10 najbardziej niedocenianych miast we Włoszech - które z nietypowych miejsc warto odwiedzić? Nie tylko Matera [ZDJĘCIA]

10 najbardziej niedocenianych miast we Włoszech może znaleźć się na mapie Twojej najbliższej wycieczki. Przekonaj się, gdzie warto zajrzeć, by nie ominąć okolic, na które nie natknąłbyś się, podążając za wskazówkami przeciętnego przewodnika po tym kraju.

Nietypowe miasta we Włoszech: Matera

Nietypowe miasta we Włoszech? Do takich na pewno powinno się zaliczyć Materę. To miasto, położone w regionie Basilicata, okazuje się naprawdę niezwykłe i żaden opis nie odda jego rzeczywistego wyglądu. Poszczególne budynki, a więc domy i liczne kościoły, są tam bezpośrednio wykute w skale. Specjaliści określają Materę mianem jednego z najstarszych miast na świecie, a jego zabytkowa część dosłownie zapiera dech w piersi. Szczególnie zachwycający widok roztacza się tam po zapadnięciu zmierzchu, gdy kamienne bloki, w których wykuto poszczególne budynki, są efektownie oświetlone, wyłaniając się z ciemności. 

Sassi di Matera. Zdjęcie ilustracyjneSassi di Matera. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Ciekawe miasta we Włoszech: Collodi

Ciekawe miasta we Włoszech to także te niewielkie, które często pomija się podczas wycieczek albo na których zwiedzenie nie starcza już czasu. Znajdujące się w słonecznej Toskanii Collodi może nie tylko przypomnieć zwiedzającym pewną opowieść z dzieciństwa, ale i zachwycić pięknem krajobrazu. Choć już na samym wejściu przywita Cię Pinokio – ogromna, mierząca szesnaście metrów figura roześmianego pajacyka, jeśli cenisz sobie sztukę, na pewno spodobają Ci się także tamtejsze mozaiki Venturino Venturiego. Znajdują się one, a jakże, w Parku Pinokia. Jeśli natomiast zapragniesz podziwiać widoki, udaj się w kierunku tarasowych ogrodów przy Villa Garzoni.

Collodi. Zdjęcie ilustracyjneCollodi. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Lista nietypowych miast we Włoszech: Craco

Interesuje Cię lista nietypowych miast we Włoszech? Kolejną pozycją na Twojej drodze może być opuszczone, choć wciąż niezwykle interesujące miasto Craco. Tu mieszczą się tak naprawdę ruiny miasta, które powoli osuwało się pod ciężarem budynków, aż wreszcie całkowicie wyniszczało. Obecnie trwają próby renowacji poszczególnych budowli. Oczywiście, miasteczko można zwiedzać, jednak ściśle wytyczoną trasę można przejść jedynie w kasku, chroniącym głowę.

CracoCraco Fot. Mi.Ti. / shutterstock

Ranking nietypowych miast we Włoszech

Ranking nietypowych miast we Włoszech otwierają opisane już Matera, Collodi i Craco. Spójrz, jakie jeszcze miejsca powinno się uwzględnić podczas niezapomnianej wyprawy na południe Europy.

Lista ciekawych miast we Włoszech:

Portovenere (Liguria) – malownicza wioska rybacka, upstrzona kolorowymi domkami. Na uwagę zasługuje morski krajobraz, a także plątanina wąskich, a zarazem niezwykle krętych uliczek i stromych schodów. Zajrzeć można natomiast do zamku Doria oraz imponującego kościoła San Pietro.

Włochy wczasy, PortovenereWłochy wczasy, Portovenere vuemme/flickr.com

Positano (Campania) – kolejne malownicze miasteczko, w którym życie po prostu płynie wolniej. Z miejsca urzeka jego romantyczny klimat i wiele przytulnych knajpek, w których można miło spędzić czas i porozkoszować się wolnym dniem.

positanopositano pexels

Varenna (Lombardia) – to zdecydowanie jedno z bardziej urokliwych miejsc nad jeziorem Como. Przyjeżdżając tu, można się poczuć odrobinę jak w Skandynawii (ze względu na surowy krajobraz, przypominający co nieco tamtejsze fiordy), tylko że wyjątkowo upalnej.

Varenna. Niezwykle malownicza osada w Lombardii nad jeziorem Como, liczy sobie tylko 900 stałych mieszkańców. Wąskie uliczki Varenny przeciskają się między jej kolorowymi kamienicami.Varenna. Niezwykle malownicza osada w Lombardii nad jeziorem Como, liczy sobie tylko 900 stałych mieszkańców. Wąskie uliczki Varenny przeciskają się między jej kolorowymi kamienicami. Włochy Varenna / shutterstock

Sperlonga (Lacjum) – to miasteczko, do którego nie zagląda zbyt wielu turystów, a szkoda, ponieważ to bardzo klimatyczne miejsce, położone na wzgórzu. Warto je zobaczyć chociażby dla niezwykłych, białych domów, nierzadko ozdobionych efektownymi muralami.

Sperlonga. Zdjęcie ilustracyjneSperlonga. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Vico del Gargano (Apulia) – odwiedź je, jeśli jesteś fanem architektury. Dzięki temu, że nie dociera tu zbyt wiele osób ''z zewnątrz'', budynki nie niszczeją i można je podziwiać w niezmienionej formie.

Vico del Gargano. Zdjęcie ilustracyjneVico del Gargano. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Orvieto (Umbria) – kolejne miejsce w sam raz dla miłośników sztuki. Bo kto oparłby się tamtejszym pięknie zdobionym freskom czy dumnym, choć osnutym mgiełką tajemnicy kościołom? 

Widok Orvieto z wieży del MoroWidok Orvieto z wieży del Moro Fot. Shutterstock.com / Dan Bannister

Treviso (Wenecja Euganejska) – często pomijane ze względu na bliskość Wenecji miasto, mające do pokazania wiele niezwykłych zabytków. Możesz przyjrzeć się miejscowej architekturze sakralnej, miejskim murom, a także charakterystycznej Fontannie Delle Tette.

Treviso/ Fot. ShutterstockTreviso/ Fot. Shutterstock Treviso/ Fot. Shutterstock

Zobacz też: Największe jezioro Ameryki Południowej. Co warto wiedzieć o wielkich akwenach? Titicaca wciąż najpopularniejsza

Więcej o: