Najlepsze atrakcje: Turcja. Co warto zobaczyć w słonecznej Turcji?

Turcja od dłuższego czasu jest chętnie odwiedzanym przez turystów krajem. Osoby zwiedzające ten kawałek świata niejednokrotnie do niego wracają, będąc pod ogromnym wrażeniem. Czym zachwyca Turcja? Co warto zobaczyć?

Atrakcje Turcja oferuje na każdym kroku. Nie zwlekaj i wybierz się na wycieczkę lub wczasy!

Najlepsze atrakcje Turcja tak naprawdę ma w swoim każdym zakątku. Poszukujący nowych wrażeń turyści z pewnością docenią jej odmienność kulturową, a także wyjątkową kuchnię i otwartość mieszkańców. Turcja zachwyca niezwykłą historią i orientalną kulturą. Na terenie tego kraju znajduje się wiele zabytków wpisanych na listę UNESCO. Jest to państwo, w którym można podziwiać wiele dobrze zachowanych starożytnych budowli, jak też zachwycać się niezwykłymi krajobrazami. Tętniące życiem miasta i wakacyjne kurorty to nie wszystko, co Turcja ma do zaoferowania. Co zasługuje na szczególną uwagę w Turcji? 

Co warto zobaczyć w Turcji? 

  • Stambuł 

Jednym z miejsc, które z pewnością warto zobaczyć w Turcji jest Stambuł. To największe miasto w Turcji i jedno z największych na całym świecie. Jego cechą charakterystyczną jest niezwykłe położenie - leży po obu stronach wąskiej cieśniny morskiej Bosfor, łączącej Azję i Europę. Z tego względu jest to jedyne miasto, które znajduje się na dwóch kontynentach. Stambuł zachwyca niezwykłą architekturą, historycznymi zabytkami, restauracjami z wykwintnym jedzeniem. Wśród największych atrakcji turystycznych Stambułu znajdują się z pewnością: świątynia Hagia Sofia, Błękitny Meczet, Pałac Topkapi, Wielki Bazar, Mury Teodozjusza i Wieża Galata. 

  • Antalya 

Antalya to jedno z większych miast na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Nazywa się je "perłą Riwiery Tureckiej". Turyści doceniają jej bogatą historię i różnorodność atrakcji - od zabytków, przez piaszczyste plaże, luksusowe hotele, nocne kluby i restauracje. Według statystyk z 2018 roku Antalya była 10. najczęściej odwiedzanym miastem na świecie! Będąc tu koniecznie trzeba zobaczyć bramę Hadriana pochodzącą z II wieku. Dla wielbicieli pięknych widoków bez wątpienia ważne będzie to, że miasto położone jest u podnóża gór Taurus, co daje niezwykłą możliwość podziwiania w jednym miejscu krajobrazów nadmorskich i górskich.

Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni
  • Bodrum

Bodrum to modny i atrakcyjny wakacyjny kurort, który uwielbiają nie tylko zagraniczni turyści, ale też tureccy celebryci. Zachwyca pięknymi plażami, cudownymi widokami, a do tego ma wiele zabytków, takich jak Zamek Świętego Piotra (Zamek Bodrum) z 1402 roku, pozostałości Mauzoleum, amfiteatr czy Brama Myndos. Bodrum przez cały sezon tętni życiem, jest więc dobrym wyborem dla osób, które szukają możliwości spędzenia aktywnych wakacji i zażycia nieco nocnego życia. 

  • Kapadocja 

Kapadocja to kraina zlokalizowana w środkowej Anatolii w Turcji. Uważana jest za magiczne miejsce, które zachwyca wyjątkowym pięknem. Na szczególny podziw zasługuje tu wyjątkowy krajobraz - zawdzięczamy go nietypowym formacjom skalnym, które przypominają kominy, wulkany, szczyty, stożki czy grzyby. To idealne miejsce dla amatorów pieszych wędrówek, ponieważ spacery i odkrywanie przepięknego krajobrazu to niezapomniana przygoda. Tu także odbywają się słynne loty balonami, podczas których można podziwiać piękno Kapadocji z góry. 

  • Błękitna Laguna? 

Błękitna Laguna to wyjątkowo piękny zakątek znajdujący się nad Morzem Śródziemnym, zlokalizowany w południowym zakątku Turcji (kurort Oludeniz). Wyróżnia się wyjątkowym kolorem wody, w odcieniach turkusu, a także pięknymi, piaszczystymi plażami. Woda w tym miejscu pozbawiona jest silnych fal, idealna na kąpiele dla małych dzieci. Obszar ze względu na swoje wyjątkowe walory objęty jest ochroną, a wejście na teren laguny wiąże się z uiszczeniem opłaty. 

  • Pamukkale  

Pamukkale, czyli białe tarasy są jedną z największych i najbardziej wartościowych atrakcji znajdujących się w Turcji. Słyną z pięknego krajobrazu - tarasów, przypominających chmury z wodą. Co więcej, znajdują się tu wody mineralne, które mają właściwości lecznicze. Jak mówi przysłowie tureckie: "Kto nie widział Pamukkale, ten nie widział Turcji wcale" - jest to więc obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas pobytu w Turcji. W 1988 roku Pamukkale zostało wpisane na listę UNESCO. Będąc tu można podziwiać nie tylko wapienne tarasy, ale także pozostałości starożytnego miasta Hierapolis oraz skorzystać z relaksujących kąpieli w Basenach Kleopatry. 

  • Efez 

Efez to kolejna atrakcja, której nie sposób pominąć. Pozostałości starożytnego miasta, wśród których można podziwiać m.in. Bibliotekę Celsusa, Świątynię Hadriana czy Bramę Herkulesa kryją w sobie także istotne kwestie związane z początkami chrześcijaństwa - to tu św. Paweł głosił swoje nauki. Powstała tu gmina chrześcijańska, która przetrwała na co dowodem są listy do Efezjan. W okolicy ruin miasta znajduje się także niewielka kapliczka, gdzie zgodnie z legendą miał znajdować się dom Marii, matki Jezusa.

  • Ankara 

Choć jest mniej atrakcyjna i znana niż Stambuł, to właśnie Ankara jest stolicą Turcji. Warto ją odwiedzić, gdyż jest to miasto, które kryje w sobie wiele ciekawych zakątków, a także zabytków. Bez wątpienia będąc w stolicy należy zobaczyć Mauzoleum Atatürka, czyli założyciela Republiki Tureckiej zwanego "ojcem wszystkich Turków". Innymi punktami obowiązkowymi w czasie zwiedzania Ankary są z pewnością: Wieża Atakule, Pomnik Zwycięstwa czy Teatr rzymski w Ulus. 

Wymienione atrakcje to zaledwie ułamek tego co Turcja ma do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Zaplanować wypoczynek w tym kraju mogą zarówno zwolennicy leniwego wypoczynku na plaży - pogoda z pewnością ich nie zawiedzie, jak i osoby preferujące zwiedzanie lub aktywne rozrywki sportowe. 

Zobacz też: Wakacje 2022 za grosze. Trzy tanie kierunki, w których wypoczniesz jak celebryta

Więcej o: