Jak prezentuje się lista 10 największych jezior w Ameryce Południowej? Trzeba przyznać, że chociaż brak tu tak wielkich zbiorników jak największe akweny Ameryki Północnej, to i tak jest bardzo ciekawie. Można tu spotkać jezioro powyżej 10 tys. km² powierzchni, ale także zapoznać się z o wiele większą różnorodnością zbiorników. Na kontynencie występują bowiem jeziora polodowcowe, ale też tektoniczne lub lagunowe. Największa 10 spośród nich to:
Maracaibo. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Największe jezioro w Ameryce Południowej to zbiornik Maracaibo. Leży on w północno-zachodniej Wenezueli i zajmuje powierzchnię 14,34 km². Jest uważane za największą lagunę na świecie i ma stałe połączenie z Morzem Karaibskim i Oceanem Atlantyckim.
Co warto wiedzieć jeśli chodzi o Maracaibo? Jezioro stanowi ważną drogę wodną dla wywozu ropy z Wenezueli. Chociaż nie doszło tu dotychczas do wycieku ropy, to wody jeziora są silnie zanieczyszczone, problemem zaś stają się zakwity rzęsy, które w przeszłości obejmowały nawet kilkanaście procent powierzchni zbiornika. Z Maracaibo związane są ciekawe zjawiska pogodowe: odnotowuje się tu nawet 300 burzowych nocy w ciągu roku, częstotliwość uderzania piorunów jest zaś jedną z najwyższych na świecie. Co ciekawe: nie ma tu jednak grzmotów, ale same błyskawice.
Maracaibo. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Drugie największe jezioro Ameryki Południowej to położony w Brazylii zbiornik Patos. Ma on powierzchnię 10,14 km². Jest on jeziorem lagunowym o charakterze przepływowym. Znajduje się w stanie Rio Grande do Sul w południowo-wschodniej części kraju. Jest to druga z największych lagun na świecie. Nad jego brzegiem leży liczące sobie niemal 1,5 miliona mieszkańców miasto Porto Alegre.
Patos. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Czym wyróżnia się trzecia co do wielkości w Ameryce Południowej Titicaca? Jezioro liczące sobie 8,3 tys. km² jest największym na świecie zbiornikiem wysokogórskim. Położone jest na terenie Boliwii i Peru, wysokość lustra jego wód wynosi zaś 3812 m n.p.m. Jest też bardzo głębokie: średnia głębokość wynosi tutaj ok. 140 m, ale najniższe punkty dna usytuowane są na głębokości nawet 281 m pod poziomem lustra wody.
Samo jezioro Titicaca ma charakter tektoniczny. Składa się z dwóch części połączonych cieśniną. Charakterystyczne dla niego są duże wahania poziomu wód, które mogą wynieść nawet 5 m. Do zbiornika wpływa 25 rzek, jest na nim też położone kilka wysp.
Niestety, ale pomimo wprowadzania form ochrony np. w postaci powstałego w 1978 r. Rezerwatu Narodowego Titicaca, jezioro zmaga się z zanieczyszczeniami i problemami ekologicznymi. Powoduje je brak oczyszczalni ścieków w leżących nad jeziorem miastach, co skutkuje zanieczyszczeniem i wykwitem rzęsy wodnej. Dodatkowy problem stanowią tu gatunki inwazyjne takie, jak choćby pstrąg kanadyjski, które doprowadziły do zaburzenia relacji panujących w ekosystemach.
Zobacz też: Jakie są największe wodospady w USA? Ranking, który warto poznać!