Najlepsze restauracje w Bolonii: gdzie warto zjeść w stolicy regionu Emilia-Romagna? Podpowiadamy

Na pytanie o to, gdzie są najlepsze restauracje w Bolonii, trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Bolonia, stolica regionu Emilia-Romagna w północnych Włoszech, jest bowiem jednocześnie stolicą dobrego, włoskiego jedzenia. Sprawdzamy, gdzie i co warto zjeść w Bolonii.

Najlepsza restauracja w Bolonii

Najlepsza restauracja w Bolonii, czy może raczej najczęściej polecane miejsce, w którym można zjeść wyborne, tradycyjne potrawy kuchni bolońskiej, to Osteria dell’Orsa, mieszcząca się przy Via Mentana 1 (w dzielnicy uniwersyteckiej). Już sama nazwa sugeruje, że nie jest to gwiazdkowa restauracja (mianem ''osteria'' pierwotnie określane były miejsca, serwujące głównie wino i proste jedzenie, obecnie są to lokale gastronomiczne, w których menu jest krótkie i nastawione na lokalne specjały), nie bez znaczenia jest też fakt, że zlokalizowana jest nieopodal uczelni – chętnie stołują się w niej studenci. Można więc przypuszczać, że nie jest najdroższą restauracją w mieście. Założona w 1979 roku Osteria dell’Orsa ma w swojej ofercie lokalne potrawy, a wśród nich domowe makarony. Szczególnie polecane jest tutejsze tagliatelle al ragù (czyli makaron w sosie bolońskim), warto też spróbować tortellini in brodo (makaron w mięsnym bulionie). W menu nie brakuje też lasagne, wędlin, bruschetty, sałatek oraz sznycli wiedeńskich. Posiłek można zwieńczyć deserem domowej roboty i popić lokalnym winem.

 

Ranking najlepszych restauracji w Bolonii

Ranking najlepszych restauracji w Bolonii z powodzeniem mogłaby otwierać Trattoria di Via Serra, polecana w wielu poradnikach turystycznych. Choć tu znów nie mówimy o typowej restauracji, a jej nieco skromniejszym odpowiedniku. Trattoria to lokal gastronomiczny plasujący się między restauracją a osterią, w którym ceny są zwykle nieco niższe niż w restauracji. W Trattoria di Via Serra właściciele wykazują się ogromną dbałością o szczegóły, zarówno jeśli chodzi o przytulność miejsca, jak i samo jedzenie. Aby spróbować tradycyjnej bolońskiej kuchni, doskonałego pieczywa i świetnego domowego wina, należy kilka dni wcześniej zarezerwować stolik, również dlatego, że lokal dysponuje zaledwie 35 miejscami. W menu znajdują się tradycyjne, bolońskie dania z makaronem (w tym ręcznie robione tagliatelle z ragù), tortelloni z serem ricotta, lokalna wieprzowina przyrządzana w tradycyjnych bolońskich przyprawach Gramigna Via Serra, a nawet mięso z królika, którego próżno szukać w innych lokalach.

 

Konkurencję dla tej restauracji stanowi Trattoria Da Me, w której stolik trzeba zamawiać z tygodniowym wyprzedzeniem. Jest niezwykle popularna zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, pojawia się w przewodnikach kulinarnych. W ofercie ma przede wszystkim tradycyjne bolońskie potrawy z domowej roboty tagliatelle al ragù czy lasagne alla Bolognese na czele. Jednak menu zawiera też propozycje dla wegetarian, a także zupełnie nowe smaki. Być może warto spróbować tortelloni z serem gorgonzola, figą i orzechami laskowymi, by przekonać się, czemu Trattoria Da Me jest tak oblegana.

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Lista najlepszych restauracji w Bolonii

Lista najlepszych restauracji w Bolonii zawiera lokale, w których można zjeść głównie lokalne specjały:

 • Osteria dell’Orsa
 • Trattoria Da Me
 • Trattoria dal Biassanot
 • Trattoria di Via Serra
 • Trattoria Bertozzi
 • Trattoria Oltre
 • Sette Tavoli
 • Sale Grosso
 • Pizzeria Spacca Napoli
 • Span Pizzeria
 • Nicola’s Pizzeria
 • PizzArtist
 • Sfoglia Rina
 • Osteria al 15
 • Osteria Broccaindosso.
 

Gdzie są najlepsze restauracje w Bolonii?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie są najlepsze restauracje w Bolonii. Dużo łatwiej podpowiedzieć, gdzie najlepiej zjeść w Bolonii. Otóż niektóre tutejsze lokale mają taką niepisaną zasadę, że można do nich przyjść z własnym jedzeniem. Do takich miejsc należy Osteria del Sole. Jest to najstarszy bar w Bolonii, w którym podawany jest wyłącznie alkohol – tylko wino i piwo. O jedzenie należy zadbać we własnym zakresie. Najlepiej zaopatrzyć się w nie w pobliskim Mercato di Mezzo – rodzaju hali targowej, gdzie na różnych stoiskach sprzedawane są potrawy tradycyjne czy frutti di mare. Z zakupionym posiłkiem na wynos należy udać się do Osterii del Sole, gdzie można zaznać prawdziwie włoskiej atmosfery.

Jakie są najlepsze restauracje w Bolonii?

Zatem jakie są najlepsze restauracje w Bolonii? Za jedną z najlepszych uchodzi na przykład Trattoria Bertozzi. I tu konieczna jest rezerwacja stolika, a w ofercie znajdziemy dania tradycyjnej kuchni bolońskiej. Warto spróbować w szczególności makaronu gramigna, podawanego z aromatycznym szafranem oraz kremem parmezanowym, chrupiącym guanciale i cukinią. Klasycznej kuchni bolońskiej spróbujemy też w Trattoria Oltre czy Trattoria dal Biassanot, gdzie oryginalna bolońska lasagne ma kolor zielony, bowiem przygotowywana jest przy użyciu ciasta jajecznego z dodatkiem szpinaku. Klasyczne dania bolońskiej kuchni w rozsądnej cenie serwuje też Osteria al 15 czy Osteria Broccaindosso. Włoską kuchnię poszerzoną o dania spoza regionu proponuje Sette Tavoli, natomiast na ryby i owoce morza warto wybrać się do Sale Grosso. 

Zobacz też: Wezuwiusz: drzemiąca bestia na Półwyspie Apenińskim

Więcej o: