Największe jezioro Afryki. Które jeszcze afrykańskie akweny są warte uwagi? Nie tylko Jezioro Wiktorii

Jakie jest największe jezioro Afryki? Czym charakteryzuje się ten akwen? Czarny Ląd zawsze budzi zainteresowanie z uwagi na swoje dziedzictwo przyrodnicze. Podobnie jest w przypadku Wielkich Jezior Afrykańskich.

Jak się nazywa największe jezioro w Afryce?

Jak się nazywa największe jezioro w Afryce? Zbiornikiem tym jest Jezioro Wiktorii. Posiada powierzchnię 68,8 tys. km². Wysokość lustra wody to 1134 m n.p.m. Średnia głębokość zbiornika wynosi 40 m, maksymalna zaś sięga aż 83 m. Jezioro Wiktorii jest więc największym akwenem tego typu w Afryce. Na całym świecie zajmuje trzecie miejsce.

Kenia wycieczka - Jezioro Wiktorii / ShutterstockKenia wycieczka - Jezioro Wiktorii / Shutterstock Kenia wycieczka - Jezioro Wiktorii / Shutterstock

Gdzie jest największe jezioro w Afryce?

Gdzie jest największe jezioro w Afryce? Ten akwen tektonicznego pochodzenia jest umiejscowiony na Wyżynie Wschodnioafrykańskiej, konkretnie zaś pomiędzy Wielkim Rowem Zachodnim a Wielkim Rowem Wschodnim. Jest jednym z tzw. Wielkich Jezior Afrykańskich. Brzegi Jeziora Wiktorii należą do Tanzanii, Ugandy i Kenii. Wypływa z niego Nil Wiktorii, który nazywany jest też Nilem Białym.

Zobacz wideo Wakeboarding. Sport idealny na letni weekend

Największe jezioro w Afryce: czym się odznacza?

Z czego jeszcze słynie największe jezioro w Afryce? Niestety, ale zbiornik ten poddawany był przez szereg lat eksperymentom, które doprowadziły do zachwiania równowagi w tutejszych ekosystemach i zanieczyszczenia wód. Tutejsza flora uległa zubożeniu z powodu inwazji obcych gatunków. O wiele korzystniej prezentuje się flora Jeziora Wiktorii. Wśród zwierząt wodnych znane są okonie nilowe, pielęgnice, gębacze, kraby i krewetki. Oprócz tego wody tego akwenu są domem dla hipopotamów, żółwi i krokodyli.  

Zobacz też: Największe jeziora w Polsce. Na czele piękne jezioro Śniardwy [LISTA]

Wielkie Jeziora Afrykańskie

Jezioro Wiktorii jest jednym z Wielkich Jezior Afrykańskich. Oprócz niego wymienia się tu jeszcze kilka innych akwenów, które skupione są w Afryce Wschodniej. Chodzi o:

  • Tanganikę -  o powierzchni 34 tys. km²;
  • Jezioro Alberta - 6,8 tys. km²;
  • Kiwu - 2,6 tys. km²;
  • Jezioro Edwarda - tys. km². 

TanganikaTanganika shutterstock

Część z tych akwenów leży w dorzeczu Nilu, inne połączone są zaś z rzeką Kongo. Niekiedy dodaje się tutaj także położone bardziej w kierunku południowym Jezioro Niasa.

Najgłębsze jezioro Afryki - położenie

Gdzie położone jest najgłębsze jezioro Afryki? W tym przypadku chodzi o Tanganikę, której maksymalna głębokość to 1435 m. Na świecie głębszy jest tylko Bajkał. Średnia głębokość również jest imponująca i wynosi 570 m. Z reguły na głębokości od 100 do 200 m zaczyna się strefa, w której życie jest niezmiernie ubogie z powodu niewielkiej ilości tlenu.

Tanganika. Zdjęcie ilustracyjneTanganika. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Oczywiście Tanganika jest jednym z Wielkich Jezior Afrykańskich położonym w Wielkim Rowie Zachodnim. Wody jeziora są dzielone przez cztery afrykańskie państwa. Chodzi o Burundi, Demokratyczną Republikę Konga, Tanzanię i Zambię. 

Najgłębsze jezioro Afryki: charakterystyka

Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o najgłębsze jezioro Afryki? Zbiornik ten leży w dorzeczu rzeki Kongo. Nietypowy charakter ma otoczenie Tanganiki - stanowią je góry, które niekiedy sięgają brzegów jeziora. Również Tanganika jest znana z bardzo bogatej fauny. Występują tu m.in. różne rodzaje pielęgnic, których jest tutaj ponad 200 gatunków. Niektóre z nich są niezwykle popularne w akwarystyce. Stąd pochodzą też różne gatunki sumokształtnych i okoniokształtnych. Jednocześnie łowione jest tutaj kilkadziesiąt gatunków o znaczeniu konsumpcyjnym, co ma znaczenie gospodarcze. Szacuje się, że nawet 100 tys. osób mieszkających wokół Tanganiki utrzymuje się dzięki rybołówstwu.

Na brzegach jeziora żyją także hipopotamy, krokodyle nilowe i żółwie wodne. Siedliska mają tutaj także bardzo liczne gatunki ptaków.

Zobacz też: Jachtostop: sposób na pływanie za darmo. Jak się załapać? Podpowiadamy!

Więcej o: