Najciekawsze ośrodki archeologiczne w Grecji. Te miejsca to nie lada gratka dla miłośników historii

Grecja co roku przyciąga turystów spragnionych słońca, lazurowej wody i wyśmienitej kuchni. Jednak ten kraj to nie tylko piękne plaże. Skrywa w sobie również bogatą historię i starożytne zabytki. Sprawdźcie, jakich miejsc nie można przegapić, spędzając wakacje w Grecji.

Turyści dzielą się zwykle na dwie grupy - miłośników relaksu i wylegiwania na plaży oraz na osoby, które lubią odkrywać historię kraju, do którego jadą. Grecja jest idealnym miejscem zarówno dla zwolenników pierwszej, jak i drugiej opcji. Jeżeli jednak chcielibyście poznać starożytne zakamarki tego wyjątkowego kraju, to zostańcie z nami! Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Atenach, na Krecie oraz w Santorini

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Wakacje w Grecji. Poznaj historię starożytnych Aten 

Stolica Grecji to jedna z najstarszych miejscowości na świecie, a co za tym idzie punkt obowiązkowy dla fanów historii. Będąc tutaj, warto odwiedzić przede wszystkim Akropol, czyli część miasta zlokalizowaną na wysokim wzgórzu. Serce Aten powstało z inicjatywy polityka Peryklesa w V w. p.n.e. i do dzisiaj zachwyca pięknymi widokami. Choć żadna z budowli nie przetrwała w idealnym stanie, to całość wciąż robi wrażenie. Jedną z najważniejszych jest bez wątpienia Partenon, który został wzniesiony w 432 r. p.n.e. jako świątynia Ateny. 

Szczególnymi atrakcjami są też m.in. starożytny rynek miejski - Forum Rzymskie, zachwycająca Biblioteka Hadriana czy największa z budowli tego typu starożytnej Grecji - Świątynia Zeusa Olimpijskiego. Warte zobaczenia są tu także wykopaliska Keramejkos.  

Kreta i tajemnice kultury minojskiej

Kreta, czyli jedna z najpopularniejszych greckich wysp, kojarzona jest głównie z pięknymi plażami. Miejsce to ma do zaoferowania jednak także wiele ciekawych zabytków. To właśnie tutaj powstała jedna z najstarszych kolebek cywilizacji - kultura minojska. Podczas wizyty na wyspie warto zobaczyć przede wszystkim ruiny pałacu minojskiego w Knossos, który powstał około 2000-1350 p.n.e. Zgodnie z legendą pod budowlą mieścił się labirynt, gdzie władca Krety - Minos zamknął Minotaura. 

Wśród ciekawych miejsc znajduje się również Jaskinia Zeusa, Muzeum Archeologiczne w Heraklionie czy Klasztor Arkadi znany z walki z Turkami w XIX wieku.

Odkryj historię Santorini 

Santorini to jeden z najpopularniejszych greckich kierunków. Wyspa, wraz z otaczającymi ją przyległościami, tworzy archipelag o tej samej nazwie. Jedna z najsłynniejszych lokalizacji Hellady przyciąga m.in. charakterystycznymi budynkami. Większość z nich pomalowano na biało, a dach wykończono niebieską barwą.

Na wyspie warto odwiedzić ruiny antycznej Thery. Można tu znaleźć ślady cywilizacji sprzed blisko 3000 lat. Zwiedzać można także zabytki z okresu hellenistycznego, romańskiego i bizantyjskiego. Na szczycie góry Meso Vouna, gdzie zlokalizowano miasto, odkryto m.in. Sanktuarium Apollo, Świątynię Dionizosa i cmentarz Thery.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o: