Największe jezioro Ameryki Północnej. Co warto wiedzieć o największych akwenach? Jezioro Górne na czele rankingu

Jakie jest największe jezioro Ameryki Północnej? Kontynent słynie z wielkich zbiorników, które są bardzo ważne z uwagi na żyjące tu zwierzęta i rośliny. Posiadają też duże znaczenie turystyczne i gospodarcze.

Ameryka Północna: jeziora na kontynencie

Jakie cuda natury skrywa Ameryka Północna? Jeziora z pewnością zaliczają się do tej kategorii. 13 spośród tutejszych akwenów liczy sobie ponad 5 tys. km². Niemal wszystkie znajdują się na terenie Kanady lub USA. Tylko jedno z nich leży na terytorium Nikaragui.

Jeziora Ameryki Północnej - mapa

Gdzie znajdują się największe jeziora Ameryki Północnej? Mapa tych akwenów kształtuje się bardzo specyficznie. Mowa tu o tzw. Wielkich Jeziorach, czyli pięciu zbiornikach pochodzenia tektoniczno-polodowcowego, które znajdują się na granicy Kanady i USA. Chodzi o jeziora:

  • Górne;
  • Huron;
  • Michigan;
  • Erie;
  • Ontario.
Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Największe jezioro w Ameryce Północnej: Jezioro Górne

Największe jezioro w Ameryce Północnej to Jezioro Górne. Ma ono 82,1 tys. km², co czyni je największym na świecie jeziorem słodkowodnym i drugim co do wielkości na świecie. Większe jest tylko Morze Kaspijskie. Położenie na granicy USA i Kanady sprawia, że dostęp do wód mają stany Minnesota, Wisconsin i Michigan, od północy zaś kanadyjska prowincja Ontario.

Jezioro Górne. Zdjęcie ilustracyjneJezioro Górne. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Ameryka Północna: Jezioro Górne i jego charakterystyka

Czym słynie największy akwen, którym szczyci się Ameryka Północna? Jezioro Górne to nie tylko akwen o ogromnej powierzchni, ale też niezwykłej głębokości. Największa głębia to w tym przypadku 406 m. Przy tym średnia głębokość wynosi 147 m. Położone jest na wysokości 183 m n.p.m. Docenia się je z uwagi na to, że ma najczystszą wodę spośród Wielkich Jezior. Na jeziorze znajduje się ponad 1700 mniejszych i większych wysp. Największa z nich ma 71 km długości. Podobnie jak w innych Wielkich Jeziorach, występuje tu duże bogactwo ryb, których może być nawet 250 gatunków. Wśród nich jest kilka gatunków okoni, łososi, a nawet jesiotr. Nad jeziorem zamieszkują też gatunki takie, jak niedźwiedzie, rysie, łosie czy wiele gatunków ptactwa wodnego z mewami, żurawiami i czaplami na czele. 

Zobacz też: Największe parki rozrywki w USA. Walt Disney World niekwestionowanym liderem rankingu

Wielkie jeziora Ameryki Północnej: Huron

Który jeszcze akwen warto znać jeśli chodzi o wielkie jeziora Ameryki Północnej? Huron jest drugim zbiornikiem pod względem wielkości na całym kontynencie z powierzchnią 59,6 km². Granica pomiędzy USA a Kanadą przebiega przez środek jeziora. Leżą nad nim amerykański stan Michigan i kanadyjska prowincja Ontario. Nazwa wzięła się od plemienia zamieszkujących tu dawniej Indian. Maksymalna głębokość jeziora to aż 229 m. Charakterystyczna dla jez. Huron jest wielość wysp - niektóre opracowania podają, że jest ich ponad 24 tys. Chociaż dużą część z nich stanowią samotne skały, to jest to największa liczba wysp na jeziorze na świecie.

Huron. Zdjęcie ilustracyjneHuron. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Wielkie Jeziora: Michigan, Erie i Ontario

Jakie jeszcze zbiorniki warto znać jeśli chodzi o Wielkie Jeziora? W skład ''wielkiej piątki'' wchodzą także jeziora:

  • Michigan - trzecie co do wielkości w Ameryce Północnej. Ma powierzchnię 57,8 tys. km².
  • Erie - czwarte pod względem wielkości spośród jezior Ameryki Północnej. Jego powierzchnia to 25,7 tys. km².
  • Ontario - najmniejsze spośród Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Zajmuje obszar 18,9 tys. km²

Michigan. Zdjęcie ilustracyjneMichigan. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz też: Jachtostop: sposób na pływanie za darmo. Jak się załapać? Podpowiadamy!

Więcej o: