zastosowanie ma charakterystyczny ciemny chleb o słodkawym posmaku, oprócz niego istotne są ziemniaki. Do typowych dań należą:

  • śledź bałtycki z boczkiem i śmietaną;
  • wieprzowina z kapustą i gotowanymi ziemniakami;
  • kaszanka z jęczmieniem;
  • zimne nóżki;
  • łosoś wędzony;
  • marynowane szproty;
  • sałatka z czarnym chlebem i śledziem. 

Zobacz też: Najlepsze restauracje w Paryżu. Gdzie warto wstąpić, będąc w stolicy Francji? L'Arpege otwiera listę

Więcej o: