Kapadocja: balon jako element krajobrazu czy sposób na zwiedzanie najbardziej oryginalnego rejonu Turcji?

Jeśli naszym urlopowym celem jest Kapadocja, balon będzie tym, co w szczególności powinno nam się spodobać. Warto zainteresować się tematem wcześniej i zarezerwować miejsce na lot balonem, gdyż próbując wykupić taką atrakcję w ostatniej chwili możemy sporo za nią przepłacić, albo wręcz obejść się smakiem z braku miejsc.

Balon: Kapadocja z lotu ptaka prezentuje się bajecznie

Czemu balon i Kapadocja zdają się iść w parze? To zestawienie nie jest przypadkowe. Kapadocja to kraina historyczna Turcji o niepowtarzalnym krajobrazie. Za jego ukształtowanie odpowiedzialne są wygasłe dziś, ale aktywne kilkadziesiąt milionów lat temu wulkany. To za sprawą ich aktywności charakterystyczne formy tufowe utworzyły ostatecznie krajobraz bliższy wyglądem powierzchni Księżyca, niż Ziemi. Skalne formacje, wydrążone w skałach kościoły, a także podziemne miasta to niezaprzeczalne atrakcje Kapadocji. Można podziwiać je z powierzchni ziemi (i, oczywiście, zwiedzać ich wnętrza), jednak jeszcze bardziej interesujące wydają się z lotu ptaka. A konkretniej – oglądane z gondoli balonu, unoszącego się bezgłośnie nad Kapadocją. Pofałdowana powierzchnia płaskowyżu, liczne wypiętrzenia oraz malownicze doliny pomiędzy nimi, oglądane z góry robią niezapomniane wrażenie na turystach. A skąpane w promieniach wschodzącego słońca nabierają niepowtarzalnego, baśniowego charakteru. Trudno więc dziwić się, że loty balonem stały się w Kapadocji tak popularne.

Kapadocja: lot balonem. Zdjęcie ilustracyjneKapadocja: lot balonem. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Kapadocja: lot balonem najlepiej odbywać o świcie

Turyści, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda z lotu ptaka Kapadocja, lot balonem odbywają zazwyczaj we wczesnych godzinach porannych. Większość balonów startuje jeszcze przed świtem, aby w momencie wschodu słońca być już w powietrzu. W ten sposób turyści mogą podziwiać, jak bajkowa kraina powoli budzi się do życia. Warto wiedzieć, że ta właśnie pora dnia wybierana jest na organizowanie lotów nieprzypadkowo. Chodzi bowiem nie tylko o walory estetyczne, oferowane turystom, ale przede wszystkim o ich bezpieczeństwo. O świcie atmosfera jest najbardziej stabilna, ryzyko wystąpienia dynamicznych podmuchów wiatru, które mogłyby znacząco utrudnić lot, jest znikome. Na dodatek chłodne powietrze poranka sprzyja szybszemu napełnianiu się czaszy balonu podgrzanym powietrzem. Choć loty balonem organizowane są praktycznie przez cały rok, przyjmuje się, że sezon na nie rozpoczyna się w kwietniu i trwa do listopada włącznie. Odbywają się one przede wszystkim w godzinach porannych, jednakże często również wieczorem nad Kapadocją wznoszą się majestatycznie kolorowe balony.

Zobacz też: Najlepsze atrakcje: Antalya pokaże Ci najpiękniejsze i najbarwniejsze oblicze Turcji

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Kapadocja zimą: balon może nie wystartować

Jeśli wybieramy się do Kapadocji zimą, balon wcale nie musi pozostać naszym niezrealizowanym marzeniem. Chociaż główny sezon na loty balonem w Kapadocji trwa od kwietnia do listopada, to nie oznacza, że w pozostałych miesiącach balony nie latają. Lot balonem w Kapadocji zimą może być równie ekscytujący, co w porze letniej. Widoki z balonu są w tym czasie wyjątkowe, zimowa Kapadocja to obrazek nieporównywalny z niczym innym, mogący wynagrodzić turystom nawet niskie temperatury. Decydując się na lot balonem zimą należy się jednak liczyć z tym, że ryzyko odwołania lotu ze względu na pogodę w miesiącach zimowych jest znacznie większe. Przyczyną odwołania lotu może być w szczególności duży wiatr i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. W takiej sytuacji możliwe jest przesunięcie lotu na inny termin u tego samego operatora w tej samej cenie. Z tego względu warto jest zarezerwować na pobyt w Kapadocji kilka dni, by mieć szansę na przebookowanie lotu balonem na inny termin w razie konieczności.

Kapadocja zimą: balon. Zdjęcie ilustracyjneKapadocja zimą: balon. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Lot nad Kapadocją: jak wygląda?

Jak wygląda lot nad Kapadocją? Wycieczka z reguły nie ogranicza się do samego przelotu balonem, organizatorzy często bowiem zapewniają transport z hotelu czy z centrum miasta na miejsce startu. Trzeba być przygotowanym na wczesną pobudkę, gdyż wyjazd z hotelu jesienią i zimą odbywa się zwykle około godziny 5:30, zaś w sezonie letnim nawet o godzinie 4:00. Turyści do bazy przewożeni są busem, tam wypełniają formularz, podając dane do ubezpieczenia, następnie udają się na miejsce startu. Jednym balonem mogą lecieć maksymalnie 24 osoby, im mniej pasażerów zabiera przewoźnik do gondoli, tym cena przelotu jest wyższa. Sam lot trwa z reguły od 40 minut do godziny, zaś balon wznosi się na wysokość do 1000 metrów. Cena uzależniona jest nie tylko od liczby osób, ale też od długości lotu, zazwyczaj wliczone są w nią także: transport z hotelu na miejsce startu, ubezpieczenie, małe śniadanie, certyfikat lotu wręczany po wylądowaniu oraz symboliczny pożegnalny drink po locie. Tego typu wycieczki organizuje wielu operatorów, dlatego najlepiej jest zarezerwować lot balonem odpowiednio wcześniej, za pośrednictwem wybranej strony internetowej.

Zobacz też: Najlepsze atrakcje Kusadasi: nie tylko plaże. Sprawdź, co jeszcze robi wrażenie

Więcej o: