Latarnie morskie w Europie: budowle, które przyciągają tłumy turystów

Latarnie morskie w Europie od wieków wskazują żeglarzom bezpieczną drogę do portu. Przyciągają też rzesze turystów, chętnych przyjrzeć im się z bliska. Nic dziwnego, niektóre z nich to perełki architektury, inne imponują rozmiarami. Sprawdzamy, które latarnie morskie w Europie zasługują na uwagę.

Najstarsza latarnia morska w Europie znajduje się w Hiszpanii

Najstarsza latarnia morska w Europie działa w Hiszpanii. Nazywa się Torre de Hercules, czyli Wieża Herkulesa, a znajduje się na południowym brzegu Zatoki Biskajskiej, w wejściu do portu Coruna. Wznieśli ją Rzymianie, najprawdopodobniej za panowania cesarza Trajana, czyli w latach 98-117 naszej ery. Jest to czworokątna kamienna wieża, u której szczytu znajduje się ośmiokątna nadbudowa. Cechą charakterystyczną najstarszej czynnej latarni nie tylko Europy, ale i świata, jest ukośny wystrój elewacji. Wieża ma wysokość 49 m i okna umieszczone na pięciu poziomach.

Torre de Hercules. Zdjęcie ilustracyjneTorre de Hercules. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Najwyższa latarnia morska w Europie mieści się we Francji

Najwyższa latarnia morska w Europie znajduje się we Francji i nazywa się Île Vierge. Zbudowana została w 1902 roku z granitowych bloków, przez co jest również najwyższą kamienną latarnią Europy. Usytuowana jest na niewielkiej wysepce u wylotu Kanału La Manche. To wieża o kształcie ściętego, smukłego stożka, wznosząca się na wysokość 82,5 m. Ze względu na jej rozmiar, aby wejść na samą górę trzeba pokonać najpierw 365 kamiennych schodów, a następnie 32 szczeble żelaznej drabiny. Ściany wewnątrz wieży wyłożono płytkami wykonanymi z nieprzejrzystego, gładkiego szkła. Użyto ich aż 12 tysięcy sztuk. Wnętrze wieży ma kształt cylindryczny. Latarnia udostępniana jest do zwiedzania co roku, od kwietnia do września. Co ciekawe, choć wysepka ma powierzchnię zaledwie 6 hektarów, obok granitowego kolosa stoi mniejsza wieża. Zbudowana na planie kwadratu i pomalowana na biało latarnia o wysokości 33 m wzniesiona została w latach 1842-45, a służyła żeglarzom aż do momentu oddania do użytku swojej większej sąsiadki.

Ile Vierge w Finistere (Francja) - 82,5 mIle Vierge w Finistere (Francja) - 82,5 m Shutterstock

Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Najpiękniejsze latarnie morskie w Europie

Najpiękniejsze latarnie morskie w Europie można spotkać w wielu miejscach. W Polsce spojrzenia turystów przyciąga latarnia Niechorze, w Hiszpanii o miano najpiękniejszej powalczyć może Wieża Herkulesa. Z uwagi na ciekawą architekturę wśród najpiękniejszych wymienić też należy francuską Cordouan Lighthouse. Wybudowana została w latach 1584-1611 u ujścia rzeki Gironde do Zatoki Biskajskiej. Początkowo kamienna wieża utrzymana była w stylu renesansowym, nad okrągłym fundamentem w wieży przewidziano mieszkania dla 4 latarników, na kolejnej kondygnacji umieszczono apartament składający się z salonu, przedpokoju i kilku mniejszych pokojów, zaś na ostatnim piętrze znajdowała się kaplica. Pod koniec XVIII wieku latarnię przebudowano, podwyższając wieżę. Górna część budowli zbudowana została w stylu neoklasycznym, przez co jest znacznie skromniejsza od bogato zdobionej części dolnej. Obecnie latarnia ma blisko 68 m wysokości i wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cordouan Lighthouse. Zdjęcie ilustracyjneCordouan Lighthouse. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Latarnie morskie w Europie – lista

Najwyższe latarnie morskie w Europie (lista przedstawia 13 latarni o wysokości minimum 65 metrów):

  • Île Vierge Lighthouse (Francja) – wybudowana z bloków granitowych w 1902 r., o wysokości 82,5 m,
  • Lighthouse of Genoa (Włochy) – powstała w latach 1128-1161, przebudowana w 1543 r., o wysokości 76 m – najwyższa na Morzu Śródziemnym, druga pod względem wielkości budowla z kamienia,
  • Gatteville Lighthouse (Francja) – zbudowana z granitowych kamieni w 1835 r., o wysokości 75 m,
  • Lesnoy Mole Rear Range Light (Rosja) – wybudowana w 1986 r., o wysokości 73 m,
  • Starozhenskiy Light (Rosja) – z 1911 r., o wysokości 71 m,
  • Punta Penna Lighthouse (Włochy) – betonowa wieża z 1906 r., o wysokości 70 m,
  • Osinovetsky Light (Rosja) – kamienna latarnia z ok. 1910 r., o wysokości 70 m,
  • Vittoria Lighthouse (Włochy) – z 1927 r., o wysokości 68 m,
  • Cordouan Lighthouse (Francja) – kamienna latarnia wybudowana w latach 1584-1611, o wysokości 68 m,
  • Świnoujście (Polska) – najwyższa latarnia na Bałtyku zbudowana w 1857 r., z wysokością blisko 68 m jest jednocześnie najwyższą na świecie latarnią zbudowaną z cegieł,
  • Planier Light (Francja) – zbudowana w 1959 r. betonowa latarnia o wysokości 66 m,
  • Campen Lighthouse (Niemcy) – zbudowana w 1891 r., o wysokości 65 m, najwyższa latarnia na Morzu Północnym,
  • Phare d'Eckmühl Light (Francja) – granitowa wieża z 1831 r., o wysokości 65 m.

Najpiękniejsze latarnie morskie w Europie: ranking

Trudno jest wskazać jednoznacznie najpiękniejsze latarnie morskie w Europie. Ranking mogłaby otwierać np. latarnia Rubjerg Knude w Danii. Zbudowana została na najwyższej części klifu Lønstrup Klint, na zachodnim wybrzeżu Danii i oddana do użytku w 1900 roku. Początkowo wznosiła się 60 metrów nad morzem, umiejscowiona około 200 metrów od wybrzeża. Jednak z czasem piaski przesuwające się z wybrzeża przesłoniły latarnię sprawiając, że wieża przestała być widoczna z morza. W 1968 roku wyłączono latarnię z eksploatacji, później służyła ona jako muzeum, ale ciągła erozja klifu sprawiła, że i ono musiało zostać zamknięte. Przewidywano, że około 2023 roku latarnia runie do morza, toteż najpierw planowano jej rozbiórkę, ostatecznie jednak, w 2019 roku, przeniesiono ją na szynach kolejne 70 metrów w głąb lądu. Obecnie wieża latarni jest znów widoczna z otwartego morza.

Rubjerg Knude. Zdjęcie ilustracyjneRubjerg Knude. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

O palmę pierwszeństwa w rankingu najpiękniejszych latarni morskich w Europie z powodzeniem może powalczyć także latarnia na niewielkiej skalistej wysepce Fastnet Rock u wybrzeża Irlandii. Choć sama wieża latarni nie wyróżnia się niczym szczególnym, to jej malownicze położenie, sposób, w jaki została wkomponowana w 30-metrową skałę, przyciągnie wzrok każdego turysty. Konkurować z nią może także latarnia morska w Gorliz, w hiszpańskim Kraju Basków. Wybudowana w 1990 roku na klifach nie tylko okazale się prezentuje, ale także zapewnia wspaniały widok na wybrzeże.

Gdzie są najpiękniejsze latarnie morskie w Europie?

Gdzie są najpiękniejsze latarnie morskie w Europie? Nie tylko we Francji (Île Vierge, Gatteville , Cordouan, Planier Light, Phare d'Eckmühl Light, Phare du Petit Minou, Phare de Saint-Mathieu, Phare de la Croix), ale także w Chorwacji czy w Grecji. Warta odwiedzenia jest chociażby chorwacka latarnia Porer wybudowana na maleńkiej wyspie o tej samej nazwie, tym bardziej, że można w niej przenocować. Noclegi dla turystów przewidziane zostały także w chorwackich latarniach Palagruža na wyspie Velika, Tajer w archipelagu Kornaty (jedyna żelazna latarnia w Chorwacji), Sušac na wyspie Sušac czy Struga na wyspie Lastovo. Na uwagę zasługuje też chorwacka latarnia Savudrija – najstarsza latarnia morska na Adriatyku. Z kolei greckie Cyklady przyciągają latarnią Tourlitis, zbudowaną na skale na Morzu Egejskim, 200 metrów od wybrzeża. Za klejnot Krety z kolei uważana jest grecka latarnia Chania, zbudowana przez Wenecjan pod koniec XVI w., odbudowana przez okupantów egipskich w XIX w., odnowiona w stylu weneckim w 2006 r. Za jedną z najpiękniejszych na Cykladach uchodzi z kolei latarnia Akrotiri na Santorini.

Chania. Zdjęcie ilustracyjneChania. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz też: Najmniejsze zwierzę na świecie? Ryjówek etruski i długo, długo nic

Więcej o: