5 miejsc na Santorini, które warto odwiedzić. Zobaczysz tu niezwykły zachód słońca i greckie Pompeje

Santorini to niesamowita wyspa pełna licznych atrakcji, która słynie z malowniczych widoków, białych domków i cerkwi. Położona jest na wulkanie i z obu stron otacza ją Morze Egejskie. Jeśli szukacie romantycznego celu podróży, to ta wyspa będzie najlepsza. Przedstawiamy pięć miejsc na Santorini, które warto odwiedzić.

Do Santorini turyści zjeżdżają się niemalże przez cały rok. Wyspa przyciąga klimatem, piękną pogodą i bajecznymi widokami. To zdecydowanie jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, a niektórzy twierdzą, że też i najbardziej romantycznych. Nigdzie nie ma takich zachodów słońca! Na wyspie jest mnóstwo atrakcji i każda z nich opowiada swoją historię. Wybraliśmy dla was jednak pięć miejsc na Santorini, które warto odwiedzić. Dzięki nim poznacie kulturę tamtejszych rejonów i posłuchacie dawnych opowieści. 

Zobacz wideo W tym hotelu zatrzymała się na Santorini Sandra Kubicka

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Wakacje 2022. Turcja hitem wakacyjnymWakacje 2022. Ten kraj Polacy masowo odwiedzają. Ceny i pogoda robią swoje

Pięć miejsc na Santorini, które warto odwiedzić

Wyspa położona jest w archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim. Wody te zostały rozsławione przez Homera. Opowiedział on o królu Itaki, Odyseuszu, który przepłynął całe morze. Starożytni Grecy wyjaśniali wszystko za pomocą legend i mitologii. Cyklady stworzył bóg Posejdon - zamienił nimfy w wyspy, a w centrum archipelagu jest Delos. Uwagę warto skierować jednak na Santorini. Chociaż może wydawać się nudna i przereklamowana, to jest kilka miejsc, które warto zobaczyć.

Akrotiri
Na terenie wsi znajdują się pozostałości po starożytnym mieście. Wybuch wulkanu w XVII wieku p.n.e sprawił, że na długie lata zostało zapomniane. Miejscowość zginęła pod pyłem, zupełnie jak rzymskie Pompeje. Wykopaliska archeologiczne pokazały, że Akrotiri jest dobrze zachowana. Zobaczenie tego miejsca to ważny punkt na liście. Niezwykle fascynujące są freski, które świadczą o wysokiej kulturze mieszkańców.

Muzeum Prehistorycznej Thery
To właśnie tam znajdziecie freski i eksponaty przeniesione z Akrotiri. Na uwagę zasługuje na przykład złoty cielec lub fresk przedstawiający chłopca niosącego rybę. Najwięcej pytań wywołuje jednak mozaika z niebieskimi małpami. Co autor miał na myśl? Wiadomo tylko, że po wizycie w muzeum poznacie i zrozumiecie bogatą kulturę minojską. 

Fira
Stolica wyspy zachwyca już od progu. To kulturowe centrum wyspy. Tam zobaczycie wybielane domy i mnóstwo schodów, które prowadzą do knajpek. Z deptaka Ipapantis będziecie mieć okazję do tego, by podziwiać zachód słońca. Udajcie się też do Dolnej Firy i odwiedźcie kościoły Agios Minas i Agios Ioannis.

Oia
To najbardziej rozpoznawalne miejsce na wyspie. Wieś jest spokojna, a domy i restauracje wykute w skali wulkanicznej sprawiają, że nie sposób oderwać od niej wzroku. Tutaj znajdują się błękitne kopuły kościołów i cerkwi. Uwagę przyciągają także brukowane uliczki i liczne schodki. Zachód słońca można obserwować ze statków.

Spacer po wulkanie Nea Kameni
3600 lat temu wybuchł wulkan i nadał wyspie obecny kształt. Niektóre tereny zapadły się 300-400 metrów pod powierzchnię morza i stworzyły wielką kalderę. Co zrobić, by zobaczyć te rejony? Wystarczy wybrać się na rejs statkiem. Pierwszym przystankiem jest Nea Kameni, czyli najmłodszy czynny wulkan. Chociaż mierzy tylko 130 m n.p.m., to wspinaczka wiąże się z nie lada wysiłkiem.

Parawany na plaży (zdjęcie ilustracyjne)Złe nawyki które denerwują Polaków podczas wypoczynku

Więcej o: