10 najbardziej niedocenianych miast w Hiszpanii - zobacz, czy znasz je wszystkie! Merida na czele rankingu [ZDJĘCIA]

10 najbardziej niedocenianych miast w Hiszpanii to idealne punkty na niezapomnianą wycieczkę po jednym z popularnych krajów Europy. Chcesz udać się w te strony, ale zobaczyć coś więcej poza Madrytem, Barceloną czy Sevillą? Sprawdź koniecznie listę, którą dla Ciebie przygotowaliśmy!

Nietypowe miasta w Hiszpanii: Merida

Interesują Cię nietypowe miasta w Hiszpanii? W takim razie powinna Ci się spodobać Merida, w której… przeniesiesz się w czasie, aż do starożytności. Ta niewielka miejscowość leży przy granicy z Portugalią, w regionie Estremadura. Wiele setek lat temu znajdowała się ona pod panowaniem Rzymian, dlatego też pełna jest rzymskich budowli, których część zachowała się do dziś. Zespół archeologiczny, utrzymany na jego terenie, został nawet wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będziesz zadowolony z wycieczki, szczególnie jeśli jesteś miłośnikiem architektury. Do obejrzenia masz Amfiteatr, Teatr Rzymski, Świątynię Diany, Łuk Trajana, Akwedukt Cudów, a także Most Rzymski.

Hiszpania - MeridaHiszpania - Merida Hiszpania - Merida/shutterstock

Ciekawe miasta w Hiszpanii: Albarracin

Oglądając ciekawe miasta w Hiszpanii, nie pomiń Albarracin. To niepozorne miasteczko znajduje się w Aragonii. Jego piękno ukryte jest w tutejszej starówce, która oglądana w całości, tworzy cudowny, a zarazem niepowtarzalny widok. Nie uświadczysz tu tłumów, dlatego też zdołasz skorzystać z uroków spokojnego spaceru między średniowiecznymi budynkami, a nawet poczujesz się, jakby czas cofnął się o te kilkaset lat. Koniecznie odwiedź charakterystyczną Casa de la Julianeta, by przekonać się, jak budowniczy musieli dopasowywać swoje realizacje do obecnej już architektury miasta.

Albarracin. Albarracin to urokliwa średniowieczna osada górska niedaleko miasta Teruel w Aragonii. Albarracin otaczają zabytkowe mury miejskie z czasów muzułmańskich. Miasto ustawione niemal pionowo, na bardzo stromym zboczu, przez co oferuje niesamowite widoki. Domy w Albarracin  zbudowane są z drewna i czerwonego gipsu, więc miasteczko ma charakterystyczny, rdzawy kolor. 
Albarracin. Albarracin to urokliwa średniowieczna osada górska niedaleko miasta Teruel w Aragonii. Albarracin otaczają zabytkowe mury miejskie z czasów muzułmańskich. Miasto ustawione niemal pionowo, na bardzo stromym zboczu, przez co oferuje niesamowite widoki. Domy w Albarracin zbudowane są z drewna i czerwonego gipsu, więc miasteczko ma charakterystyczny, rdzawy kolor.  Fot. Shutterstock

Zobacz wideo Ocean i surfing w Europie. Zdążysz nawet w długi weekend

Lista ciekawych miast w Hiszpanii: Tossa de Mar

Lista ciekawych miast w Hiszpanii nie mogłaby się obyć bez Tossa de Mar. Znajduje się ono w Katalonii, ulokowane między morzem a górami. Zachwycą Cię tutejsze widoki, wielość fauny i flory, a także rozległe plaże. Twoją uwagę zwróci na pewno górująca nad miastem twierdza, która buduje niezwykły klimat tego miejsca. Idąc do miejscowej restauracji, będziesz kluczyć wąskimi uliczkami, między budynkami z czerwonymi dachami i bujną roślinnością. Jeśli natomiast chcesz chłonąć piękne krajobrazy, skorzystaj z punktu widokowego przy pomniku Avy Gardner. A w przypadku, gdy pasjonujesz się architekturą, koniecznie przyjrzyj się monumentalnym ruinom zamku.

Tossa de Mar, HiszpaniaTossa de Mar, Hiszpania Tossa de Mar, Hiszpania/Fot. Shutterstock

Lista nietypowych miast w Hiszpanii: Alcala del Jucar

Lista nietypowych miast Hiszpanii wymaga też obecności Alcala del Jucar. Jest to niewielkie miasteczko, położone w malowniczym wąwozie wydrążonym przez rzekę Jucar, na wschodzie kraju. Z twierdzy, która okazuje się najwyższym punktem w okolicy, rozciąga się niezwykły widok na miasto oraz rzekę. Możesz tu także trafić na kilka interesujących zabytków, takich jak kościół św. Andrzeja, pustelnia św. Wawrzyńca, urokliwy, stary kamienny most czy arenę walki byków, która wyróżnia się swoim charakterystycznym kształtem.

Alcala del Jucar. Zdjęcie ilustracyjneAlcala del Jucar. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Ranking nietypowych miast w Hiszpanii

Ranking nietypowych miast w Hiszpanii z całą pewnością można otworzyć, wymieniając Meridę, Albarracin, Tossa de Mar oraz Alcala del Jucar. Poniżej prezentujemy kolejne sześć miejscowości, które mogłyby zająć kolejne miejsca:

  • Segowia – mieści się nieopodal Madrytu, pomiędzy rzekami Clamores i Eresema. Warto tam zajrzeć chociażby z uwagi na zachowany akwedukt z czasów rzymskich, przecinający środek miasta, średniowieczny zamek Alkazar czy imponującą katedrę (dla osób o mocnych nerwach pozostaje zwiedzanie jednej z wież po zmroku).

Akwedukt (Segowia)Akwedukt (Segowia) fot. Marques / shutterstock.com

  • Antequera – mieści się w Górach Betyckich, nad rzeką Guadalhorce. Tu również miasta strzeże monumentalna twierdza, Alcazaba. Możesz zajrzeć do Muzeum Miejskiego, które znajduje się obecnie w pałacu Najera.

antequera, hiszpania, costa del solantequera, hiszpania, costa del sol Fot. Shutterstock

  • Ronda – to niezwykłe miasto leży po obu stronach wąwozu Tajo del Ronda, w prowincji Malagi. Miejscowość łączy w sobie starożytne budownictwo po południowej stronie rzeki Guadalevin, z nowoczesnymi realizacjami po stronie północnej.

Malowniczo położona wioska Ronda w HiszpaniiMalowniczo położona wioska Ronda w Hiszpanii fot. FESUS ROBERT (istock)

  • Kadyks –  to najstarsze z miast na zachodzie Hiszpanii. Choć można przede wszystkim podziwiać jego dziedzictwo historyczne, jeśli interesuje Cię inny rodzaj wypoczynku, po przyjeździe możesz skorzystać też z malowniczych plaż oraz poznać doskonałą kuchnię tego regionu.

Hiszpania, KadyksHiszpania, Kadyks fot. shutterstock.com

  • Carmona – to przystanek dla tych, którzy chcieliby podziwiać mozaikę kultur, widoczną w tamtejszym dziedzictwie artystycznym. Jeśli szykujesz się na kulinarną ucztę, także dobrze trafisz, ponieważ na miejscu serwowane są specjały kuchni sewilskiej oraz andaluzyjskiej.

Carmona. Zdjęcie ilustracyjneCarmona. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

  • Cudillero – niezwykle malownicze, małe rybackie miasteczko na zboczu góry. Charakterystyczne są dla niego wiszące domy z fasadami i oknami w intensywnych barwach, a także piękne, górskie krajobrazy. Znajduje się tu wspaniała trasa z punktami widokowymi, prowadząca do latarni morskiej.

Cudillero, urocza rybacka wioska w hiszpańskiej Asturii.Cudillero, urocza rybacka wioska w hiszpańskiej Asturii. Fot. Łukasz Janyst / shutterstock.com

Zobacz też: 10 najbardziej niedocenianych miast we Francji - ciekawe propozycje na wakacyjny cel podróży. Ranking otwiera Aigues-Mortes

Więcej o: