Najciekawsze ośrodki archeologiczne w Grecji. Te miejsca to nie lada gratka dla miłośników historii

Grecja co roku przyciąga turystów spragnionych słońca, lazurowej wody i wyśmienitej kuchni. Jednak ten kraj to nie tylko piękne plaże. Skrywa w sobie również bogatą historię i starożytne zabytki. Sprawdźcie, jakich miejsc nie można przegapić, spędzając wakacje w Grecji.

Turyści dzielą się zwykle na dwie grupy - miłośników relaksu i wylegiwania na plaży oraz na osoby, które lubią odkrywać historię kraju, do którego jadą. Grecja jest idealnym miejscem zarówno dla zwolenników pierwszej, jak i drugiej opcji. Jeżeli jednak chcielibyście poznać starożytne zakamarki tego wyjątkowego kraju, to zostańcie z nami! Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Atenach, na Krecie oraz w Santorini

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Zamek w Będzinie to nie lada gratka dla miłośników historii.Intrygujące zakamarki Polski. Trzy wyjątkowe miejsca obok Katowic

Wakacje w Grecji. Poznaj historię starożytnych Aten 

Stolica Grecji to jedna z najstarszych miejscowości na świecie, a co za tym idzie punkt obowiązkowy dla fanów historii. Będąc tutaj, warto odwiedzić przede wszystkim Akropol, czyli część miasta zlokalizowaną na wysokim wzgórzu. Serce Aten powstało z inicjatywy polityka Peryklesa w V w. p.n.e. i do dzisiaj zachwyca pięknymi widokami. Choć żadna z budowli nie przetrwała w idealnym stanie, to całość wciąż robi wrażenie. Jedną z najważniejszych jest bez wątpienia Partenon, który został wzniesiony w 432 r. p.n.e. jako świątynia Ateny. 

Szczególnymi atrakcjami są też m.in. starożytny rynek miejski - Forum Rzymskie, zachwycająca Biblioteka Hadriana czy największa z budowli tego typu starożytnej Grecji - Świątynia Zeusa Olimpijskiego. Warte zobaczenia są tu także wykopaliska Keramejkos.  

Kreta i tajemnice kultury minojskiej

Kreta, czyli jedna z najpopularniejszych greckich wysp, kojarzona jest głównie z pięknymi plażami. Miejsce to ma do zaoferowania jednak także wiele ciekawych zabytków. To właśnie tutaj powstała jedna z najstarszych kolebek cywilizacji - kultura minojska. Podczas wizyty na wyspie warto zobaczyć przede wszystkim ruiny pałacu minojskiego w Knossos, który powstał około 2000-1350 p.n.e. Zgodnie z legendą pod budowlą mieścił się labirynt, gdzie władca Krety - Minos zamknął Minotaura. 

Wśród ciekawych miejsc znajduje się również Jaskinia Zeusa, Muzeum Archeologiczne w Heraklionie czy Klasztor Arkadi znany z walki z Turkami w XIX wieku.

Odkryj historię Santorini 

Santorini to jeden z najpopularniejszych greckich kierunków. Wyspa, wraz z otaczającymi ją przyległościami, tworzy archipelag o tej samej nazwie. Jedna z najsłynniejszych lokalizacji Hellady przyciąga m.in. charakterystycznymi budynkami. Większość z nich pomalowano na biało, a dach wykończono niebieską barwą.

Ekwador (zdjęcie ilustracyjne)Nieoczywisty kierunek wakacyjny. Ekwador potrafi zaskoczyć

Na wyspie warto odwiedzić ruiny antycznej Thery. Można tu znaleźć ślady cywilizacji sprzed blisko 3000 lat. Zwiedzać można także zabytki z okresu hellenistycznego, romańskiego i bizantyjskiego. Na szczycie góry Meso Vouna, gdzie zlokalizowano miasto, odkryto m.in. Sanktuarium Apollo, Świątynię Dionizosa i cmentarz Thery.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o: