Najlepsze atrakcje Wysp Kanaryjskich: na co warto się skusić na Teneryfie czy Fuerteventurze? Sprawdzamy

Jakie są najlepsze atrakcje Wysp Kanaryjskich? Europejski archipelag przyciąga turystów jak magnes - co jednak sprawia, że Wyspy Kanaryjskie są tak atrakcyjne dla osób wybierających się na wakacje? Sprawdzamy, czym kuszą Wyspy Kanaryjskie.

Wakacje: Wyspy Kanaryjskie to doskonała opcja przez cały rok

Co sprawia, że Wyspy Kanaryjskie wybierane są tak często na wakacje, i to niezależnie od pory roku? Tym czynnikiem jest z pewnością klimat. Choć pomiędzy poszczególnymi wyspami występują niewielkie różnice, gdy chodzi o ciepło czy wilgotność, to jednak ogólnie klimat panujący na całym archipelagu można określić jako oceaniczno-subtropikalny. Oznacza to wysokie oraz umiarkowane temperatury przez cały rok. Dzieje się tak dzięki napływającemu nad wyspy gorącemu powietrzu znad afrykańskiej Sahary, łagodzonemu nieco przez masy orzeźwiającego powietrza znad Atlantyku. Najchłodniej i jednocześnie z największą ilością opadów mamy do czynienia na wyspach wysuniętych na zachód, szczególnie na El Hierro oraz w niektórych rejonach La Palmy. Natomiast najbardziej słoneczne i suche są wyspy Lanzarote i Fuerteventura. Niemniej na wszystkich Wyspach Kanaryjskich przez cały rok panuje wiosenno-letnia aura, upały powyżej 30 stopni Celsjusza w środku lata zdarzają się tu niezwykle rzadko, zaś zimą temperatura z reguły nieznacznie przekracza 20 stopni Celsjusza. Nic więc dziwnego, że Wyspy Kanaryjskie nazywane są wyspami wiecznej wiosny, a turyści wybierają je na wakacje niezależnie od pory roku.

Tunezja, Sousse Gdzie wybrać się na wakacje w październiku? Tunezja otwiera ranking

Wyspy Kanaryjskie: zabytki też tu są!

Czy Wyspy Kanaryjskie i zabytki to dobre połączenie? Okazuje się, że turyści wypoczywający na Wyspach Kanaryjskich mają całkiem sporo do zwiedzania! Będąc na Teneryfie mogą na przykład zobaczyć piramidy. Sześć piramid schodkowych o prostokątnej podstawie znajduje się w wiosce Güímar i tworzą one park etnologiczny. Na Teneryfie zobaczyć można również XVII-wieczny kamienny fort Castillo de San Juan, pochodzący z XVIII wieku Dom Prochu (Casa de la Polvora), XVIII-wieczny pałac w barokowym stylu Palacio de Carta czy ukończony w 1500 roku pięcionawowy kościół Iglesia de la Conception. W podobnym czasie zbudowany został Kościół de El Salvador na La Palmie, na której można podziwiać również Zamek Santa Catalina z XVII wieku. Także Lanzarote ma swoją fortecę obronną – jest nią XVIII-wieczny Castillo de San José. Natomiast jednym z najważniejszych zabytków Wysp Kanaryjskich jest Katedra Świętej Anny na Gran Canarii, pochodząca z XVI wieku i stanowiąca mieszankę wielu stylów.

Castillo de San Juan. Zdjęcie ilustracyjneCastillo de San Juan. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Atrakcje: Wyspy Kanaryjskie oferują ich sporo

Jakie atrakcje oferują Wyspy Kanaryjskie? Przede wszystkim: wynikające z ich specyficznego ukształtowania terenu oraz porastającej je roślinności. Każdą z siedmiu głównych wysp archipelagu charakteryzuje odmienny, choć w równym stopniu urzekający, krajobraz. Na Teneryfie imponują potężne szczyty górskie, z najwyższym wzniesieniem Hiszpanii, wulkanem Teide o wysokości 3718 m. n.p.m. w roli głównej. Kratery wulkaniczne podziwiać można na Lanzarote, górzyste i zielone przestrzenie królują w centrum Gran Canarii, urwiste bazaltowe skały charakteryzują La Gomerę, połacie lasów wawrzynowych pokrywają La Palmę, wydmy i nieskończone piaszczyste plaże zdają się zapraszać na Fuerteventurę, zaś respekt wzbudza surowy pejzaż wyspy El Hierro. Biorąc pod uwagę, że Wyspy Kanaryjskie to ponad 1500 kilometrów wybrzeża, ich atutem jest okazja do biernego i czynnego wypoczynku na różnorodnych plażach. Z kolei udając się w głąb lądu, można skorzystać z atrakcyjnej rzeźby terenu oraz podziwiać endemiczną roślinność. Na całym archipelagu występują liczne rezerwaty biosfery i cztery parki narodowe Hiszpanii. Park Narodowy Timanfaya na wyspie Lanzarote został w 1993 roku uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery i wpisany na listę rezerwatów. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się Park Narodowy Garajonay na wyspie La Gomera. Słynie on z największego na świecie lasu wawrzynowego, który, wraz z lasami wrzoścowo-woskownicowymi, zajmuje blisko 90 procent powierzchni parku. Jednocześnie jest obszarem o bogatej faunie. Ponadto na uwagę zasługuje Park Narodowy Teide na Teneryfie (największy park Wysp Kanaryjskich) oraz Park Narodowy Caldera de Taburiente na wyspie La Palma (z obserwatorium astronomicznym na wysokości 2400 m n.p.m.).

Widok na wulkan TeideWidok na wulkan Teide Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie: Fuerteventura – atrakcje nie tylko dla surferów

Co wybrać, obierając za cel Wyspy Kanaryjskie? Fuerteventura atrakcje adresuje w szczególności do windsurferów, gdyż panujące tu warunki atmosferyczne są idealne dla uprawiania tego sportu. Za mekkę surferów uchodzi w szczególności El Cotillo, słynące również z przepięknych zachodów słońca. Warto też zajrzeć do Parku Krajobrazowego Las Dunas de Corralejo ze zjawiskowymi wydmami i malowniczymi plażami. Co ciekawe, charakterystycznym elementem krajobrazu Fuerteventury są wiatraki, pochodzące głównie z XVIII i XIX wieku. Jest ich 23 i wpisane zostały do rejestru zabytków. Atrakcję może stanowić także wizyta w ogrodzie botanicznym i parku zoologicznym Oasis Park Fuerteventura.

Sotavento Beach, Fuerteventura, HiszpaniaSotavento Beach, Fuerteventura, Hiszpania NicoElNino / shutterstock

Wycieczka na Wyspy Kanaryjskie: wprost do kulinarnego raju

Wycieczka na Wyspy Kanaryjskie to również okazja do poznania kanaryjskiej kuchni. Stanowi ona połączenie hiszpańskich smaków ze specjałami kuchni afrykańskiej. Wyspy Kanaryjskie mają doskonałe warunki do uprawy egzotycznych owoców: bananów, mango, kiwi, fig czy ananasów. Szczególne miejsce w kuchni kanaryjskiej zajmują warzywa i byliny, zwłaszcza pomidory, bataty oraz bulwy pochrzyna (ñame). Jedną z najpopularniejszych potraw są z kolei majos – sosy serwowane z ziemniakami, mięsem czy rybą. Tubylcy gustują też w regionalnych serach, głównie z mleka koziego, zaś otoczone oceanem wyspy są królestwem ryb. Najpopularniejsze w kuchni kanaryjskiej są: dorsz, makrela, tuńczyk oraz sardynki. Najsłynniejszym jednogarnkowym daniem Wysp Kanaryjskich jest natomiast puchero canario, zawierające duszoną cieciorkę, kawałki mięsa, kolby kukurydzy, miąższ dyni, fasolkę szparagową, czosnek i inne dodatki.

Zobacz wideo Wakeboarding. Sport idealny na letni weekend

Kapadocja: balon jako element krajobrazu czy sposób na zwiedzanie najbardziej oryginalnego rejonu Turcji? Zdjęcie ilustracyjne Kapadocja: balon jako element krajobrazu czy sposób na zwiedzanie?

Wyspy Kanaryjskie: co zwiedzać?

Jeśli już dotrzemy na Wyspy Kanaryjskie, co zwiedzać? Wszystko zależy od tego, na którą z wysp się zdecydujemy. Możemy oglądać liczne zabytki, jak choćby Dom Kolumba na Gran Canarii (Casa de Colón w Las Palmas). Do wyboru mamy też interesujące muzea, np. muzeum archeologiczne w Puerto de la Cruz na Teneryfie czy Miejskie Muzeum Sztuk Pięknych w Santa Cruz de Tenerife. Na zwiedzających czekają też parki narodowe Wysp Kanaryjskich, park zoobotaniczny Loro Park na Teneryfie z pingwinarium, wybiegami dla tygrysów czy ogromnymi akwariami z morskimi zwierzętami. Z najmłodszymi natomiast najlepiej udać się do Siam Park – wodnego miasteczka na Teneryfie.

Siam Park na TeneryfieSiam Park na Teneryfie Shutterstock

Zobacz też: Najlepsze restauracje w Paryżu. Gdzie warto wstąpić, będąc w stolicy Francji? L'Arpege otwiera listę

Więcej o: