Wybierający się z Europy na Wyspy Kanaryjskie, Lanzarote mają zdecydowanie najbliżej. Wyspa ta zachęca doskonałą pogodą – nawet zimą temperatura nie spada tutaj poniżej 25 stopni Celsjusza, a od maja do września trudno uświadczyć tu deszcz. Lanzarote nazywana bywa wyspą księżycowych krajobrazów, z uwagi na około 300 stożków wulkanicznych, które ją pokrywają. Zjawiskowe wulkaniczne krajobrazy, które sprawiają, że jest to wyspa inna niż wszystkie, zestawione są jednak z blisko 30 kilometrami złotych plaż. Nic więc dziwnego, że Lanzarote to kierunek doskonały zarówno dla osób uprawiających sporty wodne (zwłaszcza surfing), jak i stawiających na plażowanie, jazdę na rowerze czy zwiedzanie. Cechą charakterystyczną Lanzarote jest ujednolicona architektura: wszystkie budynki pomalowane są na biało, mają dachy kryte zieloną dachówką i utrzymane w podobnym kolorze okiennice. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Park Narodowy Timanfaya, ze zmieniającymi kolor Górami Ognistymi. Warto też odwiedzić jaskinię Cueva de los Verdes, Jameos del Agua – jaskinię w jednym z najdłuższych tuneli wulkanicznych ze zbiornikiem wodnym wypełnionym wodą morską, tudzież wulkan El Golfo i jezioro Charco de los Clicos o intensywnej zielonej barwie, którą zawdzięcza rosnącym w nim algom. Na uwagę zasługuje również Ogród Kaktusów (Jardin de Cactus) skupiający blisko 1400 różnych gatunków w okrągłej niecce starego kamieniołomu, w układzie kaskadowym. Warto też zobaczyć winnice na Lanzarote – tereny uprawy winorośli z całego świata.
Jameos del Agua to dwie otwarte od góry groty, połączone 100-metrowym tunelem prowadzącym przez jaskinie Balate Dorin / shutterstock
Najbardziej popularną wśród turystów wyspą jest Teneryfa. Puerto de la Cruz to cieszący się popularnością region w zachodniej części wyspy. Na uwagę zasługują czarne plaże wulkaniczne: otoczona roślinnością (palmami, kaktusami, kwiatami) Playa Jardin oraz Playa Martianez, w sąsiedztwie których ciągną się promenady z restauracjami i kawiarniami. Do atrakcji zaliczyć też można prywatny ogród zoologiczno-botaniczny Loro Park otwarty w 1972 roku oraz założony w XVIII wieku ogród botaniczny Jardin Botanico. Warto także zobaczyć budynki historyczne, takie jak Castillo de San Felipe z 1604 roku, pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku wieża Torreon de Ventoso, zbudowany pod koniec XVII wieku kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Peña de Francia z drewnianym sklepieniem czy XVII-wieczna rezydencja Casa de la Aduana (obecnie centrum informacji turystycznej i muzeum).
Puerto de la Cruz istock
Konkurencję dla Puerto de la Cruz stanowi słoneczny i gorący region Costa Adeje. Teneryfa zaprasza turystów na malowniczy fragment wybrzeża w południowo-zachodniej części wyspy. Obok przestronnych, sztucznie wytyczonych plaż, do największych atrakcji Costa Adeje zaliczyć można parki wodne: Siam Park i Aqualand Costa Adeje. Będąc na Teneryfie nie sposób też nie udać się do Parku Narodowego Teide (wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), gdzie na turystów czeka w szczególności majestatyczny wulkan Teide oraz Obserwatorium Astronomiczne. Na sam niemal szczyt wulkanu można dostać się kolejką linową Teleferico del Teide. Warto też zobaczyć Piekielny Wąwóz – najgłębszą przepaść Wysp Kanaryjskich.
Fot. Dominik Sadowski / Agencja Wyborcza.pl
A jakie zapewnia atrakcje Gran Canaria? Choć oczywiście głównymi atutami tej wyspy są ocean i plaże, to na uwagę zasługują również szlaki trekkingowe oraz punkty widokowe. Szlakami trekkingowymi można wejść m.in. na neki wulkaniczne: Roque Nublo oraz Roque Bentayga. Przy okazji wyprawy na Roque Bentayga warto wstąpić do muzeum archeologicznego. Za najwyższy szczyt Gran Canarii uznawany jest Pico de las Nieves (Szczyt Śniegu). Mieści się na nim taras widokowy, który warto odwiedzić. Wśród punktów widokowych na Gran Canarii najbardziej interesującym jest Mirador del Balcon – niegdyś kamienny, obecnie szklany balkon, zawieszony nad wodami Oceanu Atlantyckiego. Natura jest ogromnym atutem Gran Canarii, na uwagę zasługują choćby barwne formacje skalne Los Azulejos czy rodzaj niecki utworzonej przez skały wschodniego wybrzeża zwany El Bufadero. Nie sposób przejść obojętnie obok naturalnych basenów w Las Salinas czy rezerwatu przyrody Dunas de Maspalomas, obejmującego obszar malowniczych wydm. Z pewnością warto też odwiedzić ogród zoobotaniczny Palmitos Park, oceanarium Poema del Mar Aquarium, ogród botaniczny Jardin Botanico Canario Viera y Clavijo oraz winnicę i plantację kawy Bodega Los Berrazales. Chcąc zobaczyć zabytki dobrze jest natomiast udać się do Las Palmas de Gran Canaria, gdzie na turystów czeka historyczna dzielnica Vegueta, Dom Kolumba czy Katedra Świętej Anny, a także do miasteczka Firgas, z takimi atrakcjami, jak promenada Paseo de Canarias, zabytkowy kościół świętego Rocha czy najstarszy pozostający w użyciu młyn wodny na Wyspach Kanaryjskich.
Gran Canaria Fot. Pixabay.com
Z kolei Fuerteventura ma atrakcje szczególnie dla wielbicieli sportów morskich. Tutejsze warunki atmosferyczne są idealne do uprawiania windsurfingu, a za mekkę surferów uchodzi El Cotillo. Miejsce to słynie również z malowniczych plaż i najpiękniejszych zachodów słońca na wyspie. Miłośnicy plażowania znajdą wiele atrakcyjnych miejsc, jednak ciekawostkę stanowi kamienista plaża Popcorn Beach, nazwana tak z powodu małych, białych wulkanicznych kamieni, które pokrywają ją zamiast piasku i do złudzenia przypominają popcorn. Malownicze plaże i zjawiskowe wydmy czekają też na turystów w Parku Krajobrazowym Las Dunas de Corralejo. Charakterystycznym elementem krajobrazu Fuerteventury są też 23 wiatraki z XVIII i XIX wieku, wpisane do rejestru zabytków. Warto też odwiedzić ogród botaniczny i park zoologiczny Oasis Park Fuerteventura.
Sotavento Beach, Fuerteventura, Hiszpania NicoElNino / shutterstock
Zobacz też: Kapadocja: balon jako element krajobrazu czy sposób na zwiedzanie najbardziej oryginalnego rejonu Turcji?