Jachtostop: sposób na pływanie za darmo. Jak się załapać? Podpowiadamy!

Jachtostop to coraz popularniejszy sposób na podróżowanie po świecie drogą morską. Pozwala wielu osobom na przeżycie przygody swojego życia oraz zdobycie żeglarskiego doświadczenia. Sprawdzamy, czym dokładnie jest jachtostop, kto może z niego korzystać i jak się za to zabrać.

Jachtostop: co to jest?

Wielu z nas zastanawia się, słysząc po raz pierwszy termin jachtostop, co to jest. Otóż najprościej rzecz ujmując, jachtostop to darmowe podróżowanie wodnymi środkami transportu. Często odbywa się ono w zamian za niewielką pomoc w czasie trwania rejsu, np. pomoc przy trzymaniu lin w śluzach, gotowanie, mycie pokładu czy szycie żagli. Jednak z reguły podróżowanie takie nie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Jachtostop do złudzenia więc przypomina autostop, różni się jedynie środkiem transportu oraz drogą, jaką ten transport się odbywa. Warto jednak pamiętać, że od autostopu jachtostop odróżnia jeszcze jedna, ważna rzecz. Podróżując autostopem można się wycofać praktycznie w każdej chwili – wystarczy poprosić kierowcę, by zatrzymał się w najbliższym dozwolonym miejscu, a następnie wysiąść. Gdy jachtostopem udamy się w morze, a następnie stwierdzimy, że to jednak nie dla nas – wówczas będzie już za późno, by się wycofać.

Jachtostop: co to znaczy?

Załóżmy, że chcemy wybrać się w podróż, a jako środek komunikacji wybierzemy jachtostop. Co to znaczy? Jeśli wyobrażamy sobie, że wsiądziemy na dowolny jacht jako pasażer i dopłyniemy w wybrane przez siebie miejsce podziwiając widoki czy opalając się w promieniach słońca, to jesteśmy w błędzie. O ile w przypadku autostopu kierowca prowadzi pojazd, a obowiązkiem pasażerów jest ewentualne zabawianie go rozmową czy dbanie o to, by odpowiednio często robił przystanki, o tyle na jachcie (i na każdej jednostce pływającej) wygląda to nieco inaczej. Każda osoba, która wchodzi na pokład, jest bowiem podczas rejsu traktowana jak członek załogi i powinna się wywiązywać ze swoich obowiązków. Nie są do tego konieczne umiejętności żeglarskie, ważna jest chęć współpracy i zdolność szybkiego uczenia się. Jeśli dodatkowo potrafimy smacznie gotować, umiemy naprawić niemal wszystko bez użycia specjalistycznego sprzętu, porozumiewamy się w kilku językach, albo świetnie zajmujemy się dziećmi (w przypadku rodzin żeglujących z dziećmi) – będziemy mile widzianym członkiem załogi. Wybierając jachtostop należy się więc liczyć z tym, że kapitan zabierze nas na pokład w zamian za pomoc w czasie rejsu. Konieczny może być również nasz udział finansowy w składce na jedzenie, ewentualnie w kosztach paliwa czy opłat portowych. Wszystko to warto ustalić z kapitanem przed wypłynięciem w rejs.

Zobacz też: Największe porty w Europie - które z nich warto odwiedzić?

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jachtostop: gdzie szukać odpowiedniego jachtu?

Jeśli chcemy ''złapać'' jachtostop, gdzie udać się w poszukiwaniu jednostki pływającej, która przyjmie nas na pokład? Na pewno do mariny, w której stacjonują łodzie. Warto jednak pamiętać, że jachty żeglują wtedy, gdy pozwala im na to pogoda. Dlatego należy mieć na uwadze żeglarskie sezony pogodowe, które w różnych regionach i dla różnych kierunków mogą być bardzo odmienne. Dobrze jest więc odrobić pracę domową i sprawdzić odpowiednie informacje w specjalistycznych serwisach. Ważna jest nie tylko pogoda, ale także prądy morskie i wiatry, które decydują o tym, jaki kierunek żeglugi wybierany jest w danym momencie i miejscu częściej, niż inne. Jeśli więc mamy konkretny cel podróży, warto od niego  właśnie zacząć planowanie: sprawdzić, skąd można tam dopłynąć. Dopiero wtedy należy udać się do konkretnej mariny i rozpocząć poszukiwanie jachtu, który zabierze nas w wymarzone miejsce.

Zobacz też: Świnoujście - port, kąpielisko, uzdrowisko. Dlaczego warto tu przyjechać?

Podróżowanie jachtem za darmo: dla kogo?

Warto wiedzieć, że podróżowanie jachtem za darmo nie jest dla każdego. Osoba, której dokucza choroba morska, nie powinna się decydować na wypływanie w rejs, zwłaszcza na dłuższe trasy. Może bowiem narazić nie tylko siebie na nieprzyjemności, ale również resztę załogi na niebezpieczeństwo. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, to prawie każdy może spróbować jachtostopu. Należy przy tym pamiętać, że o ile doświadczenie żeglarskie podczas takiego podróżowania nie jest wymagane, to pewne cechy charakteru są bardzo pożądane. Ważna jest na przykład umiejętność dogadywania się z ludźmi o różnych charakterach, współpracy w grupie czy osiągania kompromisów. Dobrze jest, gdy dłuższe przebywanie na małych przestrzeniach nie jest problemem, a optymizm nie znika wraz z pojawieniem się niesprzyjających warunków atmosferycznych. Warto wiedzieć, że kapitanowie chętniej zabierają na pokład osoby uśmiechnięte, otwarte, kontaktowe – robiące dobre wrażenie.

Jachtowy autostop: jak znaleźć?

Jak znaleźć jachtowy autostop? Najprościej jest udać się do odpowiedniej mariny i chodzić od jachtu do jachtu, pytając żeglarzy, czy nie szukają kogoś do pomocy. Oczywiście, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo takie poszukiwania mogą potrwać kilka dni. Warto przy tym pamiętać, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie zrobi się na kapitanie danej jednostki. Uśmiech, uprzejmość i szczerość to podstawa sukcesu. Wieczorem natomiast dobrze jest zajrzeć do portowej tawerny. Można tam porozmawiać z żeglarzami, ale i zostawić swoje namiary barmanowi, który może wspomóc nas w znalezieniu potrzebującej nas załogi.

Zobacz też: Najdłuższa rzeka Włoch. Jakie są wielkie rzeki Italii? Najdłuższa ma tylko 653 km

Więcej o: