Najlepsze atrakcje Madrytu: co trzeba zobaczyć w stolicy Hiszpanii? Sprawdź idealną propozycję na jesień

Jakie są najlepsze atrakcje Madrytu? Co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii? Ponieważ Hiszpania, a szczególnie Madryt, jest jednym z ciągle cieszących się popularnością kierunków, wybieranych przez turystów, sprawdzamy, co takiego kryje w sobie stolica Hiszpanii, co warto zobaczyć.

Madryt: atrakcje na każdym kroku

Na odwiedzających Madryt atrakcje czekają niemal na każdym kroku. Sam spacer ulicami Madrytu może być ciekawy i dostarczyć wielu wrażeń, gdy na przykład jedną z najdłuższych ulic hiszpańskiej stolicy, Calle de Alcala, dojdzie się do Puerta del Sol. Jest to centralny plac Madrytu, którego nazwa tłumaczona jest jako Brama Słońca. To tu znajduje się największa w mieście stacja metra, a w centralnym punkcie placu ustawiono pomnik Karola III Burbona, na którego cokole wyryta jest biografia władcy. By ją przeczytać w całości, trzeba obejść posąg dookoła kilka razy. Jeszcze popularniejszym posągiem na tym placu jest Estatua del Oso y El Madroño, czyli herb stolicy Hiszpanii przedstawiający niedźwiedzicę i drzewko poziomkowe. Jeśli zaś mowa o symbolach Madrytu, to warto też udać się na Plaza de Cibeles, gdzie znajduje się słynna fontanna z boginią płodności Kybele.

Madryt, plac Puerta del Sol.Madryt, plac Puerta del Sol. Fot. Yulia Grigoryeva / shutterstock.com

Najlepsze atrakcje Marmaris. Zdjęcie ilustracyjne Najlepsze atrakcje Marmaris: czy turyści skazani są wyłącznie na wypoczynek na plaży?

Madryt: co zobaczyć? Sprawdzamy! 

Co warto zobaczyć w Madrycie? Należy mieć na uwadze, że Madryt jest jedną z najbardziej zielonych stolic świata, z 6 tysiącami hektarów parków i terenów zielonych. Jednym z takich parków jest Parque Lineal del Manzanares, którego centralnym punktem jest rzeźba z brązu i stali, zatytułowana La Dama del Manzanares, przedstawiająca głowę w kosmicznej koronie. Powstała ona w 2003 roku, na podstawie projektu Manolo Valdesa, a ustawiona została na wzniesieniu La Atalaya. Innym wartym odwiedzenia terenem zielonym jest Park Buen Retiro. Stanowi on swoistą pamiątkę po ogrodach pałacowych sprzed wieków. Jednym z najstarszych elementów parku jest Wielki Staw (Estanque Grande), pochodzący z 1631 roku. Z kolei za najpiękniejszą budowlę parku uznawany jest Szklany Pałac, zaprojektowany przez Velasqueza Bosca i wybudowany w XIX wieku jako szklarnia. Na uwagę zasługuje też Las Pamięci – żywy pomnik poświęcony pamięci ofiar zamachu na madryckie pociągi podmiejskie z 2004 roku.

Madryt, plac Puerta del Sol.ROBERT ROBASZEWSKI

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Co warto zobaczyć w Madrycie?

Zastanawiając się, co warto zobaczyć w Madrycie, dobrze jest rozważyć tzw. złoty trójkąt sztuki, czyli trzy, światowej klasy, muzea, znajdujące się przy Paseo del Prado: Muzeum Prado, Muzeum Reina Sofia i Muzeum Thyssen-Bornemisza. Pierwszego z nich nie trzeba nikomu przedstawiać, jest nie tylko najbardziej znanym muzeum w Hiszpanii, ale także jednym z najważniejszych muzeów malarstwa na świecie. W jego zbiorach znajduje się ponad 8 tysięcy obrazów, rysunki, grafiki, rzeźby oraz kolekcje numizmatyczne. Zbiory obejmują nie tylko malarstwo hiszpańskie od XII aż po XIX wiek, ale także dzieła holenderskie, francuskie czy włoskie. Otwarte w 1992 roku Centrum Sztuki Współczesnej im. Królowej Zofii, znane jako Museo Reina Sofia, mieści się w XVIII-wiecznym gmachu szpitala, do którego dobudowano nowoczesny kompleks. Kolekcja muzeum to ponad 16 tysięcy dzieł powstałych od końca XIX wieku. Najbardziej znanym z nich jest ''Guernica'' Pabla Picassa. Uzupełnienie wspomnianych zbiorów muzealnych stanowi prywatna kolekcja światowego malarstwa niemiecko-holenderskiego rodu kolekcjonerów, baronów Thyssen – Bornemisza. To muzeum ma do zaprezentowania ponad tysiąc eksponatów z okresu od XIII do XX wieku, w szczególności dzieła Caravaggia, van Gogha, Salvadora Dali czy Pablo Picassa.

Wystawa rzeźb Igora Mitoraja przed Muzeum Prado w Madrycie, 2008 rokWystawa rzeźb Igora Mitoraja przed Muzeum Prado w Madrycie, 2008 rok RAFAL MICHALOWSKI

Madryt: zabytki bywają monumentalne

Odwiedzając Madryt zabytki można oglądać nie tylko w muzeach. Obok wspomnianych już symboli Madrytu, jakimi są rzeźba przedstawiająca herb stolicy, czy fontanna bogini Kybele, charakterystycznym zabytkiem jest również klasycystyczny pomnik Puerta de Alcala. Brama w formie łuku triumfalnego wzniesiona została na Plaza de la Independencia w 1778 roku. Autorem granitowej budowli, którą wieńczą rzeźby z białego marmuru, jest Francesco Sabatini. Jeszcze bardziej monumentalnym symbolem Madrytu jest Pałac Królewski, wybudowany w XVIII wieku. Jest on oficjalną siedzibą króla Hiszpanii, choć pełni funkcję reprezentacyjną, gdyż rodzina królewska mieszka w skromniejszym pałacu. Do ciekawych zabytków należy też Świątynia Debod. Oryginalna egipska świątynia wybudowana została w miejscowości Debod nad Nilem i poświęcono ją egipskim bogom: Amonowi i Izydzie. Egipt podarował ją Hiszpanii za pomoc, jakiej ta udzieliła mu w ratowaniu zabytków architektury starożytnego Egiptu. Ustawiona została w Parque de la Montaña.

Wystawa rzeźb Igora Mitoraja przed Muzeum Prado w Madrycie, 2008 rokROBERT ROBASZEWSKI

Madryt: ciekawe miejsca, które warto odwiedzić

Jakie jeszcze ciekawe miejsca kryje Madryt? Nawet nie mając zamiaru podróżować pociągiem, warto wybrać się na dworzec kolejowy Atocha. Już w XIX wieku zbudowano tutaj pierwszą stację kolejową w Madrycie. W 1892 roku wzniesiono obecny budynek hali dworcowej, modernistyczną bryłę z cegły, żelaza i szkła. Jednak to nie fakt, iż jest to zabytkowa, najstarsza i najładniejsza stacja kolejowa w Hiszpanii jest powodem, dla którego warto odwiedzić to miejsce. Otóż hala dworcowa kryje w sobie ogród botaniczny. W niepowtarzalnej poczekalni dworca króluje bujna zieleń palm, bananowców i daktylowców, zaś w sadzawce mieszkają żółwie. Specjalne urządzenia rozpylają parę wodną, by znajdujące się w dworcowej poczekalni rośliny (w liczbie kilkuset gatunków) miały odpowiedni mikroklimat.

Wystawa rzeźb Igora Mitoraja przed Muzeum Prado w Madrycie, 2008 rokROBERT ROBASZEWSKI

Najlepsze atrakcje Kapadocji. Zdjęcie ilustracyjne Najlepsze atrakcje Kapadocji - Dolina Gołębi, podziemne miasto, a może lot balonem?

Atrakcje turystyczne: Madryt to nie tylko zabytki

Atrakcje turystyczne Madrytu to jednak nie tylko zabytki, muzea czy zieleń miejska. Do obowiązkowych atrakcji zaliczana jest na przykład przejażdżka kolejką linową z alei Pintor Rosales do parku Casa de Campo, w którym można popływać łódką na sztucznym jeziorze i odpocząć od zwiedzania zabytków. Nie lada gratką nie tylko dla fanów piłki nożnej jest natomiast wizyta na Estadio Santiago Bernabeu, macierzystym stadionie Realu Madryt. Wykupując bilet turyści mają szansę zwiedzić muzeum, obejrzeć model stadionu, a także wejść na punkt widokowy, z którego można podziwiać w pełnej okazałości płytę boiska. Fani innego madryckiego klubu, Atletico, mogą z kolei pokusić się o wizytę na Vicente Calderon – warto ją wcześniej zarezerwować na oficjalnej stronie klubu.

Santiago Bernabeu, stadion Realu MadrytSantiago Bernabeu, stadion Realu Madryt Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

 Zobacz też: Najlepsze restauracje w Paryżu. Gdzie warto wstąpić, będąc w stolicy Francji? L'Arpege otwiera listę

Więcej o: