Największe jezioro w Azji liczy sobie 376 tys. km2. Jak się nazywa i co warto o nim wiedzieć?

Jak nazywa się największe jezioro w Azji? Największy z kontynentów kryje w sobie wiele przyrodniczych dziwów. Dotyczy to także największego bezodpływowego zbiornika na świecie. Nic dziwnego, że mówi się o nim jako o morzu.

Jak się nazywa największe jezioro Azji?

Zastanawiasz się, jak się nazywa największe jezioro Azji? Bezsprzecznie jest nim Morze Kaspijskie, które liczy sobie 376 tys. km². Pewną wątpliwość budzi fakt, że niewielka część akwenu ulokowana jest geograficznie jeszcze w Europie, ale i bez tego jest on bez wątpienia największym jeziorem azjatyckim i jednocześnie pierwszym pod względem wielkości na świecie. Drugi co do wielkości Bajkał jest ponad dziesięciokrotnie mniejszy. Obrazuje to ogrom i wyjątkowość Morza Kaspijskiego na mapie Azji.

Morze Kaspijskie. Zdjęcie ilustracyjneMorze Kaspijskie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Największe jezioro Azji: Morze Kaspijskie

Co warto wiedzieć jeśli chodzi o największe jezioro Azji? Morze Kaspijskie jest słonym jeziorem reliktowym, którego wybrzeża należą do pięciu krajów: Kazachstanu, Rosji, Azerbejdżanu, Iranu i Turkmenistanu. Nad akwenem położone są takie miasta, jak choćby Baku, Machaczkała czy Atyrau. 

Średnia głębokość akwenu to 5-6 m, ale w najgłębszych miejscach dno opada na ponad 1000 m. Fakt, że zbiornik zasilany jest dzięki wpadającym do niego rzekom, wielokrotnie powodował duże wahania poziomu wody w Morzu Kaspijskim. Obecnie jest on raczej stabilny. Oprócz pięknych krajobrazów i plaż akwen ten jest istotny z powodu wydobycia ropy naftowej. Zwierzęciem, które najbardziej się z nim kojarzy, jest jesiotr. Niestety, jego populacja jest zagrożona z powodu rabunkowych połowów. Dużym problemem jest także zanieczyszczenie Morza Kaspijskiego, które jest spowodowane wydobyciem ropy i wcześniejszą niezrównoważoną gospodarką czasów radzieckich.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Najgłębsze jezioro Azji: Bajkał

Morze Kaspijskie nie jest jedynym wyjątkowym zbiornikiem na największym z kontynentów. Zlokalizowane jest tu także najgłębsze jezioro Azji i świata, czyli Bajkał. Jego maksymalna głębokość to 1642 m, średnia zaś 730 m. Sama powierzchnia akwenu liczy sobie 31,5 tys. km². Daje mu to drugie miejsce w Azji i siódme na świecie. Leży on w azjatyckiej części Rosji. Jego położenie jest przy tym wyjątkowe: znajduje się w rowie tektonicznym i jest otoczony górami. Poznanie jeziora i pomiary jego głębokości trwały bardzo długo - duże zasługi mieli tu także Polacy, którzy zajmowali się tym w XIX w. (np. Benedykt Dybowski czy Wiktor Godlewski). Do ciekawych gatunków zwierząt żyjących w jeziorze należą np. foka bajkalska, omul bajkalski czy cyraneczka bajkalska. Jezioro Bajkał wraz z przyległymi terenami wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Bajkał jest zagrożone masowym zanieczyszczeniem odpadami.Jezioro Bajkał jest zagrożone masowym zanieczyszczeniem odpadami. fot. siete_vidas/Shutterstock

Jeziora Azji: zbiorniki powyżej 5 tys. km²

Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o największe jeziora Azji? Znamy już dwa największe zbiorniki tego kontynentu: Morze Kaspijskie i Bajkał. Nie brakuje tu jednak także innych wielkich zbiorników, które mają powyżej 5000 km². Dla porównania Śniardwy ma zaledwie 113,4 km² i dzięki temu jest największym jeziorem w Polsce. Do największych zbiorników w Azji zaliczają się także:

  • Zbiornik Bracki w Rosji - 5470 km²;
  • Urmia w Iranie - 5800  km²;
  • Zbiornik Buchtarmiński - 5940 km²;
  • Issyk-kul w Kirgistanie - 6200 km²;
  • Jezioro Aralskie w Kazachstanie i Uzbekistanie - 13500 km²;
  • Bałchasz w Kazachstanie - 16400 km².

Zobacz też: Kanał Sueski: jedna z najważniejszych dróg wodnych świata. Jego długość to aż 163 km

Więcej o: