10 najbardziej niedocenianych miast w Stanach Zjednoczonych. Zaplanuj podróż życia po nietypowych i ciekawych miejscach

Trudno jest wymienić 10 najbardziej niedocenianych miast w Stanach Zjednoczonych. Ten ogromny kraj kryje w sobie tyle miejscowości, że niemożliwym byłoby wskazać wszystkie te, które niesłusznie nie cieszą się popularnością. Spróbujemy jednak znaleźć miasta nietypowe, ciekawe, kryjące w sobie interesujące historie - po prostu warte zobaczenia.

Nietypowe miasta w Stanach Zjednoczonych

Jakie nietypowe miasta w Stanach Zjednoczonych warto odwiedzić? Na uwagę zasługuje Danville w stanie Kentucky, w którym wzniesiono pierwszy gmach sądu w Kentucky, napisano i podpisano pierwszą konstytucję tego stanu, a nawet przeprowadzono pierwszą udaną laparotomię w 1809 roku. Prawa miejskie posiada Danville od 1787 roku i jest jednym z najbardziej uroczych amerykańskich miasteczek. Idealne na spacery, ale także na wizytę w teatrze, muzeum czy rezerwacie przyrody. Jeśli jednak małomiasteczkowy klimat nam nie odpowiada, wybierzmy port Eureka w północno-zachodniej części stanu Kalifornia. Tym, co z pewnością wzbudzi nasz podziw, jest Rezydencja Carson’ów, budynek w stylu wiktoriańskim, wybudowany dla Williama Colemana Carsona przez Samuela i Josepha Newsom’ów. Budynek jest starannie utrzymany, niestety nie można go zwiedzać od środka, gdyż jest własnością klubu Ingomar, który nie udostępnia rezydencji zwiedzającym. Aby wejść do luksusowego zabytkowego domu, należy się udać do Owosso w stanie Michigan. Tu na turystów czeka zamek Curwood, wybudowany przez pisarza, Jamesa Olivera. Obecnie pełni on funkcję muzeum.

Zamek Curwood. Zdjęcie ilustracyjneZamek Curwood. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Ciekawe miasta w Stanach Zjednoczonych

Próbując wskazać ciekawe miasta w Stanach Zjednoczonych nie sposób pominąć Sedonę w Arizonie, uznawaną za jedno z najbardziej malowniczo położonych miast w USA. Fascynujące szlaki turystyczne wśród gigantycznych formacji z czerwonego piaskowca (Red Rocks) są nie lada atrakcją dla gości, miasto jest jednak znane również z licznych imprez artystycznych – odbywa się w nim międzynarodowy festiwal filmowy, mieści się tu ponad 100 galerii. Popularności miastu, zwanemu Małym Hollywood Arizony, przysporzyły wczesne produkcje hollywoodzkie – Sedona była tłem akcji w wielu westernach. Równie interesującym miejscem jest Mitchell w Południowej Dakocie, gdzie mieści się jedyny na świecie Pałac Kukurydziany (The Corn Palace). Budynek pełni funkcję areny sportowej, sali koncertowej i centrum kongresowego, a jego fasada co roku przyozdabiana jest nowymi muralami wykorzystującymi kukurydzę. Wielbiciele ogromnych budynków powinni natomiast udać się do Titusville w stanie Floryda. Tamtejszy Budynek Montowania Pojazdów NASA (NASA Vehicle Assembly Building), należący do Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego, jest jednym z największych budynków świata. Mimo swej ogromnej kubatury i zakładanej odporności na huragany i tropikalne burze, nie oparł się dwóm huraganom w 2004 roku, które dokonały poważnych i kosztownych zniszczeń w jego konstrukcji.

The Corn Palace, Mitchell. Zdjęcie ilustracyjneThe Corn Palace, Mitchell. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Ranking nietypowych miast w Stanach Zjednoczonych

Ranking nietypowych miast w Stanach Zjednoczonych może otworzyć Bodie – miasto położone w Bodie Hills, na wysokości 2553 m n.p.m., na wschód od pasma Sierra Nevada, w stanie Kalifornia. Jego historia sięga 1859 roku, kiedy to przybyła tu pierwsza grupa poszukiwaczy złota. Odkrywszy złoża złotego kruszcu założyli obóz, który dość szybko zaczął się rozrastać. Prężnie rozwijającym się miastem stało się Bodie w 1876 roku, kiedy to odkryto tu rentowną linię wydobywczą złota. W czasach swojej świetności miasto liczyło nawet 7 tysięcy mieszkańców, miało aż 65 saloonów, linię kolejową, sklepy, kościoły, hotele, szkoły oraz straż pożarną. Niestety, z początkiem XX wieku miasto zaczęło się wyludniać. Już w 1915 nazwano je miastem duchów, ostatni mieszkańcy opuścili Bodie w latach 60. minionego stulecia. Z tą chwilą miasto objęto ochroną, nadając mu status początkowo stanowego, a później Narodowego Parku Historycznego. Obecnie stanowi jedno z najlepiej zachowanych opuszczonych miast na świecie. W Bodie Ghost Town znajduje się 110 budynków strzeżonych przez amerykańskie władze. Według legendy, pozostawionego w nich mienia doglądają także duchy dawnych mieszkańców. Z Bodie konkurują takie opuszczone miasta, jak Rhyolite (z Tom Kelly’s Bottle House – domem wzniesionym wyłącznie z butelek oraz Goldwell Open Air Museum, którego działalność zapoczątkowała instalacja belgijskiego artysty, będąca interpretacją ''Ostatniej Wieczerzy'' Leonarda da Vinci) czy Goldfield. Do miana nietypowych miast Stanów Zjednoczonych pretenduje też Slab City – zamieszkana przez Slabbersów osada, która tak naprawdę miastem nie jest. Stanowi ona jedyną w swoim rodzaju galerię sztuki na świeżym powietrzu.

Bodie. Zdjęcie ilustracyjneBodie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Lista ciekawych miast w Stanach Zjednoczonych

Oto lista ciekawych miast w Stanach Zjednoczonych:

 • Asheville w Północnej Karolinie
 • Aspen w stanie Kolorado
 • French Lick w stanie Indiana
 • Hartford w stanie Connecticut
 • Kingston w stanie Nowy Jork
 • Mitchell w Południowej Dakocie
 • Savannah w stanie Georgia
 • Sedona w stanie Arizona
 • Stratford w stanie Connecticut
 • Titusville w stanie Floryda

Lista nietypowych miast w Stanach Zjednoczonych

Lista nietypowych miast w Stanach Zjednoczonych, których odwiedzenie warto rozważyć:

 • Bodie w stanie Kalifornia
 • Danville w stanie Kentucky
 • Eureka w stanie Kalifornia
 • Goldfield Ghost Town w stanie Arizona
 • Kenosha w stanie Wisconsin
 • Lehi w stanie Utah
 • Morro Bay w stanie Kalifornia
 • Owosso w stanie Michigan
 • Rhyolite w stanie Nevada
 • Tucson w stanie Arizona

Zobacz też: Jachtostop: sposób na pływanie za darmo. Jak się załapać? Podpowiadamy!

Więcej o: